nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Redakcja GMP | niedziela, 22 maj, 2016 | komentarzy 6

Inauguracja Pierwszego Młodzieżowego Sejmu Rzeczypospolitej Mosińskiej

Z wielką przyjemnością pragniemy zakomunikować, że z dniem 12 maja powołaliśmy do życia Pierwszy Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej. Nowo powstały Sejm obradować będzie do 21 czerwca, kiedy to powstanie dokument zawierający wypracowane postulaty.

Pierwszy Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej

O przygotowaniach organizacji parlamentu młodzieżowego w Mosinie pisaliśmy w artykule: Niech nas zauważą! Sejm Młodzieżowy Rzeczypospolitej Mosińskiej

W stworzenie tego szczególnego przedsięwzięcia zaangażowanych jest 20 posłów z pięciu szkół. Są to Gimnazjum nr 1 w Mosinie, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej, Zespół Szkół w Rogalinku, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka, Zespół Szkół im. A. Wodziczki w Mosinie oraz my – organizatorzy całego przedsięwzięcia.

Jest nas dziesięciu. Działamy w ramach projektu „Młodzieżowy urząd” programu Równać Szanse Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Grupy Inicjatywnej Baranówko. Pochodzimy z różnych szkół, ale łączy nas chęć mobilizacji całej młodzieży z gminy Mosina i wspólnego głosu opartego na zasadach demokracji i tradycji.

Pierwszy Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej - członkowie

Pierwszy Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej – członkowie

A jak wyglądało historyczne już zaprzysiężenie pierwszych posłów?

Zazwyczaj w prawdziwym Sejmie rozpoczyna obrady Marszałek Senior. U nas ta honorowa funkcja przypadła Dawidowi Nowakowi. Program inauguracji obejmował kolejno:
wprowadzenie z uroczystym odśpiewaniem Hymnu Państwowego, zaprzysiężenie, wybór prezydium, głosowanie nad uchwałami o regulaminie i powołanymi komisjami sejmowymi, ustalenie harmonogramu dalszych prac.

Było nam bardzo miło, że Pan Burmistrz Jerzy Ryś zaszczycił nas swoją obecnością. Pomógł też wręczyć nominacje poselskie. Pani Małgorzata Kaptur w naszym Sejmie pełniąca funkcję Przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej odczytała wyniki wyborów z dnia 8 kwietnia 2016 roku.

Podczas pierwszych obrad poprzez tajne głosowanie wyłoniliśmy Prezydium Sejmu. Marszałkiem Sejmu została Olga Jarczyńska z Gimnazjum nr 1, a Wicemarszałkami Jakub Troszczyński reprezentant Równać Szanse i Jan Koralewski z ZS im Wodziczki w Mosinie. Funkcję sekretarza pełnić będzie Weronika Banach.

Obecnie przed Sejmem olbrzymie wyzwanie. Posłowie pracujący w komisjach sejmowych, skupią się na najważniejszych problemach młodzieży z gminy Mosina. Nie jest to łatwe zadanie i wymaga ogromu pracy, ale jest szansą na pokazanie jak my młodzież myślimy i co dla nas jest ważne. Chcielibyśmy też, aby dorośli uszanowali nasz pomysł na gminę oraz zauważyli te potrzeby!

Pierwszy Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej

Inauguracja – Pierwszy Młodzieżowy Sejm Rzeczypospolitej Mosińskiej

Dobrym duchem działania jest nasz koordynator Wojtek i Pani Dorota Lisiak z Grupy Inicjatywnej Baranówko, którzy czuwają nad projektem, motywują oraz pomagają w trudnych momentach.

W ramach Sejmu przeszliśmy również ciekawe szkolenie z komunikacji i autoprezentacji przeprowadzone przez Romana Kolankiewicza, radnego Rady Miejskiej w Mosinie. Trzeba przyznać, że każdemu młodemu człowiekowi takie umiejętności są bardzo potrzebne.

Bezcenne było i jest także zaangażowanie Pani Przewodniczącej Rady Miejskiej Małgorzaty Kaptur oraz Panów Bogdana Robakowskiego, Jerzego Falbierskiego oraz Przemysława Pniewskiego, od których dowiedzieliśmy się jakie są główne zasady działania samorządu. Dużo czasu zajęło nam opracowanie dokumentów i zasad potrzebnych do poprawnego funkcjonowania Sejmu. Poddane zostały one pod konsultacje wszystkich zainteresowanych stron (szkół). Oczywiście wymagały korekty i dobrych podpowiedzi, w czym również radą służyła Pani Przewodnicząca.

sejm młodzieżowy - przygotowania

sejm młodzieżowy – przygotowania

Podziękowania kierujemy także do dyrekcji każdej ze Szkół, opiekunów i nauczycieli, dzięki którym mogliśmy zrobić ten pierwszy krok oraz dyrekcji i pracowników Mosińskiego Ośrodka Kultury, a w szczególności Pana Marka Dudka za pomoc w przygotowaniu tak ważnej dla nas inauguracji. Cały projekt powstawał w partnerstwie z Radą Sołecką wsi Krajkowo i sołtysem Stefanem Antkowiakiem, gdzie spotykamy się co tydzień na rozmowach. Mamy nadzieję, że zapoczątkowaliśmy dobrą zmianę. Pani marszałek i posłowie Pierwszego Młodzieżowego Sejmu Rzeczypospolitej Mosińskiej mają wiele do zrobienia. Są głosem swoich szkół, ale i młodzieży z całej gminy. Dlatego chcemy zachęcić wszystkich kolegów i koleżanki z innych szkół oraz sołectw czy osiedli do włączenia się ze swoimi postulatami w nasze działanie! Piszcie na adres mlodziez_sejm@tlen.pl lub kontaktujcie bezpośrednio z wybranymi demokratycznie posłami. Odpowiemy na każdego maila.

Na stronie www.gib.org.pl jest utworzona specjalna zakładka, gdzie na bieżąco zamieszczane zostaną wszystkie informacje dotyczące Sejmu.

Młodzież Równać Szanse

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

inauguracja sejmu młodzieżowego

inauguracja sejmu młodzieżowego

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (6)

 • mosiniak
  poniedziałek, 23 maj, 2016, 18:28:48 |

  czy coś z tego wyniknie?

 • Marcin
  środa, 25 maj, 2016, 13:28:16 |

  Czas pokaże, ale podejrzewam, że więcej zrobią niż obecnie stare wygi..

 • Gość
  poniedziałek, 30 maj, 2016, 12:39:32 |

  To prawda :) Młodzi nadchodzą!

 • racja
  poniedziałek, 30 maj, 2016, 13:24:48 |

  jak dotąd nic nie zrobili?????????

 • Gość
  poniedziałek, 30 maj, 2016, 13:50:58 |

  ich dorośli odpowiedni na razie też nie :)

 • Gość
  poniedziałek, 30 maj, 2016, 14:20:23 |

  Co chcecie od młodzieży! Jak za każdym razem są dyskwalifikowani. Zobaczymy ile z postulatów przejdzie sito radnych. Pytanie może zadajcie na ile radni sa gotowi na młodzież!

Skomentuj