Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | wtorek, 22 mar, 2016 | 1 Komentarz

Mysłowice – garść ciekawostek

Telewizja, radio, bliskość stacji kolejowej, autobusowej, międzynarodowego lotniska, lepsze drogi – to wszystko przyspiesza czas docierania do celu, a każdy z nich wydaje się mniej odległy, niż starszemu pokoleniu w ubiegłym stuleciu.

W takiej niemalże idealnej sytuacji znalazły się Mysłowice, których mieszkańcy nigdy nie mieli daleko do Katowic, Sosnowca, Jaworzna, to obecnie ułatwiono im dostęp do dwóch portów lotniczych w Katowicach-Pyrzowicach i Krakowie-Balicach, a z Krakowem łączy ich autostrada A4.

Świetny punkt wypadowy do innych miast, w świat.

Nowy regionalizm

Dawny regionalizm mieszkańców Mysłowic zacieśniał się do miejsca zamieszkania, do kultywowania, górniczej tradycji sięgającej XVIII w., do obrony polskości, co stało się zarzewiem wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego w sierpniu 1919 r. Najwyraźniej prezentowały go zespoły, podczas których występów przypominano zanikającą gwarę, przyśpiewki, taneczne korowody w strojach wyróżniających region.

Rynek w Mysłowicach

Rynek w Mysłowicach

Dziś w wyższej cenie stała się społeczna aktywność estetyzująca krajobraz, przekształcająca pejzaż w ucywilizowane miejsca zamieszkania przy czystych i o gładkich nawierzchniach ulicach, w otynkowanych domach z kanalizacją, z wodociągami, gazem, z satelitarnymi antenami na dachach. Z takich miejsc, z takich domów niejeden internauta będzie wystukiwał na klawiaturze: http://www.royalqueeenseeds.pl

Propozycje dla turystów

Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażano sobie innej pracy niż ta, która dawała zarobić dziadkom i ojcom na chleb w kopalni. Dziś Górnośląskiemu Okręgowi Przemysłowemu przymiotnik określający tę część krainy na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej nie wystarcza, zatem i mieszkańcom Mysłowic też nie.

mapa górnośląski okręg przemysłowy

górnośląski okręg przemysłowy

Coraz więcej ludzi młodych szuka dla siebie miejsca pracy poza górnictwem, często bardzo daleko od miejsc, w którym przyszli na świat. Miasto nie zapomniało o swej kopalni węgla kamiennego, ale nie bez powodu reklamuje muzeum, zabytki, miejsca pamięci, architektoniczną ciekawostkę jaką jest tzw. przewiązka, promenadę i park zamkowy, szlaki turystyczne, na które gotowi są poprowadzić przygotowani do tej roli przewodnicy. Czas zmienia oblicze miasta nad Przemszą na lepsze.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • ania żelasko
    poniedziałek, 26 kwi, 2021, 11:55:56 |

    tak jest mysłowice
    to miasto ładne
    miasto kolorowe

Skomentuj