Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 15 cze, 2015 | 1 Komentarz

Ząbkowania – bolesny proces. Jak sobie z nim radzić?

Jednym z trudniejszych procesów rozwojowych, z jakimi musi zmierzyć się niemowlak jest proces formowania się uzębienia mlecznego, który bywa kłopotliwy, sprawia ból i dyskomfort wynikający z uporczywego swędzenia.

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie jest procesem, którego pierwsze zalążki rozpoczynają się już podczas życia płodowego, kiedy to, zostaje uformowana listewka zębowa, z której powstaną zgrubienia, stanowiące przygotowanie do właściwego wyrżnięcia się mleczaków. Ząbkowanie właściwe, a więc osiągające fazę, która daje widzialne oznaki, rozpoczyna się ok. szóstego miesiąca życia malucha, a trwać może nawet do trzydziestego miesiąca życia. Najpierw wyrzynają się zęby dolne, a po ich rozwoju, pokazują się ich górne odpowiedniki. Wyrzynanie przechodzi wg. określonej kolejności. Pierwszymi ząbkami są jedynki, następnie dwójki, czwórki, trójki (kły) i na końcu piątki. Maluch musi ścierpieć wyrzynanie dwudziestu ząbków.

Objawy ząbkowania

Zazwyczaj pierwsze symptomy nadchodzącego ząbkowania właściwego, pojawiają się ok. dwóch miesięcy przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Należy do nich przede wszystkim obfite ślinienie się. Jest to skutek obrzęku i stanu zapalnego dziąsła, spowodowanego przepychaniem się rosnącego zęba przez komorę kostną, która jest mniejsza od średnicy samego zęba. Zauważymy wtedy również częste wkładanie palców do buzi, bowiem, dziecko odczuwa również uporczywe swędzenie. Kiedy dziecko przestaje ssać, oznacza to, że pojawił się ból. Im bliżej pojawienia się zęba, tym stopień bólu i swędzenia będzie większy.

Jak łagodzić nieprzyjemne objawy?

Nieprzypadkowo, powyżej padło stwierdzenie o konieczności przecierpienia przez dziecko wyrzynania dwudziestu mleczaków. Ząbkowanie bowiem, to uciążliwy proces, który sprawi dziecku ból i spowoduje dyskomfort. Na szczęście istnieją metody, które pomogą ten trudny okres przetrwać i złagodzić jego niemiły charakter.

Swędzące dziąsła będą prowokowały do wkładania rączek do buzi. Polecamy podawanie maluchom gryzaczków wypełnionych wodą, najlepiej lekko schłodzonych. Okaże się to niezwykle pomocne na dziąsła dotknięte stanem zapalnym. Warto osuszać skórę wokół ust, co przy ślinotoku zapobiegnie jej uszkodzeniom, które mogą dodatkowo zwiększyć dyskomfort. W aptekach znajdziemy specjalistyczne i całkowicie bezpieczne żele przeciwbólowe, które należy stosować na dziąsła malucha. Zmniejszą one odczuwanie bólu. W skrajnych sytuacjach można podać odpowiedni, przystosowany dla niemowląt lek przeciwbólowych. Z pomocą przychodzi również natura. Wywar z rumianku jest idealny do przemywania dziąseł i zdecydowanie łagodzi ból.

Zobacz także: objawy ząbkowania

dziecko

dziecko

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • nicola
    czwartek, 25 cze, 2015, 12:59:03 |

    Nam pomagały tylko leki przeciwbólowe między innymi milifen – ibuprofen w syropku, żadne żele, gryzaki, kropelki – metoda odwracania uwagi jedynie się sprawdzała, najbardziej plac zabaw albo basen.

Skomentuj