Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Redakcja GMP | czwartek, 21 lip, 2016 |

Kolizja na drodze – kiedy dogadać się bez policji?

Do niedawna każdy wypadek na drodze rozstrzygali funkcjonariusze policji. Na szczęście zmiany w przepisach ruchu drogowego zezwalają obecnie, aby to uczestnicy wypadku drogowego ustalili między sobą winę i dogadali się w kwestii naprawy. Podpowiadamy, jak dogadać się po wypadku drogowym i kiedy koniecznie trzeba zadzwonić po policję.

Według przepisów prawa wypadek samochodowy a kolizja to dwie różne sprawy. Choć powszechnie używa się tych zwrotów zamiennie, w świetle przepisów oznaczają zupełnie różne sytuacje. Wypadek samochodowy to zdarzenie, wskutek którego doszło do wypadku śmiertelnego lub poważnego obrażenia ciała (gdzie leczenie trwa dłużej niż 7 dni). Z kolei kolizja drogowa to zdarzenie, podczas którego doszło do strat materialnych np. zniszczenia pojazdu, bagażu, płotu, albo uczestnik doznał obrażeń, których leczenie nie przekroczyło 7 dni. Jeśli dojdzie do wypadku śmiertelnego pod żadnym pozorem nie można ruszać pojazdów z miejsca wypadku, aż do przybycia policji i karetki. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku oraz dołożyć starań w celu ratowania życia uczestników wypadku.

wypadek drogowy

wypadek drogowy

Kiedy dojdzie do kolizji na drodze, kierowcy mogą dogadać się bez udziału policji. To rozwiązanie o tyle dobre, że pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze (winny zderzenia nie otrzyma mandatu). W takiej sytuacji uczestnicy wypadku spisują oświadczenie. Można to zrobić na formularzu lub po prostu na kartce papieru, pod którym kierowcy muszą się podpisać. Na oświadczeniu muszą znaleźć się następujące dane: data, godzina i miejsce wypadku, dane uczestników zdarzenia (w tym imię, nazwisko, adres, numer dowodu i PESEL), datę i numer prawa jazdy, dane pojazdów, numer polisy i nazwę ubezpieczyciela oraz dokładny opis zdarzenia. W oświadczeniu powinno być jasno wskazane, kto zawinił – jeżeli trudno ustalić sprawcę wypadku, wtedy dzwonimy po policję. W dniu zdarzenia należy skontaktować się telefonicznie z ubezpieczycielem i zgłosić szkodę. Warto zrobić zdjęcia uszkodzonych pojazdów i miejsca kolizji.

Finansowym zabezpieczeniem w przypadku kolizji są ubezpieczenia komunikacyjne. W Polsce każdy właściciel pojazdu zobligowany jest do posiadania polisy OC (odpowiedzialność cywilna). Jeżeli wypadek nastąpił z naszej winy, zadośćuczynienie zostanie wypłacone z funduszu naszego ubezpieczyciela. Dobrym zabezpieczeniem są dodatkowe polisy, tj. http://www.insurancechoice.co.uk/products/travel-insurance-products/travel-insurance-with-medical-conditions/ które chronią nas także w przypadku innych okoliczności np. pęknięcie opony lub uszkodzenia silnika samochodu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.2/10 (Głosujących: 13)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo