Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Justyna Bryske | środa, 23 gru, 2015 | 1 Komentarz

Zabytkowy dworzec w Puszczykowie

Przy peronie nr 1 stacji Puszczykowo znajduje się zabytkowy budynek dworca kolejowego z charakterystyczną wieżą zegarową, z przełomu XIX i XX wieku, w którym obecnie mieści się restauracja „Lokomotywa”. Od tego obiektu rozpoczął się rozwój i budowa miasta Puszczykowa. W 1983 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.

Fasada od strony peronu jest wizytówką miasta, a budynek jedną z największych atrakcji turystycznych Puszczykowa. To zdania z apelu puszczykowskich radnych przesłanego do Janusza Błachuta, dyrektora modernizacji linii kolejowej Mosina-Luboń. W związku z przebudową linii ma zostać podwyższony peron na stacji w Puszczykowie. Koncepcja ta przyczyni się do zasłonięcia widoku na zabytkową fasadę budynku na tej stacji i zaburzy proporcje między niskim parterowym budynkiem a peronem.

zabytkowy dworzec PKP Puszczykowo

zabytkowy dworzec PKP Puszczykowo

Radni apelują więc o przesunięcie wysokiego peronu kilkadziesiąt metrów dalej, w stronę Poznania, tak, żeby nie przysłaniał on zabytkowego budynku mieszczącego się na stacji w Puszczykowie, i o pozostawienie dojścia do tego peronu na dzisiejszym poziomie. Domagają się też od PKP wyłożenia platformy takim samym materiałem, jakim jest wyłożona stacja kolejowa w Puszczykówku. Wnioskują również o to, aby mała architektura na peronach w Puszczykowie i w Puszczykówku była zgodna z tą, która została ustawiona bezpośrednio przy budynku wyremontowanego dworca w Puszczykówku. (jb)

Napisano przez Justyna Bryske opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Wasze komentarze (1)

  • miś
    środa, 23 gru, 2015, 21:38:33 |

    Niech obniżą poziom torów i wyjdzie na to samo, tyle, że jezdnia również by opadła

Skomentuj