Strona główna / Aktualności / Czy był taki Krzyż ?

Czy był taki Krzyż ?

Niedawno dowiedziałam, że na parceli w Niwce Starej stał kiedyś krzyż na wzór misyjnego. Idąc tropem pamięci niektórych mieszkańców Mosiny i Puszczykowa udało mi się pozyskać niektóre fakty z historii tego zdarzenia.

Dzisiejsza ulica Nadwarciańska i teren przyległy zwany Niwką Starą na początku ubiegłego wieku był to teren leśniczówki. Wzdłuż Warty usytuowane były gospodarstwa rolne, w większości zamieszkałe przez Niemców.

Tereny okoliczne Niwki Starej należały także do Polaków – do rodziny Piaseckich, potem częściowo do Budnych. Żyjąca jeszcze 85 letnia mieszkanka Mosiny wspomina, że jako kilkuletnia dziewczynka chodziła z rodzicami, w latach drugiego dziesięciolecia ubiegłego wieku, pod krzyż na nabożeństwa majowe. Po pierwszej wojnie światowej rodzina Piaseckich jako wotum wdzięczności za powrót z wojny jednego z członków rodziny postawiła na swojej parceli, na miejscu zniszczonego pierwszego krzyża, nowy krzyż na podmurówce kamiennej – krzyż misyjny, stojący w kierunku wschodnim, przodem do Warty. W latach 70 ubiegłego wieku krzyż się przewrócił i uległ zniszczeniu.

krzyż misyjny
krzyż misyjny

Teraz pragniemy by na nowo stanął w tym historycznym miejscu Krzyż, na wzór zniszczonego, który będzie chronił puszczykowskie tereny i stanie się miejscem zadumy, modlitwy dla przechodzących. Zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców, Puszczykowa i Mosiny, którzy może jeszcze pamiętają wygląd tego miejsca z Krzyżem, mają fotografię i jakąkolwiek wiedzę na ten temat o zgłoszenie informacji do Ojca Proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Puszczykowie.

Informacje uzyskano z bezpośrednich rozmów od mieszkańców pamiętających te fakty, za co szczerze dziękuję.
Jolenta Strabel

Autor Czytelnicy GMP

Sprawdź również

"Pieczęć "Polski Powstającej", jaką na początku maja 1848 roku posługiwał się Jakub Krauthofer.

Rzeczpospolita odpieczętowana

Maj to dobra okazja by nawiązać do pewnej, obchodzonej ostatnimi laty coraz mniej hucznie, mosińskiej …

Mosina z lat 30-40 tych XX w oraz Kanister, z którego użyto benzynę do podpalenia mosińskiego kościoła

Osiemdziesiąt lat po wojnie. Wspomnienia mieszkańców Mosiny z dzieciństwa w cieniu okupacji

Osiemdziesiąta rocznica zakończenia II Wojny Światowej to okazja, żeby pokazać świadectwa ludzi, którzy przeżyli w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *