Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 20 mar, 2015 |

Urlop na Sardynii

Sardynia to druga po względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Zachęca pięknymi plażami i urokliwymi miasteczkami.

Plażowanie
Sardynia szczyci się jednymi z najpiękniejszych plaż we Włoszech. Są piaszczyste, znajdują się niejednokrotnie w zatoczkach, a rosnące w niektórych miejscach palmy dają wrażenie, że znajdujemy się w prawdziwie tropikalnym raju. Plażą obleganą przez turystów jest na przykład ta w pobliżu miasteczka Villasimius. Piękną, zaciszną plażą położoną z dala od skał jest Maria Pia. Odznacza się czystym, jasnym piaskiem.
Jeśli chcecie znaleźć się w scenerii przypominającej Karaiby wybierzcie się na plażę Cala Mariolu. Jest niewielka, wyścielona drobnym marmurkiem, a wśród znajdujących się przy niej skał można zaobserwować małe rybki, co na pewno ucieszy dzieci. Co więcej, jest to plaża znana miłośnikom nurkowania, dzięki obecnym tam rafom koralowym.
Podobno jedną z najcudowniejszych plaż świata jest Costa Smeralda – Szmaragdowe Wybrzeże, rozciągające wzdłuż północno – wschodniej linii brzegowej Sardynii. Nazwę zaczerpnęło od koloru wody, mówi się, że to jedynie miejsce w Europie, gdzie możemy pływać w prawdziwie szmaragdowym morzu. Cała riwiera jest jednym z najbardziej luksusowych miejsc na wyspie.

Cywilizacja morza
Na wyspie znajdują się setki obiektów – pozostałości po kulturze nuragijskiej.  Nuragowie zamieszkiwali tereny Włoch od około XVII do II wieku przed naszą erą. Jest to bardzo tajemnicza cywilizacja, jej pochodzenie nie jest znane, choć badania naukowców wskazują na powiązania z Kretą i Cyprem. Przetrwałą do dziś pozostałością po niej są megalityczne budowle – nuragi. Były one świątyniami świętej wody, wieżami warownymi i grobowcami. Kilka lat temu, wysnuto hipotezę jakoby Sardynia miała być mityczną Atlantydą, co tylko zwiększa tajemniczy urok wyspy.

Miasteczka
Chcąc spędzić urlop na Sardynii, warto zaplanować odwiedzenie kilku miast. Jednym z nich jest Cagliari. Była kolonia fenicka do dziś mieści w sobie warte obejrzenia zabytki. Należą do nich budynek uniwersytetu, rzymski amfiteatr z II wieku oraz fragmenty XIV wiecznej fortyfikacji.
Kolejną atrakcją Sardynii jest wspominane już miasteczko Villasiumius. To typowo turystyczny kurort, pełen restauracji, klubów i dyskotek. Jest świetną bazą wypadową do zwiedzenia reszty wyspy.
Drugim najpopularniejszym miastem wyspy jest Alghero. Całą miejscowość wybudowano wokół fortecy, która nadaje miastu dostojny, średniowieczny klimat. Jeśli jednak zagłębimy się w starówkę, odkryjemy mnóstwo urokliwych uliczek.

Jak dojechać
Żeby dostać się na Sardynię, najwygodniej będzie nam wybrać podróż samolotem. Caghliari Elmas, Olbia i Alghero to trzy porty lotnicze, obsługujące turystów. Warto pokusić się o wyjazd zorganizowany przez biuro podróży, na przykład Rainbow Tours. Na miejscu możemy wypożyczyć samochód, żeby swobodniej poruszać się po wyspie. Jeśli jednak nastawiamy się na podróż z Polski autem, żeby przedostać się na Sardynię, będziemy potrzebowali przeprawy promowej, którą prowadzą wszystkie główne porty włoskie. Trwa ona kilka godzin.
Już teraz w ofertach biur (np. na http://r.pl) pojawiają się propozycje wakacyjnych wypadów na Sardynię. Warto się zdecydować i odkryć samemu tę niezwykłą wyspę.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj