T-Roc Salon VW Berdychowski Stary Browar - Black Weekend
Marta Mrowińska | poniedziałek, 5 gru, 2016 | komentarze 2

Architekt z misją w Mosinie

Pewnego dnia weszła do redakcji sympatyczna pani z pytaniem, czy wesprzemy jej architektoniczne akcje społeczne na lokalnym rynku. Zawsze chętnie uczestniczymy w wydarzeniach, które mają jakiś wyższy cel i chcemy wspierać osoby z misją. Przedstawiamy więc pomysły na nowe działania pewnej pani architekt, której zamarzył się piękniejszy świat… Renata Szymańska – Obidzińska, właściciel firmy RS Architektura – bo o niej mowa – to pełna zapału i energii osoba, wrażliwa, ze świeżością spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i z entuzjazmem chcąca tę rzeczywistość zmieniać. W jaki sposób?

Projektant City Center, dworca w Poznaniu oraz CH Posnania

Wielkie projekty i małe domki

RS Architektura jest młodą firmą, tworzy ją jednak zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem – architekci, urbanista, projektant zieleni, projektant wnętrz, projektanci branżowi. Każdy z nich ciągle się rozwija i jest pasjonatem tego, co robi. Sama pani Renata pracowała przy bardzo dużych projektach – była między innymi głównym projektantem Galerii Poznań City Center i dworca w Poznaniu oraz architektem prowadzącym projekt wykonawczy Centrum Handlowego Posnania. Równolegle powstawały mniejsze projekty w Mosinie – między innymi Eskulap Premium, Leader School, obiekty usługowe, domy. Różnorodne doświadczenie sprawiło, że firma jest w stanie realizować zarówno bardzo duże jak i małe inwestycje i chętnie stawia czoła każdemu wyzwaniu.

Posnania - projekt, którego architektem prowadzącym była p. Renata

Posnania – projekt, którego architektem prowadzącym była p. Renata

Renata Szymańska – Obidzińska z aparatem fotograficznym

Renata Szymańska – Obidzińska

Misja lokalna – architekt z Mosiny blisko ludzi

Po zakończeniu realizacji dużego projektu, jakim była Posnania, pani Renata postanowiła skupić się na rynku lokalnym. Od kilkunastu lat mieszka w Mosinie, stąd też pochodzi część jej rodziny, dlatego ważne jest dla niej, by architektura w okolicy stawała się coraz piękniejsza. Z tej potrzeby zrodził się pomysł na inicjatywy społeczne. Pierwszą z były bezpłatne porady architekta w Galerii Familijnej w Krośnie, które odbyły się 26 listopada br. Głównym celem było, by ludzie – potencjalni klienci, inwestorzy – mieli bezpośredni dostęp do architekta, nie musieli iść do biura czy urzędu, by skorzystać z konsultacji. Podczas spotkania wszyscy zainteresowani mieli możliwość indywidualnej porady – od czego zacząć budowę, co najpierw załatwić, czy przy danej inwestycji potrzebne jest pozwolenie czy też wystarczy tylko zgłoszenie. Również osoby, które chciałyby urządzić czy zmienić wnętrze swojego domu mogły liczyć na wsparcie. Jak mówi pani Renata: „każde wnętrze powinno wyglądać dobrze – nasz dom jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu, ma być naszym azylem, a przebywanie w nim sprawiać przyjemność, dawać wytchnienie i odpoczynek”. Podczas konsultacji można było dowiedzieć się praktycznie wszystkiego, począwszy od pierwszych kroków związanych z planowaną inwestycją, po sugestie jak urządzić wnętrza gotowego już domu. I to przy okazji robienia zakupów w galerii :)

jeden z projektów budynków w Mosinie

jeden z projektów budynków mieszkalno-usługowych w Mosinie

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Kolejną inicjatywą będą warsztaty dla dzieci, które odbędą się w styczniu w puszczykowskiej bibliotece. Podobne zajęcia odbywały się już w szkole podstawowej w Mosinie pod hasłem „Mój pierwszy dom”. „Warsztaty mają na celu nie tylko przedstawienie dzieciom ogromnych możliwości dzisiejszej architektury, ale przede wszystkim kształtowanie kreatywności, otwartości umysłu, pokazanie, że nasza wyobraźnia nie jest niczym ograniczona i że jedyne, z czym musimy się liczyć, to uwzględnienie przepisów czy wymogów technicznych, ale że można szukać nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań” – tak cel tych spotkań opisuje właścicielka RS Architektura. „Chodzi o to, by pokazać dzieciom, że można tworzyć nawet coś, co wcześniej wydawało się niemożliwe, że otwarty umysł daje ogromne możliwości.” Taka postawa z pewnością przełoży się w przyszłości na wszystkie dziedziny życia młodych ludzi.

budynek ESKULAP-a w Mosinie - projekt firmy p. Renaty

budynek ESKULAP-a w Mosinie – projekt firmy p. Renaty

Architektura a nasza codzienność

W rozmowie z redakcją pani Renata zwróciła uwagę na to, że: „architektura jest dziedziną sztuki i jako taka ma za zadanie również wywoływanie emocji, wpływanie na nasz nastrój. Dlatego też ogromne znaczenie ma miejsce, w jakim mieszkamy, otoczenie naszego domu, sposób jego urządzenia. Pani Renata przekonuje, że można pogodzić funkcjonalność z estetyką, tak zaprojektować budynek, jego rozbudowę czy wnętrze, żeby wszystko stanowiło spójną całość, by nasze otoczenie było ładne i przyjemne, bo wówczas wszystkim nam będzie żyło się lepiej. Współczesne technologie powodują, że budynki, które teraz tworzymy, są trwałe i będą służyć jeszcze następnym pokoleniom – dlatego tym bardziej należy dbać o to, by projekty te były bardzo dobre.

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Lokalni przedsiębiorcy, Mosina

Wasze komentarze (2)

 • Janusz
  wtorek, 6 gru, 2016, 8:47:00 |

  Dziwna historia z tym City Center. Każdy architekt chce mieć je wpisane w swoje portfolio natomiast z tego co wiem autorami koncepcji CC jest Bose International oraz Pentagram Architekci. Tak czy inaczej CC na pewno nie jest ono powodem do dumy dla architekta – szczególnie takiego z misją. Co do innych wspomnianych realizacji – nie wiem czy Pani Renata była autorką aranżacji wnętrza w Eskulapie ale jeżeli tak to gratuluje – ta realizacja bardzo mi się podoba.

 • RS
  sobota, 10 gru, 2016, 21:44:21 |

  Myślę, że wątpliwości rozwiewają informacje oraz referencje zawarte na stronie RS Architektura: http://rsarchitektura.pl/portfolio/poznan-city-center-pcc/
  Pozdrawiam :)

Skomentuj