Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Marta Mrowińska | wtorek, 15 lis, 2016 |

„Jak nie kochać jesieni” – konkursowe recytacje

15 listopada br. w Mosińskim Ośrodku Kultury odbyły się gminne eliminacje do XXII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Jesienna Zaduma”.

Celem konkursu jest kształtowanie artystycznej wrażliwości młodych ludzi, doskonalenie warsztatu recytatorskiego i kultury żywego słowa, a także rozwijanie zainteresowania poezją i wrażliwości na piękno z niej płynące. Pierwsze eliminacje odbywały się w poszczególnych szkołach. Tutaj rozgrywały się w trzech kategoriach wiekowych:

– uczniowie szkół podstawowych klasy I – III,
– uczniowie szkół podstawowych, klasy IV – VI,
– uczniowie szkół gimnazjalnych.

Nad przebiegiem eliminacji gminnych czuwało jury, biorąc pod uwagę odpowiedni dobór repertuaru, umiejętność interpretacji tekstu, dykcję, przekazanie emocji, samodzielność i ogólną ekspresję artystyczną.

jury podczas pracy

jury podczas pracy

Patrząc na uczestników konkursu można z pewnością powiedzieć, że zakładane cele są realizowane. Widzowie i jury mogli podziwiać ogromną wrażliwość młodych ludzi, ich pełne emocji i zaangażowania interpretacje tekstów, a także wielki wysiłek włożony w przygotowanie długich niejednokrotnie tekstów.

W kategorii szkół podstawowych, klasy I – III, trzecie miejsce zajął Jakub Kaczmarek, drugie miejsce przypadło w udziale Michalinie Dudek, natomiast gminę Mosina podczas finału konkursu w Czerwonaku będzie reprezentował Adam Narowski.

uczestnicy konkursu w kategorii klas I - III szkół podstawowych

uczestnicy konkursu w kategorii klas I – III szkół podstawowych

Specjalne podziękowanie i nagrodę otrzymała tutaj Zofia Ożańska – najmłodsza recytatorka, która wystąpiła gościnnie, poza konkursem; Zosia ma bowiem dopiero 6 lat i regulamin konkursu nie przewiduje klasyfikacji w tej kategorii wiekowej. Niewątpliwie jednak posiada ona wielki talent recytatorski i aktorski, z pewnością także uświetniać będzie swoją obecnością jeszcze wiele konkursów i występów.

W kategorii szkół podstawowych z klas IV – VI trzecie miejsce zajęła Julia Narowska, drugie – Laura Otto, pierwsze miejsce i nominację do finału otrzymał zaś Wojciech Malecha (który przedstawił podczas swego występu wiersz autorstwa swojej mamy).

uczestnicy konkursu w kategorii klas IV - VI szkół podstawowych

uczestnicy konkursu w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych

W kategorii gimnazjów trzecie miejsce zajęła Karina Walkowiak, drugie miejsce – Natalia Szajek, pierwsze zaś – Małgorzata Rydlewska.

uczestnicy konkursu w kategorii gimnazjów

uczestnicy konkursu w kategorii gimnazjów

Przypomnijmy, że finał XXII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się 22 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” w Czerwonaku. Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu powiatu poznańskiego, a zatem z gmin: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne.

Warto również wspomnieć, że dodatkową oprawę wizualną eliminacji gminnych tworzyła wystawa malarstwa autorstwa Małgorzaty Witt, którą można było oglądać szczególnie w czasie przerw, będących jednocześnie okazją do rozmowy z autorką prac.

Konkurs Młodych Recytatorów doskonale wpisuje się w jesienną, nostalgiczną aurę, która wręcz nakłania do refleksji i zadumy. Takie też były utwory interpretowane przez uczestników eliminacji – poważne, nawiązujące tematyką do przemijania, pełne tęsknoty, smutne i wzruszające. Dzisiejsze spotkanie miało jednak jeszcze inną, radosną stronę – o pięknie i barwach jesieni przypominały kolorowe parasole, będące elementem wystroju sali, zasuszone liście na parapetach, a także wiersze – jak chociażby ten, przedstawiony przez jedną z uczestniczek konkursu:

Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,

Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.

Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,

Czekając na swych braci, za morze lecących.

 

Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych,

Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych.

Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc,

Kojąc w twym słabym sercu, codzienne zgryzoty.

 

Jak nie kochać jesieni, smutnej, zatroskanej,

Pełnej tęsknoty za tym, co już nie powróci.

Chryzantemy pobieli, dla tych, których nie ma.

Szronem łąki maluje, ukoi, zasmuci.

 

Jak nie kochać jesieni, siostry listopada,

Tego, co królowanie blaskiem świec rozpocznie.

I w swoim majestacie uczy nas pokory.

Bez słowa na cmentarze wzywa nas corocznie. (Tadeusz Wywrocki)

Liść klonu - jesienne klimaty

Liść klonu – jesienne klimaty

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi:

Skomentuj