Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | wtorek, 1 gru, 2015 | komentarze 3

Kupujesz uszczelkę do drzwi? Nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach!

Uszczelka wydaje się na pierwszy rzut oka jedynie drobnym dodatkiem – nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną pełni funkcję. Jeśli planujemy zakup nowej uszczelki lub wymianę starej, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dzięki temu funkcjonalność drzwi może ulec znacznej poprawie, niezależnie od tego, czy są to drzwi do innego pomieszczenia, czy też drzwi zewnętrzne.

Jakie funkcje pełni uszczelka?

Uszczelki do drzwi pełnią kilka podstawowych funkcji. Najbardziej oczywistą rolą jest uszczelnienie drzwi w taki sposób, by ochronić wnętrze domu, mieszkania lub pokoju przed chłodem, wiatrem lub wodą. Dobra uszczelka będzie również izolować akustycznie i termicznie, dzięki czemu łatwiej zachować swego rodzaju odrębność poszczególnych pomieszczeń czy mieszkań (może się to przydać zwłaszcza w blokach czy kamienicach mieszkalnych, jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne). Co ciekawe, uszczelka może nawet pełnić funkcję amortyzatora – sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które są przyzwyczajone do trzaskania drzwiami lub ich dynamicznego zamykania.

Uszczelka do drzwi wewnętrznych

Kupując drzwi wewnętrzne, bardzo często stawiamy na te drewniane – dlatego do takich właśnie drzwi przystosowana jest większość uszczelek. Jak wybrać najlepszą, czym warto się kierować? W przypadku drzwi wewnętrznych nie ma aż tak dużego wyboru; większość producentów stara się konstruować uszczelki podobnego kształtu, dlatego też potencjalny kupujący nie powinien mieć problemu z tym aspektem. Zasadnicze różnice dotyczą raczej lakieru, jaki jest używany przez producentów. Wyróżnia się dwa główne typy lakierów, do którego są dostosowane uszczelki: mowa o lakierze rozpuszczalnikowym oraz o lakierze wodnym. W przypadku pierwszego typu uszczelka jest na ogół wykonana z plastyfikowanego PCV, natomiast w przypadku lakieru wodnego – z TPE. Co ciekawe, uszczelki zarezerwowane dla lakieru wodnego nadają się do użycia również z lakierem rozpuszczalnikowym, jednak jest to zwyczajnie nieopłacalne – są droższe niż te wykonane z plastyfikowanego PCV (sprawdź uszczelki do drzwi na Castorama.pl).

Uszczelka do drzwi zewnętrznych

W przypadku drzwi zewnętrznych sprawa nie jest już tak prosta – muszą być one jak najlepiej zabezpieczone, dlatego wybór uszczelki jest w tym przypadku znacznie ważniejszy. Wpływa przede wszystkim na trwałość i szczelność drzwi, na co każdy kupujący powinien zwrócić uwagę. Uszczelki do drzwi zewnętrznych na ogół mają wzmocnioną konstrukcję – to bardzo ważne, ponieważ umożliwia to ewentualną amortyzację, a do tego minimalizuje ryzyko przepuszczania powietrza lub wody. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji takich uszczelek jest guma silikonowa, ponieważ cechuje ją nie tylko sprężystość, ale również niezwykła trwałość. Alternatywą dla gumy silikonowej są uszczelki z TPE lub TPV. Są to materiały znacznie mniej trwałe, ale również dużo tańsze niż uszczelki z gumy silikonowej.

Kupując uszczelkę do drzwi, nie należy na pewno marginalizować jej znaczenia. Wbrew pozorom pełni ona wiele ważnych funkcji, dbając przede wszystkim o to, by do wnętrza domu lub mieszkania nie wdarł się chłód; w przypadku drzwi wewnętrznych uszczelka zapewnia większą prywatność i swobodę, ponieważ dodatkowo wycisza.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.6/10 (Głosujących: 18)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • gerard
  niedziela, 20 lis, 2016, 18:57:08 |

  Warto wziąć pod uwagę sprawdzonego polskiego producenta czyli Larkis http://www.larkis.pl/ Produkują m.in. uszczelki, specjalizują się w produktach z silikonu i gumy.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 4)
 • poniedziałek, 19 cze, 2017, 16:39:56 |

  Uszczelka wydaje się taki błahym przedmiotem, a jednak pełni wiele ważnych funkcji :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 2)
 • Arek
  środa, 7 mar, 2018, 15:42:48 |

  Nieszczelne okna czy drzwi to przede wszystkich koszty z powodu straty ciepła. Do uszczelnienia drzwi w domu w zupełności wystarczy prosta uszczelka z mikrogumy EPDM. Wybór producentów jest duży: https://samoprzylepne.net/uszczelki-do-okien-i-drzwi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 2)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo