Niedoceniona pietruszka – właściwości lecznicze
Pietruszka, łacińska nazwa Petroselinum, przywędrowała do nas z krajów śródziemnomorskich. Wszyscy dobrze znają pietruszkę, bez której nie obędzie się rosół czy sałatka jarzynowa. Pietruszka ma jednak nie tylko kulinarne znaczenie, ale i lecznicze. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, beta-karoten oraz witaminę E. Oprócz tego jest źródłem olejku eterycznego i minerałów takich jak potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez..
Przedstawiamy pierwszy artykuł z serii Zioła wśród nas. Autorką artykułu jest osoba, której pasją są otaczające nas zioła i rośliny.
Pietruszka – właściwości lecznicze
Większość z nas wie, ze zjedzenie natki pietruszki usuwa przykry zapach z ust po spożyciu czosnku, ale nie wszyscy wiedzą, ze jej działanie ma o wiele większe spektrum. Niedoceniona pietruszka poprawia apetyt, wspomaga przemianę materii, ma dobroczynne działanie przy problemach z pęcherzem i nerkami, jak również jest bardzo pomocna w leczeniu reumatyzmu, gośćca, arteriosklerozy i zapaleniu oskrzeli. Godna polecenia w przypadku zapalenia oskrzeli jest mieszanka natki pietruszki, cytryny i miodu. Bierzemy sporą garść rozdrobnionej natki, wyciskamy sok z trzech cytryn i wszystko mieszamy w naczyniu z dwoma łyżeczkami płynnego miodu. Naczynie przykrywamy bawełnianym lub lnianym ręcznikiem i pozostawiamy na noc. Następnego dnia mieszankę przecedzamy i przyjmujemy jedną łyżkę stołową powstałego soku, co 1-2 godzin.
Winko z pietruszki
Pietruszka pomoże również wzmocnić nasze serce, poprawić krążenie i prace układu moczowego oraz pokarmowego, pomóc przy kłopotach z zaśnięciem, a ponadto wesprzeć leczenie niektórych chorób nowotworowych, odmy opłucnej i po udarach mózgu. Takie działanie wykazuje „winko z pietruszki“ według receptury św. Hildegardy z Bingen. A oto składniki i przepis. Spory pęczek natki pietruszki, 4 łyżki suszonych owoców głogu, 2 cm kory cynamonowej, 2 litry wytrawnego białego wina gronowego, pół szklanki octu jabłkowego własnej produkcji lub 2 łyżki soku z cytryny i pół litra miodu. W garnku umieścić natkę, owoce głogu i cynamon, wszystko zalać winem, zagotować, a następnie podgrzewać na małym ogniu przez 15 min. Po tym czasie miksturę przecedzić, dodać ocet jabłkowy lub sok z cytryny oraz miód. Wszystko dobrze wymieszać, zagotować, po czym ponownie ogrzewać na małym ogniu przez 5 minut. Otrzymany gorący płyn rozlać do butelek. Winko należy popijać 3-4 razy dziennie po łyżce stołowej. Jak widać przepis nie jest skomplikowany, ani zbyt pracochłonny, za to jego dobroczynne działanie jest nie do przecenienia. A zatem na zdrowie!
Na koniec jedna ważna uwaga: pietruszka nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i dzieci!
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia
Willma
Wasze komentarze (1)
zielona pietruszka z białym brzuszkiem na zły humor działa wysmienicie