Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | wtorek, 18 paź, 2016 | 1 Komentarz

„Bo w graniu była łowów historyja krótka…”

Miniony weekend obfitował w wydarzenia o tematyce łowieckiej. W sobotę 15 października br. na terenie folwarku w Rogalinie odbył się koncert muzyki myśliwskiej, zorganizowany przez Fundację Raczyńskich oraz Majątek Rogalin. W niedzielę natomiast, 16 października, tradycyjnie już w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyła się XV Jubileuszowa Msza Hubertowska. Tutaj współorganizatorem, wspólnie ze Stacją Badawczą PZŁ w Czempiniu było Koło Łowieckie nr 33 „Żbik” w Mosinie.

O oprawę muzyczną koncertu w Rogalinie zadbały zespoły „Trompes de Pologne”, „Capella Zamku Rydzyńskiego” oraz „Babrzysko”, prezentując utwory o tematyce łowieckiej – nie zabrakło wśród nich także tych najbardziej popularnych i znanych chyba wszystkim, jak chociażby „Pojedziemy na łów”.

koncert muzyki myśliwskiej

koncert muzyki myśliwskiej

Ponadto odbył się pokaz sokołów w locie, a zgromadzeni goście mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat tych ptaków, którą z pasją przekazywał Henryk Mąka, pracownik Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu, sokolnik, miłośnik muzyki myśliwskiej, członek Zespołu Muzyki Par Force przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Hodowcy psów myśliwskich prezentowali natomiast charty podczas treningu – tutaj niezastąpionym komentatorem, sprawiającym, że spotkanie to stało się prawdziwą gratką dla miłośników psów, był Adam Kochanowski, najbardziej chyba wszystkim znany z emitowanego przed laty w telewizji programu „Podaj łapę”.

przygotowanie do pokazu lotu sokoła

przygotowanie do pokazu lotu sokoła

charty biorące udział w treningu

charty biorące udział w treningu

Nie mogło zabraknąć także organizowanej tradycyjnie przy okazji Hubertusa „pogoni za lisem” (przypomnijmy – jest to gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis). Tutaj jeźdźcy zaprezentowali się na pięknych koniach rasy małopolskiej, hodowanych w Majątku Rogalin.

Pogoń za lisem - jeźdzcy na koniach

„Pogoń za lisem”

Podczas imprezy można było nabyć materiały edukacyjne dotyczące tematyki łowieckiej, a także wielkopolskich parków krajobrazowych oraz samego Rogalina. Dla najmłodszych przygotowany został kącik plastyczny.

Niedziela również – jak wspomnieliśmy – obfitowała w atrakcje o tematyce łowieckiej. W kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyła się XV Jubileuszowa Msza Hubertowska. Msza została odprawiona w intencji leśników, myśliwych, rolników i wszystkich żyjących blisko przyrody. Niepowtarzalną oprawę muzyczną zapewnili tutaj: Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie oraz Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze “Harfa”. Po Mszy Świętej odbył się krótki koncert muzyki myśliwskiej, organowej i chóralnej, a zaraz potem tradycyjnie – poczęstunek w Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu, będąc jednocześnie okazją do spotkania i zwiedzenia Stacji Badawczej PZŁ (a dodajmy, że warto – jest to bowiem nie tylko ośrodek szkoleniowy, ale także prowadzący szeroką działalność w zakresie hodowli zwierzyny).

Msza Św. Hubertowska w Czempiniu

Msza Św. Hubertowska w Czempiniu

Minione wydarzenia były doskonałą okazją do zapoznania się z ważnymi elementami kultury łowieckiej, jakimi niewątpliwie są: muzyka myśliwska, literatura, obrzędy czy zwyczaje łowieckie. Wszystkie te elementy doskonale wpisują się w naszą kulturę narodową i przyczyniają się do wszechstronnej popularyzacji łowiectwa, miłości do przyrody i życia w zgodzie z naturą.

poczęstunek - grochówka przygotowana przez KŁ Żbik" w Mosinie

poczęstunek – grochówka przygotowana przez KŁ Żbik” w Mosinie

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Wasze komentarze (1)

  • Darz Bór
    sobota, 22 paź, 2016, 18:36:18 |

    Dobra relacja. Impreza mimo zimna była bardzo udana i ciekawa. Darz Bór

Skomentuj