Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | niedziela, 6 wrz, 2015 |

O dofinansowanie z tytułu MdM starają się przede wszystkim bezdzietni. Dane nie kłamią

Mimo że kolejne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych w zasadniczy sposób podniosły poziom finansowania dla małżeństw z dwójką i trójką dzieci, do tej pory aż 55% wszystkich wniosków o dopłatę do zakupu domu lub mieszkania złożyli bezdzietni.

Bezdzietni i z własnym mieszkaniem, to obraz MdM

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował nowy raport na temat wykorzystania rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Z treści wynika, że od 1 stycznia ubiegłego roku tylko 37% ogółu stanowią wnioski złożone przez małżeństwa z jednym dzieckiem [1], a odpowiednio 7% i 1 % z dwójką i przynajmniej trójką potomstwa.

Do ciekawych wniosków można dojść także, jeśli spojrzeć na strukturę wniosków kredytowych złożonych przez singli:

  • 94% samotnych to osoby bezdzietne,
  • 6% opiekuje się 1 dzieckiem.

Wśród samotnych nie ma osób ani osób wychowujących dwójkę, ani trójkę i więcej potomstwa.

 Bezdzietni i z własnym mieszkaniem

Bezdzietni i z własnym mieszkaniem

Przywileje dla rodzin z dziećmi rosną, zainteresowanie niekoniecznie

Dane opublikowane przez BGK rozczarowują niezależnych analityków – szczególnie, że w 2015 r. wprowadzono preferencyjne warunki dla rodzin wielodzietnych. Single i małżeństwa bezdzietne mogą w tej chwili wnioskować o dopłatę do kredytu hipotecznego do wysokości 10%, z kolei małżeństwa z dwójką i trójką potomstwa o 20 i 25% (wzrost odpowiednio o 5 pkt. proc.).
Ekonomiści przekonują jednak, że te proporcje mogą się niebawem zmienić, bo kilka tygodni temu sejm zaakceptował kolejną nowelizację projektu zmian MdM [2], która ma rozszerzyć przywileje i na nowo zdefiniować pojęcie nieruchomości spełniającej regulamin programu (do programu mają zostać włączone nieruchomości z rynku wtórnego).

Jeśli prezydent zaakceptuje nowelizację, z programu będą mogły skorzystać także osoby, które w przeszłości były właścicielami nieruchomości mieszkalnej (kupiły lub odziedziczyły). Poza tym miałaby zwiększyć się także sama wysokość dofinansowania dla osób wychowujących trójkę dzieci z 25 do 30%.

[1] MdM II kw. 2015, „Rządowy program Mieszkanie dla młodych dane według stanu na 30.06. 2015 r.

[2] Za źródłem: www.ehipoteka.com.pl na dzień 17.08.2015 r.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj