Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 21 gru, 2015 |

Przedświąteczne kontrole

Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu w okresie przedświątecznym przeprowadzili 105 kontroli sanitarno-higienicznych w zakresie bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu środków spożywczych.

Kontrole odbywały się w sklepach spożywczych, hipermarketach oraz na straganach i tymczasowych punktach sprzedaży, a także na jarmarku Betlejem Poznańskie.

Podczas kontroli zwrócono szczególną uwagę na jakość wprowadzanych do obrotu środków spożywczych, warunki przechowywania, higieny sprzedaży żywności oraz higienę osobistą pracowników i bieżącą czystość pomieszczeń w miejscach sprzedaży i czystość sprzętu używanego przy sprzedaży żywności nieopanowanej.

Kontrola w niektórych miejscach sprzedaży była przeprowadzona w związku  ze złożonymi przez klientów skargami dotyczącymi nieprawidłowej jakości zdrowotnej środków spożywczych i nieprawidłowych warunków przechowywania.

Do najczęściej występujących nieprawidłowości naruszających przepisy prawa żywnościowego należało:

– wprowadzanie do obrotu środków spożywczych przeterminowanych i o zmienionych cechach organoleptycznych, np. zapleśniałych, zepsutych wędlin,

– używanie do sprzedaży brudnego i zniszczonego sprzętu,

– przechowywanie żywności w nieodpowiedniej temperaturze tj. niezgodnej z deklarowaną przez producenta na opakowaniu,

– przerwanie ciągłości łańcucha chłodniczego żywności łatwo psującej się, przechowywanie jej poza urządzeniem chłodniczym,

– przechowywanie żywności w miejscach przypadkowych stwarzających ryzyko zanieczyszczenia np. bezpośrednio na podłodze lub  w pomieszczeniach toalety,

– ogólny brak bieżącej czystości w pomieszczeniach sprzedaży,

– brak identyfikowalności wprowadzanych do obrotu środków spożywczych np. – brak dokumentów dostaw, brak zachowanych etykiet z opakowań zbiorczych,

– brak przestrzegania i wdrażania zasad dobrej praktyki higienicznej.

Łącznie nałożono 23 mandaty na sumę 5 300 złotych i wszczęto dalsze postępowanie administracyjne wobec zakładów, w których stwierdzono niezgodności.

W jednym, przypadku wstrzymano działalność w zakresie sprzedaży wędlin z uwagi na brak warunków do ich sprzedaży, brak identyfikacji wprowadzanych do obrotu wędlin, nieprawidłowe oznakowanie i nieprawidłową jakość zdrowotną wędlin.

 

Cyryla Staszewska

Rzecznik prasowy

PSSE w Poznaniu

Tel. 517 250 506

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj