Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Czytelnicy GMP | czwartek, 3 mar, 2016 |

Czy był taki Krzyż ?

Niedawno dowiedziałam, że na parceli w Niwce Starej stał kiedyś krzyż na wzór misyjnego. Idąc tropem pamięci niektórych mieszkańców Mosiny i Puszczykowa udało mi się pozyskać niektóre fakty z historii tego zdarzenia.

Dzisiejsza ulica Nadwarciańska i teren przyległy zwany Niwką Starą na początku ubiegłego wieku był to teren leśniczówki. Wzdłuż Warty usytuowane były gospodarstwa rolne, w większości zamieszkałe przez Niemców.

Tereny okoliczne Niwki Starej należały także do Polaków – do rodziny Piaseckich, potem częściowo do Budnych. Żyjąca jeszcze 85 letnia mieszkanka Mosiny wspomina, że jako kilkuletnia dziewczynka chodziła z rodzicami, w latach drugiego dziesięciolecia ubiegłego wieku, pod krzyż na nabożeństwa majowe. Po pierwszej wojnie światowej rodzina Piaseckich jako wotum wdzięczności za powrót z wojny jednego z członków rodziny postawiła na swojej parceli, na miejscu zniszczonego pierwszego krzyża, nowy krzyż na podmurówce kamiennej – krzyż misyjny, stojący w kierunku wschodnim, przodem do Warty. W latach 70 ubiegłego wieku krzyż się przewrócił i uległ zniszczeniu.

krzyż misyjny

krzyż misyjny

Teraz pragniemy by na nowo stanął w tym historycznym miejscu Krzyż, na wzór zniszczonego, który będzie chronił puszczykowskie tereny i stanie się miejscem zadumy, modlitwy dla przechodzących. Zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców, Puszczykowa i Mosiny, którzy może jeszcze pamiętają wygląd tego miejsca z Krzyżem, mają fotografię i jakąkolwiek wiedzę na ten temat o zgłoszenie informacji do Ojca Proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Puszczykowie.

Informacje uzyskano z bezpośrednich rozmów od mieszkańców pamiętających te fakty, za co szczerze dziękuję.
Jolenta Strabel

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: ,

Skomentuj