Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 23 lut, 2016 |

Jak czyścić i pielęgnować marmur?

Marmur jest jednym z najpopularniejszych kamieni stosowanych w budownictwie. Wykonuje się z niego schody, podłogi, blaty, parapety oraz innego rodzaju elementy. Marmur charakteryzuje się wysoką trwałością i twardością, ale jednocześnie ze względu na swoją porowatą strukturę jest on bardziej narażony na chłonięcie wody oraz na zabrudzenia. W związku z tym konieczne jest również odpowiednie czyszczenie i pielęgnowanie elementów marmurowych.

Przed pierwszym użyciem elementy marmurowe powinny zostać zaimpregnowane. W tym celu stosuje się specjalne środki impregnujące, które zabezpieczają nawierzchnię przed przenikaniem płynów i zabrudzeniami.

Czyszczenie powierzchni marmurowych

Do czyszczenia marmuru należy stosować specjalne detergenty, które są odpowiednio delikatne – nie należy stosować mleczek z drobinkami ściernymi. Bardziej problematyczne plamy można usunąć z użyciem specjalnych środków punktowych – namocz ręcznik papierowy w preparacie i przyłóż do plamy. Do tłustych plam, na przykład z olejów czy masła, można posypać plamę mąką kukurydzianą czy kredą malarską, pozostawić proszek na kwadrans, zmyć wodą, a jeżeli nie da to efektu, pozostawić kolejną warstwę na 24 godziny. W przypadku plam z kawy i herbaty możesz zastosować roztwór z 20% wody utlenionej oraz paru kropli amoniaku. Jeżeli jednak obawiasz się stosowania domowych środków, wybierz te profesjonalne przeznaczone do kamienia naturalnego.

Zadbaj o marmur na co dzień

Warto również pamiętać o tym, aby dbać o płytki marmurowe, parapety czy blaty na co dzień, aby służyły one jak najdłużej i stale wyglądały pięknie. Należy natychmiast wycierać wszelkiego rodzaju rozlane płyny z powierzchni marmurowych, a także najlepiej używać podkładek, na przykład pod szklanki czy talerze, także pod produkty spożywcze, kwiaty czy kosmetyki. Obowiązkowo należy też używać desek do krojenia w przypadku blatów kuchennych.

Jeżeli będziesz dbać o elementy marmurowe prawidłowo, w takim przypadku będą one ozdobą twojego domu – pamiętaj o tym, decydując się na marmur, ponieważ wygląda on efektownie, ale też jego utrzymanie w czystości wymaga więcej czasu.

powierzchnie marmurowe - schody

powierzchnie marmurowe – schody

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj