Mysłowice – garść ciekawostek
Telewizja, radio, bliskość stacji kolejowej, autobusowej, międzynarodowego lotniska, lepsze drogi – to wszystko przyspiesza czas docierania do celu, a każdy z nich wydaje się mniej odległy, niż starszemu pokoleniu w ubiegłym stuleciu.
W takiej niemalże idealnej sytuacji znalazły się Mysłowice, których mieszkańcy nigdy nie mieli daleko do Katowic, Sosnowca, Jaworzna, to obecnie ułatwiono im dostęp do dwóch portów lotniczych w Katowicach-Pyrzowicach i Krakowie-Balicach, a z Krakowem łączy ich autostrada A4.
Świetny punkt wypadowy do innych miast, w świat.
Nowy regionalizm
Dawny regionalizm mieszkańców Mysłowic zacieśniał się do miejsca zamieszkania, do kultywowania, górniczej tradycji sięgającej XVIII w., do obrony polskości, co stało się zarzewiem wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego w sierpniu 1919 r. Najwyraźniej prezentowały go zespoły, podczas których występów przypominano zanikającą gwarę, przyśpiewki, taneczne korowody w strojach wyróżniających region.
Dziś w wyższej cenie stała się społeczna aktywność estetyzująca krajobraz, przekształcająca pejzaż w ucywilizowane miejsca zamieszkania przy czystych i o gładkich nawierzchniach ulicach, w otynkowanych domach z kanalizacją, z wodociągami, gazem, z satelitarnymi antenami na dachach. Z takich miejsc, z takich domów niejeden internauta będzie wystukiwał na klawiaturze: http://www.royalqueeenseeds.pl
Propozycje dla turystów
Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażano sobie innej pracy niż ta, która dawała zarobić dziadkom i ojcom na chleb w kopalni. Dziś Górnośląskiemu Okręgowi Przemysłowemu przymiotnik określający tę część krainy na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej nie wystarcza, zatem i mieszkańcom Mysłowic też nie.
Coraz więcej ludzi młodych szuka dla siebie miejsca pracy poza górnictwem, często bardzo daleko od miejsc, w którym przyszli na świat. Miasto nie zapomniało o swej kopalni węgla kamiennego, ale nie bez powodu reklamuje muzeum, zabytki, miejsca pamięci, architektoniczną ciekawostkę jaką jest tzw. przewiązka, promenadę i park zamkowy, szlaki turystyczne, na które gotowi są poprowadzić przygotowani do tej roli przewodnicy. Czas zmienia oblicze miasta nad Przemszą na lepsze.