Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 5 maj, 2016 | 1 Komentarz

Dąb pamięci w Rogalinie

Po 76 latach od mordu dokonanego w lasach Katyńskich, Kozielska, Ostaszkowa, Charkowa na blisko 22 tys. jeńcach wojennych: oficerów WP, Policji, Straży Granicznej – posadzono Dąb Pamięci – żywy Pomnik poświęcony jednemu z Bohaterów tamtej tragedii a mianowicie ówczesnemu kapitanowi a dzisiaj majorowi WP Wacławowi Foltynowi urodzonemu w Kubalinie. Sadzenie Dębów Pamięci jest Społecznym Programem pod nazwą Katyń… Ocalić od Zapomnienia.

21.857 Dębów Pamięci

Celem tego Programu , który powstał w 2008 r jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej oraz przywrócenie pamięci narodu, poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci wg zasady 1 Dąb – 1 nazwisko. Program ten powinien być impulsem do wyszukiwania przez społeczności lokalne a szczególnie młodzież, śladów tych Bohaterów w ich otoczeniu i z należytym szacunkiem pochylenie się nad mogiłami ofiar.

Pomnik poświęcony majorowi WP Wacławowi Foltynowi i dąb pamięci

Pomnik poświęcony majorowi WP Wacławowi Foltynowi

Dąb został posadzony 28.04.2016 r w Rogalinie w pobliżu Szkoły Podstawowej oraz Pomnika Kosynierów. Inicjatorem tej uroczystości byli myśliwi z Koła Łowieckiego nr 21 „Jawor” w Poznaniu, którzy są blisko i sentymentalnie związani z tymi terenami i społecznością lokalną, wśród której często mieszkają z którą współpracują i są ich częścią.

W uroczystości uświetnionej muzyką myśliwską, udział wzięli: z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Mosina p. Przemysław Mieloch, p. Małgorzata Foltyn wraz z rodziną, myśliwi z KŁ nr 21 „Jawor” wraz ze Sztandarem swojej organizacji, ksiądz Proboszcz parafii św Marcelina w Rogalinie Wojciech Kaźmierczak, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Rogalinie z p. dyr Anną Bąk, Powiernik Fundacji Raczyńskich p Mikołaj Pietraszak-Dmowski, sołtys Rogalina p. Maria Witkowska oraz mieszkańcy Rogalina.
Kapitanie Wacławie Foltyn, niech ten Dąb szumi pamięcią ofiar tak jak drzewa nad Twoją mogiłą Katyńską.

Andrzej Jesse
Koło Łowieckie nr 21 „Jawor” w Poznaniu

Posadź kolejny DĄB PAMIĘCI

Pobierz formularz Zgłoszenia do Programu

uroczystość posadzenia Dębu Pamięci w Rogalinie

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci w Rogalinie

Sadzenie Dębu Pamięci ze społecznością lokalną

Sadzenie Dębu Pamięci ze społecznością lokalną

Dąb pamięci w Rogalinie - poświęcenie

Dąb pamięci w Rogalinie – poświęcenie

uroczystość sadzenia Dębu Pamięci w Rogalinie

Uroczystość sadzenia Dębu Pamięci w Rogalinie

Sadzenie Dębu Pamięci

Sadzenie Dębu Pamięci

Tablica pamiątkowa

Pomnik i tablica pamiątkowa

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • regio
    czwartek, 5 maj, 2016, 0:27:14 |

    Pamięć o osobach którzy oddali życie za ojczyznę znowu się odradza. W końcu ich rodziny mogą powiedzieć, że nie zginęli na marne.

Skomentuj