Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | sobota, 11 lip, 2015 |

Twardość materaca – na co zwrócić uwagę?

Przy doborze materaca zwracamy szczególną uwagę na jego budowę. W sprzedaży znajdują się obecnie materace piankowe, kieszeniowe, lateksowe czy termoelastyczne. Każdy z nich wyróżnia się określonymi parametrami i ma swoje zalety i wady. Ale materiał to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę – często pomijanym, ale bardzo ważnym czynnikiem jest twardość materaca. Jaka jest ta idealna?

Twardszy nie znaczy lepszy

Często można spotkać się z przekonaniem, że im twardszy materac, tym jest on lepszy. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ wtedy, gdy będzie on zbyt twardy, nie dość, że nie będzie komfortowy, to jeszcze może przyczyniać się do bólu pleców, a nawet może wywoływać skrzywienia kręgosłupa. Jednym z objawów zbyt twardego materaca jest też drętwienie palców u nóg. Z kolei zbyt miękki materac nie daje właściwego podparcia dla kręgosłupa i nie sprzyja regeneracji sił w trakcie nocy.

 Twardość materaca – na co zwrócić uwagę?

Dobierz twardość do swojej wagi

Każdy z nas ma inną wagę i ona również jest najważniejszym czynnikiem przy doborze materaca, ponieważ inaczej będzie czuła się na nim osoba o 50 kilogramach od tej, która ma ponad 100 kilogramów. Dlatego dla każdego z nas współczynnik twardości oznacza coś innego.

Twardość materaca oznaczana jest symbolem H z cyfrą. Wyróżniamy następujące twardości:

  • H1 – materac miękki – polecany dla osób o wadze do 60 kg
  • H2 – materac średniotwardy – polecany dla osób o wadze od 50 do 80 kg
  • H3 – materac twardy – polecany dla osób o wadze od 70 kg do 110 kg
  • H4 – materac bardzo twardy – polecany dla osób o wadze od 110 kg

W sprzedaży dostępne są także materace dwustronne, na przykład określane są one wtedy symbolami H2/H3, czyli po jednej stronie materac jest średniotwardy, a po drugiej twardy.

Materac dla pary

Optymalnym wyborem wtedy, gdy śpisz na materacu z partnerem czy partnerką, jest wybór materaca kieszeniowego lub wysokoelastycznego, termoelastycznego czy lateksowego – wtedy ciężar ciała rozkładany jest precyzyjnie, dlatego lżejsza osoba nie odczuwa dyskomfortu.

Dlatego też jeżeli poszukujesz odpowiedniego materaca dla siebie, pamiętaj o tym, by zwrócić też uwagę na jego twardość! Więcej na temat wyboru materaca można przeczytać tutaj: http://sypialniaplus.pl/pol_m_Jaki-materac-wybrac-152.html.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj