T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Czytelnicy GMP | niedziela, 30 sie, 2015 |

Nie rozbieraj starego kominka – unowocześnij go!

Bardzo często popełnianym dziś błędem jest nieco bezmyślne wyrzucanie czy też niszczenie tego, co może się jeszcze kiedyś przydać. Dobrym przykładem jest piec kaflowy. Niegdyś piecie były bardzo potrzebne, a jeszcze do niedawna z uporem rozbierane i zastępowane drogim CO lub gazem, lub – co gorsza – często po prostu niczym. Tymczasem piec kaflowy wolnostojący był najlepszy do ogrzewania dużych pomieszczeń, zwłaszcza kamienic. Gdy zaś raz się go rozbierze, nie sposób tak samo postawić go od nowa.

Urok starego kominka

Jeszcze mniej warto moim zdaniem pozbywać się kominków, nawet wtedy, gdy są niedrożne czy po prostu zniszczone. Także starszego typu węglowe piece kuchenne, kozy i fajerki nadają naszym domom trudny do porównania z czymkolwiek innym charakter. Migają ogniki, wydziela się miłe, silne i łatwo widoczne ciepło – to sama radość dla dzieci. A także dla osób, które na co dzień żyją w dużych miastach i nowoczesnych, naszpikowanych elektroniką, ale przy tym jakże chłodnych wnętrzach.

kominek w domu

Renowacja kominków

Każdy kominek można unowocześnić, a każdy przewód kominowy – udrożnić. To wcale nie musi być drogie – a na pewno będzie dużo tańsze niż budowanie od nowa. Jeśli chodzi z kolei o stronę czysto estetyczną, najtańszymi sposobami na uczynienie kominka ładniejszym będzie piaskowanie jego fasady lub też po prostu wymiana tworzących ją kamieni, płytek czy żelaznych płyt. Warto też zainstalować  w nim specjalną, żaroodporną szybę.

Płaszcz wodny

Furorę robią też dziś nowoczesne kominki z tak zwanym płaszczem wodnym. Kominek taki różni się od zwykłego głównie tym, że spaliny nie ogrzewają e nim powietrza, ale wodę. Woda taka może być wówczas z powodzeniem wykorzystana do centralnego ogrzewania, albo po prostu zastąpi tradycyjny kocioł – kominek wodny jest więc idealnym rozwiązaniem w dużym i średnim w domu bez miejskiego CO. Jeśli masz już stary, działający kominek, wystarczy zwykle dokupić do niego specjalny wkład wodny. Ich ofertę można znaleźć bez trudu w sieci, na przykład na stronie http://kratki.pl – a także w większości dużych marketów budowlanych.

Estetyczne kratki i kraty

Stałym elementem towarzyszącym domowym kominkom są kratki wentylacyjne. Elementy te są konieczne do zapewnienia prawidłowej wentylacji oraz rozprowadzania ciepła w domu, co jest szczególnie ważne przy obecności kominka. Prawidłowo wykonana wentylacja pozwala na dodatkowe zminimalizowanie kosztów ogrzewania, Kratki wentylacyjne można zainstalować zarówno w samej obudowie kominka, jak i w suficie lub ścianach. Jeszcze parę lat temu kratki były najczęściej płaskimi, jednobarwnymi formami. Dziś można je już wybierać zupełnie dowolnie pod względem kształtu, wielkości i wzornictwa.

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj