Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Czytelnicy GMP | czwartek, 2 lip, 2015 |

O tym musisz pamiętać stosując środki chwastobójcze

Środki chwastobójcze pozwalają na stworzenie roślinom uprawnym optymalnej przestrzeni do prawidłowej wegetacji oraz istotnie wpływają na wielkość plonowania. Odpowiednio dobrany i właściwie stosowany środek nie stwarza zagrożeń dla roślin uprawnych, jednak w przypadku błędu w jego jego wyborze i aplikacji można doprowadzić do groźnych uszkodzeń herbicydowych. Poznaj 4 praktyczne informacje, które zmienią Twoje spojrzenie na środki chwastobójcze.

1. Uważnie dobieraj herbicyd 

Dostępne na rynku preparaty różnią się między sobą zawartymi substancjami aktywnymi oraz sposobem oddziaływania na rośliny. Jedne z nich stosowane są nalistnie, inne doglebowo. Mogą też być aplikowane przedsiewnie, przedwschodowo lub powschodowo. Kategorii herbicydów jest wiele. Przy wyborze herbicydu zawsze warto znać stan zachwaszczenia swojego pola i umiejętnie przewidywać, co jeszcze może się na nim pojawić. Znajomość składu gatunkowego chwastów pozwala dobrać odpowiednie substancje aktywne. Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie tej samej substancji czynnej może prowadzić do uodpornienia chwastów na jej działanie.

2. Pamiętaj, że nie tylko chwasty bywają wrażliwe na działanie herbicydów

Bardzo ważne jest sprawdzenie czy dana odmiana rośliny uprawnej jest wrażliwa na działanie wybranej przez nas substancji aktywnej. Sztandarowym tutaj przykładem może być popularny w jesiennej strategii zwalczania chwastów w zbożach chlorotoluron (CTU). Część dostępnych na rynku odmian pszenicy nie toleruje tego związku.

3. Przestrzegaj zalecanych dawek

Przestrzeganie zalecanych przez producenta dawek środków chwastobójczych jest bardzo ważne. Zbyt małe dawki preparatów w walce z chwastami mogą okazać się nieskuteczne, ponieważ pewne ilości substancji aktywnych rośliny są w stanie przemetabolizować i sprawić, że zabieg ochronny będzie nieskuteczny. Skutek stosowania zbyt dużych dawek jest zgoła odmienny. Wprawdzie rośliny konkurencyjne zostają uszkodzone i zniszczone, ale nie tylko one… Uszkodzeniom herbicydowym ulegają również rośliny uprawne.

4. Z zabiegiem poczekaj na odpowiednie warunki atmosferyczne

Odpowiednia temperatura, wilgotność, poziom nasłonecznienia czy prędkość wiatru należą do kluczowych wyznaczników, które mówią nam, kiedy można przeprowadzić zabieg ochronny. Każda substancja aktywna zawarta w środku chwastobójczym posiada określone spektrum działania. Po niżej jego chwasty przemetabolizują związek toksyczny zawarty w preparacie, natomiast jego przekroczenie grozi uszkodzeniami roślin uprawnych. Z tego powodu opryski zaleca się przeprowadzać w godzinach wieczornych. Chcąc wykonać zabieg doglebowy należy pamiętać, że jego skuteczność zależy od dobrej wilgotności gleby. W przypadku herbicydów nalistnych zbyt duża wilgotność otoczenia może sprawić, że środek zostanie zmyty z liści.

Przeczytaj więcej artykułów na temat: Środki chwastobójcze i ich działanie >>

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.3/10 (Głosujących: 9)
Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo