Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Marta Mrowińska | piątek, 21 paź, 2016 | komentarze 3

„Mosino, czy słyszysz, jak my stoimy w ciszy – milczenie najwierniej oddaje hołd”

20 października br. mieszkańcy Mosiny zgromadzili się na mosińskim rynku, by upamiętnić wydarzenia sprzed 77 lat – 20 października 1939 roku bowiem, dokładnie na tym miejscu, na oczach najbliższych, rodziny i sąsiadów, hitlerowcy rozstrzelali piętnastu obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości.

Przypomnijmy – w Wielkopolsce w dniach 20–23 października 1939 r. odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje, dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Działania te miały na celu eksterminację polskiej inteligencji i warstwy przywódczej, co miało osłabić wolę walki w Polakach. Miejscem eksterminacji były: Śrem, Książ, Kórnik, Mosina, Środa, Kostrzyn, Gostyń, Poniec, Krobia, Kościan, Śmigiel, Leszno, Osieczna, Włoszakowice. W ciągu tak krótkiego czasu zginęło dwieście siedemdziesiąt pięć osób – niewinnych ludzi. Wspomnienie to do dziś wywołuje wśród żyjących jeszcze świadków tamtych wydarzeń przerażenie i grozę. Burmistrz Gminy Mosina, Jerzy Ryś, przypominając prawdę o tamtych wydarzeniach, powiedział: „obrazy sprzed 77 lat powinny być dla nas wystarczającym argumentem do wytężonych starań o utrzymanie pokoju i poszanowanie ludzkiej godności z prawem do życia, które mieszkańcom ziemi mosińskiej brutalnie odebrano”. Licznie przybyła na uroczystość młodzież i dzieci pozwala pokładać nadzieję, że szacunek do historii tej ziemi oraz poszanowanie życia i ludzkiej godności będą wartościami pielęgnowanymi przez kolejne pokolenia.

77 Rocznica pamięci rozstrzelanych na rynku w Mosinie

77 Rocznica pamięci rozstrzelanych na rynku w Mosinie

Uroczystość uświetniona została montażem słowno – muzycznym przygotowanym przez Mosiński Ośrodek Kultury z udziałem aktorów Mosińskiego Teatru Bez Kurtyny. Na kanwie wydarzeń z 1939 roku przedstawili oni etiudę, rozpoczynającą się słowami „Mosino, czy słyszysz, jak my stoimy w ciszy? – milczenie najwierniej oddaje hołd. Mosino czy widzisz, jak wiedzie do wspólnej mogiły śmierć tych, co w pamięci naszej są?”. Nadało to wydarzeniu podniosły, pełen zadumy i smutku charakter, skłaniający do refleksji i wspomnienia tych, którzy zginęli w tym miejscu przed 77 laty. Przypomnijmy – byli to: Franciszek Kołtoniak, Stanisław Kozak, Stanisław Jaworski, Wincenty Frankowski, Stefan Królak, Antoni Roszczak, Ludwik Baraniak, Jan Frąckowiak, Alojzy Szymański, Piotr Bartkowiak, Józef Cierżniak, Alojzy Kujath, Józef Lewandowski, Wiktor Matuszak, Roman Stefan Gawron.

Piętnastu rozstrzelanych na rynku w Mosinie - zdjęcia

Piętnastu rozstrzelanych na rynku w Mosinie – zdjęcia

Na koniec licznie przybyłe delegacje reprezentujące instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, zakłady pracy oraz inne placówki z terenu Mosiny i okolic złożyły uroczyście wiązanki kwiatów i znicze pod tablicą upamiętniającą pomordowanych. Dodajmy, że uroczystość na Placu 20 Października została poprzedzona modlitwą nad mogiłami rozstrzelanych oraz uroczystą Mszą Świętą. Wojskową asystę honorową wystawiła natomiast 31 Baza Lotnictwa Taktycznego.

77 Rocznica pamięci rozstrzelanych - tablica pamiątkowa na mosińskim rynku

77 Rocznica pamięci rozstrzelanych – tablica pamiątkowa na mosińskim rynku

Wasze komentarze (3)

 • ...
  piątek, 21 paź, 2016, 15:03:32 |

  Dobrze, że takimi uroczystościami przypominamy jak kiedyś było… Młodzi ludzie często nie wiedzą jaka jest historia.

 • mieszkaniec
  piątek, 21 paź, 2016, 16:02:16 |

  Bardzo się cieszę, że uroczystość cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Mimo nieprzyjemnej tego dnia aury – jest to ważny dzień dla wszystkich ludzi związanych z naszym regionem.

 • Hołd rozsztrzelanym
  niedziela, 23 paź, 2016, 16:43:47 |

  Cieszę się, że tradycyjnie mieszkańcy Mosiny licznie przybyli oddać hołd rozstrzelanym. To bardzo ważne, że takie bestialstwo ówczesnych okupantów nie poszło w zapomnienie.

Skomentuj