Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Czytelnicy GMP | niedziela, 11 sty, 2015 |

Wciąga jak dobry kryminał

„STORY Z HISTORY PL – Dług, czyli kosy w kosmosie”

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Mosinie przeżyli w grudniu niezwykłe spotkanie z historią, choć na początku nie było to dla nich takie oczywiste.

„Znowu nudy, godzinę będziemy musieli słuchać o historii, zdawały się mówić miny uczniów udających się do szkolnej stołowki na wykład. Ale po dwóch godzinach słuchania wołali: „Jeszcze, jeszcze!”

Niezwykłe, czyli jakie?

Prelegent, pan Paweł Kudzia wprowadził uczniów w historię, tworząc z niej fascynującą przygodę. Sam nie jest zawodowym historykiem. Był za to m.in. jednym z pierwszych korespondentów wojennych polskich mediów, pracował w Polskiej Akcji Humanitarnej. Obecnie współpracuje z fundacją Humanites – Sztuka Wychowania: prowadzi inspirujące spotkania i warsztaty dla firm i szkół opowiadające o prawdziwych bohaterach. Skąd ten pomysł? „Mam małe dzieci – dlatego już teraz układam dla nich różne… story z history PL.” – mówi. Historia jest jego pasją i fantastycznie potrafi ją przekazać! Tworzy opowieści z pogranicza historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, kultury i popkultury, w które żywo angażuje słuchaczy.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Mosinie

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Mosinie

O czym jest historia opatrzona tak niesamowitym tytułem?

Ogólnie mówiąc o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ale jaka to historia! To trzymająca w napięciu zaskakująca opowieść, w której splatają się losy polskich bohaterów. To opowieść o spłacaniu „długu” przez… Amerykę. To opowieść, w której pojawiają się takie wątki, jak zniesienie niewolnictwa, początek walki o prawa cywilne w Ameryce, pierwszy American Dream, Pocahontas, Martin Luther King, futro Jeffersona, pistolety Washingtona, Akademia West Point, Alaska, Air Force One, Bruce Springsteen, skwer Hoovera, park Skaryszewki, King Kong, Brygada Pościgowa, Dywizjon 303, Mińsk Mazowiecki, prom Discovery i międzynarodowa stacja kosmiczna….

Po tym spotkaniu nie tylko wiemy więcej o historii polskich walk i starań o odzyskanie niepodległości, ale przekonaliśmy się też, że historia może być fascynująca. Potrafi wciągać, jak dobry kryminał! Świadczy też o tym fakt, że spotkanie z młodzieżą, które zaplanowano na godzinę, trwało … trzy godziny! Młodzież zdobyła też wiedzę o tym, że każdy może stać się badaczem historii, a współczesna technologia pozwala odkrywać wiele wcześniej niedostępnych informacji.

Uczniowie, nauczyciele i dyrektor chcieliby serdecznie podziękować pani Dorocie Lisiak i Stowarzyszeniu Grupa Inicjatywna Baranówko za pomoc w organizacji spotkania.

Agata Walter

spotkanie z historią

spotkanie z historią

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.9/10 (Głosujących: 15)
Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo