Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Marta Mrowińska | wtorek, 18 paź, 2016 | 1 Komentarz

„Bo w graniu była łowów historyja krótka…”

Miniony weekend obfitował w wydarzenia o tematyce łowieckiej. W sobotę 15 października br. na terenie folwarku w Rogalinie odbył się koncert muzyki myśliwskiej, zorganizowany przez Fundację Raczyńskich oraz Majątek Rogalin. W niedzielę natomiast, 16 października, tradycyjnie już w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyła się XV Jubileuszowa Msza Hubertowska. Tutaj współorganizatorem, wspólnie ze Stacją Badawczą PZŁ w Czempiniu było Koło Łowieckie nr 33 „Żbik” w Mosinie.

imgp2865-custom

O oprawę muzyczną koncertu w Rogalinie zadbały zespoły „Trompes de Pologne”, „Capella Zamku Rydzyńskiego” oraz „Babrzysko”, prezentując utwory o tematyce łowieckiej – nie zabrakło wśród nich także tych najbardziej popularnych i znanych chyba wszystkim, jak chociażby „Pojedziemy na łów”.

imgp2808-custom

koncert muzyki myśliwskiej

Ponadto odbył się pokaz sokołów w locie, a zgromadzeni goście mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat tych ptaków, którą z pasją przekazywał Henryk Mąka, pracownik Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu, sokolnik, miłośnik muzyki myśliwskiej, członek Zespołu Muzyki Par Force przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Hodowcy psów myśliwskich prezentowali natomiast charty podczas treningu – tutaj niezastąpionym komentatorem, sprawiającym, że spotkanie to stało się prawdziwą gratką dla miłośników psów, był Adam Kochanowski, najbardziej chyba wszystkim znany z emitowanego przed laty w telewizji programu „Podaj łapę”.

imgp2835-custom

przygotowanie do pokazu lotu sokoła

imgp2834-custom

charty biorące udział w treningu

Nie mogło zabraknąć także organizowanej tradycyjnie przy okazji Hubertusa „pogoni za lisem” (przypomnijmy – jest to gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis). Tutaj jeźdźcy zaprezentowali się na pięknych koniach rasy małopolskiej, hodowanych w Majątku Rogalin.

imgp2865-custom

„Pogoń za lisem”

Podczas imprezy można było nabyć materiały edukacyjne dotyczące tematyki łowieckiej, a także wielkopolskich parków krajobrazowych oraz samego Rogalina. Dla najmłodszych przygotowany został kącik plastyczny.

Niedziela również – jak wspomnieliśmy – obfitowała w atrakcje o tematyce łowieckiej. W kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyła się XV Jubileuszowa Msza Hubertowska. Msza została odprawiona w intencji leśników, myśliwych, rolników i wszystkich żyjących blisko przyrody. Niepowtarzalną oprawę muzyczną zapewnili tutaj: Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze “Harfa”. Po Mszy Świętej odbył się krótki koncert muzyki myśliwskiej, organowej i chóralnej, a zaraz potem tradycyjnie – poczęstunek w Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu, będąc jednocześnie okazją do spotkania i zwiedzenia Stacji Badawczej PZŁ (a dodajmy, że warto – jest to bowiem nie tylko ośrodek szkoleniowy, ale także prowadzący szeroką działalność w zakresie hodowli zwierzyny).

imgp2933-custom

Msza Św. Hubertowska w Czempiniu

Minione wydarzenia były doskonałą okazją do zapoznania się z ważnymi elementami kultury łowieckiej, jakimi niewątpliwie są: muzyka myśliwska, literatura, obrzędy czy zwyczaje łowieckie. Wszystkie te elementy doskonale wpisują się w naszą kulturę narodową i przyczyniają się do wszechstronnej popularyzacji łowiectwa, miłości do przyrody i życia w zgodzie z naturą.

imgp2949-custom

poczęstunek – grochówka przygotowana przez KŁ Żbik” w Mosinie

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.7/10 (Głosujących: 14)
Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Wasze komentarze (1)

  • Darz Bór
    sobota, 22 paź, 2016, 18:36:18 |

    Dobra relacja. Impreza mimo zimna była bardzo udana i ciekawa. Darz Bór

    VA:F [1.9.22_1171]
    Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo