Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - id5
Justyna Bryske | środa, 23 gru, 2015 | 1 Komentarz

Zabytkowy dworzec w Puszczykowie

Przy peronie nr 1 stacji Puszczykowo znajduje się zabytkowy budynek dworca kolejowego z charakterystyczną wieżą zegarową, z przełomu XIX i XX wieku, w którym obecnie mieści się restauracja „Lokomotywa”. Od tego obiektu rozpoczął się rozwój i budowa miasta Puszczykowa. W 1983 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.

Fasada od strony peronu jest wizytówką miasta, a budynek jedną z największych atrakcji turystycznych Puszczykowa. To zdania z apelu puszczykowskich radnych przesłanego do Janusza Błachuta, dyrektora modernizacji linii kolejowej Mosina-Luboń. W związku z przebudową linii ma zostać podwyższony peron na stacji w Puszczykowie. Koncepcja ta przyczyni się do zasłonięcia widoku na zabytkową fasadę budynku na tej stacji i zaburzy proporcje między niskim parterowym budynkiem a peronem.

zabytkowy dworzec PKP Puszczykowo

zabytkowy dworzec PKP Puszczykowo

Radni apelują więc o przesunięcie wysokiego peronu kilkadziesiąt metrów dalej, w stronę Poznania, tak, żeby nie przysłaniał on zabytkowego budynku mieszczącego się na stacji w Puszczykowie, i o pozostawienie dojścia do tego peronu na dzisiejszym poziomie. Domagają się też od PKP wyłożenia platformy takim samym materiałem, jakim jest wyłożona stacja kolejowa w Puszczykówku. Wnioskują również o to, aby mała architektura na peronach w Puszczykowie i w Puszczykówku była zgodna z tą, która została ustawiona bezpośrednio przy budynku wyremontowanego dworca w Puszczykówku. (jb)

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.3/10 (Głosujących: 11)
Napisano przez Justyna Bryske opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Wasze komentarze (1)

  • miś
    środa, 23 gru, 2015, 21:38:33 |

    Niech obniżą poziom torów i wyjdzie na to samo, tyle, że jezdnia również by opadła

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +2 (Głosujących: 2)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo