Strona główna / Aktualności / Kontrole w zakładach pracy i choroby zawodowe

Kontrole w zakładach pracy i choroby zawodowe

W 2014 roku pracownicy Oddziału Higieny Pracy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przeprowadzili 1.784 kontrole  sanitarne w 1.242 zakładach pracy, co stanowiło 35 proc. (3.477) zewidencjonowanych zakładów. W mieście i powiecie ogółem zatrudnionych było 123.508 osób.

W pierwszej kolejności  kontrolowano zakłady charakteryzujące się szczególnie szkodliwymi warunkami pracy. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano 158 decyzji administracyjnych z zakresu bieżącego nadzoru sanitarnego, w tym 82 dotyczące niebezpiecznych substancji i mieszanin chemicznych, 42 pomiarów środowiskowych, 20 oceny ryzyka zawodowego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu - sanepid
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu – sanepid

Szczególną uwagę zwrócono na warunki pracy pracowników narażonych na hałas, na który eksponowanych było 4.620 pracowników (w 2013 było ich 6.940), ponadto 115 osób na pyły przemysłowe, 90 na czynniki chemiczne i 48 na wibracje.

Kontynuowano  wzmożony nadzór  nad zakładami,  w których stwierdzono dużą liczbę chorób zawodowych. Ponadto przeprowadzono kontrole i ocenę narażenia pracowników zatrudnionych w przemyśle drzewnym, spożywczym i metalowym oraz osób mających kontakt z azbestem.

Z przeprowadzonych kontroli wynika, że najczęściej stwierdzone w zakładach pracy nieprawidłowości dotyczyły  niebezpiecznych  substancji i mieszanin chemicznych, braku pomiarów środowiskowych i błędów w ocenie ryzyka zawodowego. Pracodawcy zostali zobowiązani do zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy przez stosowanie atestowanych ochron indywidualnych, skrócenie czasu pracy w narażeniu oraz wprowadzanie rozwiązań technicznych w celu obniżenia  przekroczeń czynników szkodliwych do obowiązujących norm.

W 2014 roku choroby zawodowe stwierdzono u 51 osób (w 2013 – 52). Najczęściej  były to choroby narządu głosu – 29, poza tym 8 chorób zakaźnych lub pasożytniczych  (WZW „C”, borelioza, gruźlica) i 5 uszkodzeń słuchu pochodzenia zawodowego.

Liczba chorób zawodowych kształtowała się na podobnym poziomie w stosunku do poprzedniego roku.

Cyryla Staszewska

Rzecznik prasowy

PSSE w Poznaniu

Autor Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Sprawdź również

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu - sanepid

Grypa w Wielkopolsce: Luty wciąż z wysoką liczbą zakażeń

Sezon infekcyjny w Wielkopolsce trwa. Po gwałtownym wzroście zachorowań w styczniu, kiedy potwierdzono 16 727 …

grypa - laboratorium

Gwałtowny wzrost zachorowań na grypę w Wielkopolsce – sezon infekcyjny w pełni

Sezon infekcyjny w Wielkopolsce trwa, a liczba zachorowań na grypę już teraz przekracza ubiegłoroczne poziomy. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *