„Gdzie chrzest tam nadzieja” – daliśmy to, co najważniejsze, naszą obecność
Relacja mieszkanki Mosiny z niektórych wydarzeń związanych z 1050. Rocznicą Chrztu Polski, obchodzoną w dniach 14 -16 kwietnia 2016 roku.
Im bliżej 14 kwietnia, tym coraz więcej ukazuje się w gazetach artykułów, zewsząd docierają informacje o wydarzeniach, mających uczcić Jubileusz. Grafiki, obrazy, poematy, wiersze, konferencje, wykłady, wystawy, konkursy różnego typu…
Ach, wyjść z ciasnoty swoich codziennych obowiązków, przyłączyć się do tej radości, może też stworzyć jakieś wielkie dzieło! Ale jakie? Co mogę dać ja, oprócz swojej obecności? Pewną nadzieję przynosi informacja o próbach Chóru 1050 tworzonego dla uświetnienia głównych obchodów Jubileuszu, które odbędą się dnia 16 kwietnia 2016 roku na INEA stadionie przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu.
Próby okolicznej grupy chóralnej miały odbywać się w Puszczykowie, przy kościele Matki Boskiej Wniebowziętej… Zebrało się około pięćdziesięciu osób pod kierunkiem dyrygenta – koordynatora Ewy Sykulskiej, osobą odpowiedzialną za przepływ informacji została Monika Dudek.
I zaczęł się – esemesy, maile, kserówki, transport, wspólne już próby w Poznaniu setek osób z całej Polski i nie tylko, gdyż dojechała też czterdziestoosobowa grupa śpiewaków z Londynu, setek osób bez ograniczeń wiekowych, stanowych. Były to próby z orkiestrą, z innymi dyrygentami i aranżerami muzycznymi: Aleksandrem Grefem, Tomkiem Kaniewskim, Radosławem Mateją i głównodowodzącym Leopoldem Twardowskim, z solistami, innymi kompozytorami. „Zaufajmy Duchowi Świętemu” – mawiał Poldek, gdy występowały trudności i zmęczenie.
Ale próby odbywały się nie tylko w spontanicznym okazjonalnym Chórze 1050.
Odbywały się dużo wcześniej w parafiach. Spłynęły tam partytury hymnów jubileuszowych. Powstał wzniosły hymn „Tyś jest mój Syn”, którego twórcami są Iwona Waksmundzka i Robert Janson, przepięknie zaśpiewany później na stadionie przez pochodzącą z Poznania śpiewaczkę Agnieszkę Gertner – Polak. Słyszymy w nim słowa „Tyś jest mój Syn, w którym mam upodobanie, i w ziemi tej, i w ziemi tej.” – dyrygenci chórów niekiedy opracowywali je na potrzeby własnych zespołów.
Tak uczynił Leszek Marciniak, dyrygent Mosińskiego Chóru Kościelnego im. Św. Cecylii. Już od połowy marca rozbrzmiewały więc w salce prób dźwięki hymnu w rytmie poloneza „Gdzie Chrzest tam nadzieja”, autorstwa Heleny Abbe i Leopolda Twardowskiego. Pierwsze publiczne wykonanie w Mosinie miało miejsce w Niedzielę Miłosierdzia, w czasie Mszy świętej o godz. 12.00, gdy Sakramentu Chrztu udzielano malutkiej nowej parafiance, a jej rodzice ze wzruszeniem i radością odwrócili głowy, patrząc wysoko w stronę chóru. Po Mszy Świętej, po zaśpiewaniu pieśni rozbrzmiały oklaski.
Oklaski zabrzmiały też, gdy Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki udzielił Sakramentu Chrztu Świętego dwom dorosłym dziewczynom, katechumenkom w czasie Jubileuszowej Eucharystii o godz. 14.00 w sobotę 16 kwietnia 2016 roku na INEA stadionie w Poznaniu. „W Chrzcie świętym zostaliśmy namaszczeni Duchem Świętym. W chwili Chrztu wybiła dla nas po raz pierwszy godzina Miłosierdzia Bożego. Niebo otworzyło się nad nami” – pisze w jubileuszowej książeczce ks. Szymon Stułkowski.
Cieszyliśmy się z przyjęcia dziewcząt do grona dzieci Bożych!
Mszę Świętą Jubileuszową celebrował Legat papieża Franciszka Jego Eminencja Pietro kard. Parolin, obecni byli hierarchowie Kościoła z całego świata, przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, biskup diecezjalny Porto Nacional z Brazylii, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa, duchowni z USA, Rosji, Ukrainy, Litwy, Węgier, Luksemburga, Irlandii, Niemiec, Danii, Holandii.
Jubileuszową Mszę Świętą rozpoczął śpiew „Bogurodzicy”. [„Bogurodzica” zabrzmiała też dzień później, w niedzielę o godz. 12.00 w Mosinie. Mosiński chór ubogacił liturgię m.in. także pieśnią „Gaude Mater Polonia” T. Klonowskiego, ulubioną „Nella Fantasia” i na koniec owacje towarzyszyły brawurowemu wykonaniu „Alleluja” Handla].
Radość z obecności wśród ochrzczonych! Radość ze służby.
16 kwietnia 2016 roku na stadionie przed Mszą Świętą trwało kilkugodzinne nabożeństwo uwielbienia: celebracje liturgiczne przygotowane m.in. przez abp Stanisława Gądeckiego, bp Grzegorza Rysia, bp Damiana Bryla przeplatane były radosnym muzykowaniem ochrzczonych, prowadzonym przez aktora Radosława Pazurę wraz z żoną Dorotą Chotecką Pazura i zespołami: Arka Noego, Siewcy Lednicy, z zespołem Poldka Twardowskiego i Chórem 1050 oraz spontanicznym wielbieniem tańcem pod kierunkiem wodzireja lednickiego Kazimierza Hojny. Arcybiskup Stanisław Gądecki na znak odnowy przymierza chrzcielnego w ogólnej radości i w łączności z wszystkimi polskimi błogosławionymi i świętymi (tu bowiem przemaszerował Korowód Polskich Świętych za przyczyną przebranych aktorów i młodzieży z diecezji z całej Polski, niosącej relikwie), poświęcił nas wszystkich pobłogosławioną wodą.
Wspominając teraz owo świętowanie szukam w Internecie wstawianych zdjęć i odnajduję ze zdumieniem grupy znajomych z bliska i z daleka, dawno niewidzianych i tych z sąsiedztwa, grupy zorganizowane w jednakowych kolorowych koszulkach i grupy osób przypadkowo zebrane koło siebie. Wszystkie emanują spontaniczną radością ludzi szczęśliwych. Daliśmy to, co najważniejsze – swoją obecność!
Jolanta Kapelska
Wasze komentarze (1)
Witam..
Miałam okazje uczestniczyć w tak pięknej uroczystości tylko przed telewizorem…Oglądałam Mszę z Gniezna i oczywiście z Poznania-Katedra i Stadion.
Jestem rozczarowana…ze TV pokazało tylko msze na stadionie..W w/w przeczytanym artykule wyczytała wiele ciekawych wydarzen ,ktore przeciętnego widza omineło..tym bardziej ,ze jestem po za granicami kraju-Finlandia-Porvoo-a te wspaniale uroczystosci odbywaly sie w moich prawie rodzinnych stronach.
Pozdrawiam cała redakcję..
Maria Ewa Leszczyńska