Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | wtorek, 17 mar, 2015 |

Nadzwyczajny koncert wielkopostny w Mosinie

Już 28 marca o godz. 19 w kościele pw. Świętego Mikołaja w Mosinie odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki pasyjnej. Wielkopostną refleksję uświetnią utwory oparte na jednej z najpiękniejszych sekwencji w dziejach historii muzyki. Stabat Mater G. B. Pergolesiego oraz Andrzeja Koszewskiego wykona Żeński Chór Sonantes” Uniwersytetu Ekonomicznego oraz solistki Anna Budzyńska i Małgorzata Woltmann-Żebrowska z towarzyszeniem Zespołu Kameralistów Poznańskich.

Fragment Stabat Mater Pergolesiego w wykonaniu chóru Sonantes jest dostępny w Internecie: https://soundcloud.com/sonantes/stabat-mater-cz1

Tytuł koncertu –  Stabat mater dolorosa – jest nawiązaniem do średniowiecznej sekwencji, której przedmiotem jest cierpienie  Matki Boskiej po krzyżem. Ekspresyjna siła Stabat Mater wynika
z głęboko ludzkiego przesłania: jest to próba spojrzenia na śmierć Boga z perspektywy Matki cierpiącej po stracie jedynego dziecka.

Motyw piety stał się kanwą wielu muzycznych opracowań.  Dwa z nich – nasycone ekspresywną zmysłowością dzieło barokowego kompozytora Giovanniego Battisty Pergolesiego  oraz współczesną kompozycję niedawno zmarłego poznańskiego twórcy Andrzeja Koszewskiego –  będzie można usłyszeć w czasie sobotniego koncertu w wykonaniu poznańskich muzyków. Muzykę uzupełnią wiersze polskich poetów w recytacji Jana Janusza Tycnera.

–  Tradycja kolędowania oraz muzyka związana z obchodami świąt Bożego Narodzenia jest słuchaczom dobrze znana. Chcemy zapoznać publiczność z pięknem twórczości pasyjnej,
a jednocześnie udowodnić, że głęboka w sens muzyka klasyczna sprzyja wielkopostnej refleksji, pozwala na chwilę oddechu i zatrzymania się nad tajemnicą męki pańskiej – mówi Hanna Malicka, dyrygentka chóru Sonantes.

Artyści, którzy wystąpią w czasie sobotniego koncertu to uznani muzycy poznańskiej sceny muzyki poważnej. W skład Zespołu Kameralistów Poznańskich wchodzą instrumentaliści orkiestry barokowej Academia dell’Arcadia oraz innych poznańskich orkiestr kameralnych. Chór Żeński Sonantes działający pod patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu został założony w 1971 r. przez prof. Krystynę Domańską. Od 2004 r. chór prowadzi Hanna Malicka. Zespół posiada w swoim repertuarze muzykę sakralną i świecką wszystkich epok oraz utwory ludowe i rozrywkowe. Chór Sonantes jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.

Organizatorem koncertu jest Mosiński Ośrodek Kultury oraz Parafia pw. Świętego Mikołaja
w Mosinie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło poznańskie Radio Emaus.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na w Internecie:

https://www.facebook.com/events/1413540372282219/

https://www.facebook.com/Sonantes

https://soundcloud.com/sonantes/stabat-mater-cz1

Kontakt:

Karolina Wójtowicz

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj