Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Redakcja GMP | sobota, 19 gru, 2015 | 1 Komentarz

Otwarte serca

Jubileuszowy Koncert Mosińskiego Chóru Kościelnego im. Św. Cecylii

Dzień wspomnienia św. Cecylii w Kościele powszechnym w naszej mosińskiej parafii od wielu już lat łączy się z koncertem rodzimego chóru pod jej wezwaniem. Nie inaczej było też w tym roku z tym wyjątkiem tego, że był to KONCERT JUBILEUSZOWY Z OKAZJI 110 –LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ. Wielka czcionka, gdyż wielka to okazja i radość!


Dostojność i wielkość tej liczby odczuwało się w chórze już od dawna. Zaskutkowało to wzmożoną pracą podczas prób, podczas warsztatów, a także indywidualnym treningiem emisyjnym w domach. Można próbować zmierzyć (o ile wartości takie w ogóle są mierzalne) ilość drukowanych stron tekstów, zaznaczanych, kolorowo lub nie, w istotnych do śpiewania miejscach, aby czujnie zapamiętać jak zaśpiewać, układanych, przekładanych w teczkach, czy wreszcie odkładanych, bo już gotowych, albo pozostawionych z żalem na później. Każdy nowy tekst budził radość, nadzieję, ale i obawy, z czasem przecież rozwiewane, gdy jeden drugiego podtrzymywał na duchu, wspierał. Tworzyła się wspólnota śpiewu…

Chór Kościelny im. Św. Cecylii w Mosinie

Chór Kościelny im. Św. Cecylii w Mosinie

Powrót co jakiś czas do znanych od dawna utworów wymagał nowego na nie spojrzenia, opracowania, obśpiewania, czemu także towarzyszyła radość, radość ciągłości tradycji.

W sobotę, w przeddzień wspomnienia św. Cecylii:  21 listopada 2015 roku o godz. 17.15 w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja rozpoczął się koncert. Przy mównicy najpierw stanęła Agnieszka Wolarczak, autorka wprowadzenia słownego. Rozpoczęła witając wszystkich zgromadzonych, zaproszonych gości, a także sympatyków chóru, przedstawiając skrótowo i poetycko zadania śpiewu kościelnego, gdy tymczasem śpiewacy zajmowali miejsca na środku prezbiterium, ustawiając się bezszelestnie w trzech rzędach. I tak oto Mosiński Chór Kościelny p.w. św. Cecylii pod dyrekcją Leszka Marciniaka rozpoczął koncert.

Agnieszka Wolarczak zapowiadała po trzy kolejne utwory prezentując ich genezę  powstania, aby następnie słuchacze mogli  przenieść się w świat dźwięków. Chór wykonał dziesięć utworów w kolejności: „Locus iste’ Antona Brucknera, „Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego, „O Cruz Ave” Rihardsa Dubry, „Otcze Nasz” Nikolai Kedrova,  „Kołysanka” Jana Maklakiewicza, „Amazing grace” Johna Newtona, „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Nella Fantasia” Ennio Morricone’a, „Santa Lucia” Teodoro Cottrau’a  i „Szła dzieweczka’ w opr. Antoniego Grefa.

Przy organach zasiadł Janusz Mielnicki, który wykonanie pierwszych utworów zasilił tenorowym głosem. Wzruszenie na twarzach słuchaczy i owacje (na stojąco) spowodowały bis: „Alleluja” Andrewa Millera.

koncert jubileuszowy

koncert jubileuszowy

Tego jubileuszowego wieczoru można było usłyszeć jeszcze śpiew chóru podczas modlitwy eucharystycznej (uroczystość Chrystusa Króla), na którą wszyscy obecni zostali zaproszeni. Agnieszka Wolarczak dziękując wszystkim za udział w koncercie złożyła także szczególne podziękowanie fundatorkom nowych strojów, w których chór zaprezentował się po raz pierwszy: pani Marii Kosz i pani Krystynie Wielgosz, właścicielkom firmy „Kreacja”.

Po koncercie Jubileuszowym i Mszy świętej odbyła się jeszcze część oficjalna i mniej oficjalna przy kawie i herbacie, którą obecnością swoją zaszczycili m. in.: Burmistrz Miasta i Gminy Mosina Jerzy Ryś, przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Kaptur, zastępca dyrektora Mosińskiego Ośrodka Kultury Alicja Adamska i oczywiście ksiądz proboszcz Edward Majka.

W tej części nastąpiły też serdeczne i zasłużone podziękowania. Burmistrz Jerzy Ryś i przewodnicząca Rady Małgorzata Kaptur  wręczyli Nagrodę Burmistrza dyrygentowi Leszkowi Marciniakowi, chórzystom: Jolancie Kowalskiej, Ewie Bąkowskiej, Jackowi Bąkowskiemu, podkreślając ze wzruszeniem zasługi chóru dla ubogacenia życia kulturalnego gminy.

Prezes chóru Bronisława Dawidziuk  również przygotowała niespodzianki: medale za 40 lat śpiewu w chórze wręczył Jolancie Kowalskiej, Ewie Bąkowskiej i Jackowi Bąkowskiemu sam ks. kanonik Edward Majka, następnie nagrody za wieloletnią i intensywną pracę w chórze otrzymali: Lucyna Augustyniak, Barbara Piłat, Janina Jóźwiak, Katarzyna Bąkowska, Maciej Rynkowski i Zdzisław Ellmann.

w ławkach w kościele

w ławkach w kościele

Wyróżnione zostały też dwie młode chórzystki: Joanna Kossakowska i Natalia Rynkowska, które w tym roku obchodziły rocznicę osiemnastu lat śpiewu w chórze, zaczynały bowiem  będąc dziećmi. Otrzymały płytę z nagraniami wybranych utworów z 10-lecia pracy chóru. Takie same pamiątkowe płyty otrzymali przyjaciele i sympatycy chóru, m.in: burmistrz J. Ryś, przewodnicząca Rady M. Kaptur, ksiądz proboszcz Edward Majka, były wieloletni dyrygent Janusz Walczak, dyrektor MOK Marek Dudek, z-pca Alicja Adamska, firma „Kreacja”.

Nadszedł także czas na wymienienie nadawców Listów Gratulacyjnych dla Jubilata: od władz Miasta, od władz Mosińskiego Ośrodka Kultury,  od byłego dyrygenta Jana Sołtysiaka, od radnej Rady Miejskiej Jolanty Szymczak, od księdza kanonika Edwarda Majki, od księdza kanonika Bolesława Krysia, od prof. Krystyny Maćkowiak –Domańskiej, od prof .nadzw. dr hab. med. Aleksandra Barinow –Wojewódzkiego, od Zofii Springer, od firmy „Kreacja”, od Klubu Bab Wspaniałych.

Otwarte serca 5 (Custom)

Równie serdeczną niespodzianką były życzenia od Zarządu i chórzystów Czempińskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”, którzy także osobiście z wielkim bukietem zjechali złożyć gratulacje. Podziękowania składali następnie indywidualnie obecni i zacni ludzie, m.in: sama Agnieszka Wolarczak, Janusz Walczak, rzeźbiarz Roman Czeski z żoną, Jacek Rogalka, który także wszystko  nagrywał, Jacek Matuszak i Barbara Matuszak, którzy   uroczystość fotografowali.

Potem jeszcze były długie rozmowy i wspomnienia…
Kolejny etap jubileuszowy zamknięty. Wytrwała praca przynosi owoce. Jednak, kto stoi w miejscu oglądając się za siebie –cofa się. To, co nie wychodzi,  należy poprawić, więc chór jak zwykle odbywa intensywne próby (w piątki o 19.00)… Płyta z utworami z minionych dziesięciu lat śpiewania rozdana, więc czas nagrać nową. Zamiar ten jest kosztowny, po koncercie więc pani Agnieszka kwestowała na ten cel. Za otwarte portfele i serca mosińskich parafian śpiewacy składają serdeczne  podziękowanie.

Jolanta Kapelska

Fot. Barbara Kramek-Matuszak.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.6/10 (Głosujących: 10)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

 • Do redakcji
  niedziela, 20 gru, 2015, 12:45:43 |

  Proszę o korektę
  Z-ca dyrektora – Alicja Adamska MOK
  NIE— zastępca przewodniczącego Mosińskiego Ośrodka Kultury Alicja Adamska

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo