Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Justyna Bryske | piątek, 15 sty, 2016 | komentarzy 20

O pływalni mówi się w Mosinie od lat siedemdziesiątych i trzeba ją w końcu wybudować

Na temat prowadzonych i planowanych przez gminę inwestycji, o opracowywanym rankingu dróg, a także o sprawie budynku przy ulicy Dworcowej.

– Minęło dziewięć pierwszych miesięcy obecnej kadencji. Czy przez ten czas gminie udało się podjąć jakieś istotne działania?


– To był przede wszystkim czas na rozpoznanie tematów, które nurtują mieszkańców, mówił na jednej z sesji RM pod koniec ub. roku Przemysław Mieloch, zastępca burmistrza, odpowiadając na pytania radnych. – Od września wyjdziemy z konkretnymi propozycjami. Przede wszystkim przygotowujemy się do budowy pływalni. Ponadto myślimy o zmianie układu komunikacyjnego, czyli zwiększeniu ilości połączeń na terenie gminy, w tym uzupełnienie o linię Krajkowo – Baranówko –  Baranowo. Będziemy też przystępowali do uchwalania planów miejscowych dla wytyczenia działalności gospodarczej. W studiach są określone takie obszary, tylko że nie ma odpowiadających im konkretnych planów miejscowych. Chcemy je wytyczyć, by móc pozyskiwać inwestorów. To bardzo ważne, gdyż pieniądze z tytułu podatków od nieruchomości są najbardziej pewnymi dochodami. Z innych spraw, w toku jest m.in. kwestia ustaleń z Aquanetem związanych z opłatami za wodę i rozbudową sieci wodociągowej. Nową inwestycją jest budowa kanalizacji na ulicach Konopnickiej i Orzeszkowej. Aquanet ma pokryć koszty związane z tą inwestycją, a my obsługujemy ją w sensie formalno-prawnym. Jak tylko proces umowy pomiędzy Gminą a Aquanetem zostanie sfinalizowany, przystąpimy do ogłoszenia przetargu, na który jest już przygotowana dokumentacja. Zatem oczekiwana przez mieszkańców tych rejonów inwestycja ma szansę rozpocząć się pod koniec września. I to są nowe tematy, bo oczywiście cały czas realizujemy rozpoczęte w poprzednich latach inwestycje.

Przemysław Mieloch

Przemysław Mieloch

Basen

Na jakim etapie jest obecnie inicjatywa budowy pływalni?
– Mamy już wybraną lokalizację, która została wytyczona pomiędzy ulicami Leszczyńską a Strzelecką. To liczący ponad 1 hektar obszar, w pobliżu którego znajduje się lasek. Dzięki temu, że to duży obszar zamierzamy docelowo wybudować tam pływalnię i strzelnicę. Chcemy również zagospodarować lasek i wytyczyć w nim ścieżki, ustawić ławeczki oraz lampy. Będzie to zatem teren rekreacyjny, z którego w godzinach przedpołudniowych będą mogli korzystać uczniowie gminnych szkół, a po południu wszyscy mieszkańcy. Obecnie tworzony jest plan, który będzie zakładał przygotowanie dwóch wariantów koncepcyjnych pływalni. Następnie wraz z fachowcami obejrzymy kilka istniejących już obiektów i po poznaniu uwarunkowań kosztowych podejmiemy ostateczną decyzję, co do kształtu inwestycji.

basen w Mosinie

basen w Mosinie – koncepcja

Będzie to pokaźna inwestycja. Czy gminę na nią stać?
– Myślę, że nie powinniśmy już odkładać planów związanych z budową pływalni. O tym projekcie mówi się w Mosinie od lat siedemdziesiątych i trzeba go w końcu zrealizować. Nie będzie to inwestycja o takim rozmachu jak w Kórniku, bo na taką nas faktycznie nie stać. Planujemy budowę 25-metrowego basenu i kilka dodatkowych atrakcji. Koszt realizacji projektu wyniesie około 6-7 mln zł i według naszej oceny na to powinniśmy mieć środki. Będziemy też starali się o jej dofinansowanie w zakresie energii odnawialnej. Co do konkretnych terminów, koncepcja powinna powstać do końca tego roku, a jej uchwalenie nastąpi w okolicach przyszłej wiosny. Potem będzie powstawał projekt, więc oceniając realnie od 2017 roku będziemy w stanie zacząć budowę.

-Budynek przychodni zdrowia przy ul. Dworcowej

– Mamy tutaj do czynienia z sytuacją zastaną, wytworzoną przez naszych poprzedników. Przypomnę, że na przełomie 2013-14 roku toczył się spór pomiędzy spółkami o to, kto ma zajmować budynek i świadczyć w nim usługi medyczne. Gmina podpisała umowę z nową spółką, a dotychczasowe w dalszym ciągu zajmowały obiekt. W końcu kwietnia ostatnia ze spółek, która nieprawnie zajmowała budynek, opuściła go. Jednak tego samego dnia prawowity najemca odstąpił od umowy. A zatem mamy obecnie najemcę, który jest już do tego nieuprawniony. Aktualnie trwa proces sądowy pomiędzy Gminą a nim o opuszczenie budynku. W tej chwili wolne drugie piętro i część parteru podnajęliśmy Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu. Zakładamy, że proces potrwa około roku. Po tym czasie budynek powinien być do całkowitej dyspozycji Gminy. Wówczas przystąpimy do zapowiadanych wcześniej planów związanych z przeniesieniem do niego Urzędu Miasta. Rozpoczną się prace adaptacyjne i sądzę, że na przełomie 2016/2017 będziemy w stanie przenieść Urząd. Wtedy z kolei będziemy mogli wyremontować budynek, który obecnie zajmujemy, a który pilnie tego potrzebuje. Po remoncie budynek zostanie podzielony na dwie części – jedna (od strony rynku) prawdopodobnie zostanie sprzedana, a do drugiej przeniesiemy Straż Miejską, Urząd Stanu Cywilnego wraz z salą ślubów oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Zwolnione w ten sposób budynki przy ul. Śremskiej i Krotowskiego (dawny ZUK) też przejdą remont i będą mogły zostać zaadoptowane na mieszkania socjalne, których brakuje w naszej gminie.

Ranking remontu dróg
– Myślę, że ranking będzie gotowy pod koniec roku. Istotne jest przyjęcie właściwych kryteriów, które później będą stosowane i zadecydują o kolejności remontów. Na etapie opracowywania rankingu muszą toczyć się dyskusje, a niekiedy spory. To jest zupełnie nowy temat, który dotychczas nie był w Mosinie opracowywany, dlatego wzbudza żywe zainteresowanie.

Czy gmina będzie się ubiegać o dofinansowanie na inwestycje ze środków unijnych? Czy są już opracowywane konkretne projekty pod tym kątem?
– Oczywiście będziemy czynić takie starania. Będą one dotyczyć wspomnianej już budowy pływalni czy też, również planowanej, hali widowiskowo-sportowej w Krośnie. Pamiętajmy jednak, że w perspektywie budżetowej na lata 2014-20 pieniędzy, z których mogą korzystać gminy, jest o 60 procent mniej niż w poprzednich latach. Środki te zostały przeniesione na szeroko rozumiane innowacje. A innowacje to przede wszystkim firmy, a nie samorządy.

Wasze komentarze (20)

 • Wiki
  piątek, 15 sty, 2016, 8:54:12 |

  Żadnych konkretów – czas na rozpoznanie potrzeb był przed wyborami – obietnice wyborcze trzeba realizować a nie „rozpoznawać potrzeby”. Na drugą kadencję lepiej niech Pan Mieloch nie liczy bo ja jestem strasznie rozczarowany działaniami obecnej ekipy – TOTALNY ZASTÓJ w funkcjonowaniu gminy. Więcej na nich nie zagłosuję.

 • gospodyni domowa
  piątek, 15 sty, 2016, 11:28:38 |

  Z obecnych rządów jestem bardzo zadowolona. Nareszcie zagościł spokój. Efekty rzetelnej pracy będą z upływem czasu coraz lepiej widoczne

 • Gość
  piątek, 15 sty, 2016, 12:04:39 |

  Konkrety są.
  Budowa pływalni oraz strzelnicy
  mieszkania socjalne,
  hala widowiskowo – sportowa
  zmiana układu komunikacyjnego w tym utworzenie połączeń Krajkowo-Baranówko-Baranowo ( moim zdaniem brak Mosina – Czapury – Wiórek)
  Trzeba mieć nadzieję że te konkrety uda się sfinalizować
  na to trzeba czasu bo nie od razu Kraków zbudowano

 • zwykły podatnik
  piątek, 15 sty, 2016, 12:19:36 |

  @Anonim Budowa pływalni? Konkrety? Co ty bredzisz! To nawet ciężko nazwać planem. Konkret to jest np. przejazd na śremskiej. Widać obudziły się propagandyści urzędu z „gospodynią domową” (haha) na czele. Już sobie dajcie spokój z tą manipulacją, bo widać jak na dłoni kto Wy, drodzy Urzędnicy od siedmiu boleści po tych waszych konkretach

 • Mieszkanka
  piątek, 15 sty, 2016, 12:34:59 |

  Po co pływalnia w Mosinie :) Wystarczy się przejechać na ulice Mieszka I,Śmiałego,Łokietka itp ogólnie wjechać w osiedle królewskie a tam wielkość pływali do wyboru. Współczuje wszystkim tam mieszkającym a tym bardziej osobą co muszę poruszać się tam pieszo czy to do szkoły czy do sklepu.

 • mieszkaniec Zielonej Gminy i otuliny WPN
  piątek, 15 sty, 2016, 13:04:01 |

  Strzelnica. Petardy w Mosinie i okolicy odpala się, wbrew przepisom, na dwa tygodnie przed Sylwestrem, kontynuuje dwa po. Wystarczą imieniny zamożniejszego mieszkańca, wulkanizatora aby było głośno również o północy. Muszą być hukowe, fajerwerki nie wystarczają. Żadna ze służb nie reaguje, po prostu wieś się bawi kosztem mieszkańców i zwierząt. Potrzebna jest bardzo strzelnica, nie broń pneumatyczna lecz hukowa.Mało budujące to wszystko. Pływalnia nie wystarczy, zbyt cicho będzie od niej.

 • Gość
  piątek, 15 sty, 2016, 13:21:06 |

  @ zwykły podatnik ;;; Może się obudziły. Jeśli chodzi o konkrety to przeczytaj ze zrozumienie zamieszczony artykuł. Można to też tak skonstatować jak to zrobiła @ Mieszkanka.
  Tunelu na Śremskiej nie buduje miasto tylko PKP PLK Urząd co najwyżej może słać monity i pytania do inwestora które udzielane są niezbyt konkretne odpowiedzi.

 • Rambo
  piątek, 15 sty, 2016, 15:44:03 |

  Sorry ludziska ale gdzie są te konkrety? W Mosinie nic nowego się nie dzieje żadnych inicjatyw ze strony Urzędu – na szczęście są inicjatywy oddolne oraz bardzo prężnie działa MOK – ale to wyłącznie zasługa p Dudka. Gdzie są spełnione obietnice wyborcze? Panowie Burmistrzowie może warto ruszyć się z miejsca za biurkiem i trochę popracować.

 • gil
  piątek, 15 sty, 2016, 15:48:29 |

  Prawda jest taka że gdy p Mieloch i Ryś byli w opozycji łatwo było im wszystko krytykować (szczególnie przed wyborami) a w obecnej chwili blado wypadają ze swoimi dokonaniami. Plany pływalni podobno były już gotowe już przed wyborami – więc jak na wynik 9 miesięcy pracy – to „szału nie ma”

 • wiurex
  piątek, 15 sty, 2016, 16:01:53 |

  heee A PO CO STRZELNICA??? KTO tam będzie chodził. Skąd się taki pomysł narodził. Ktoś ma broń w Mosinie żeby mógł sobie postrzelać? A może przygotowujemy się do wojny? Czyżby gmina chciała zrobić zajęcia dla szkó na strzelnicy??? Ludzie ja chcę chodnnik. ZWYKŁY CHODNIK. Basen 25 m. Niestety mam bliżej do Kórnika więc raczej nie pojadę. Chcę CHODNIK.

  Ktoś pisał o spokoju w Gmnie??? Heee bo ta opozycja CICHA nic nie gada, w internecie nie umie pisać:) A radny Łukasz na swoich nie pisze tak jak dotychczas……

  JA CHCE CHODNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • anononum mouse
  piątek, 15 sty, 2016, 16:16:18 |

  I ja mam dość czytania trolli kasprowicza, którzy przed wyborami wszystko krytykowali, a teraz pitolą jakby nie wiadomo co zrealizowali. A prawda jest taka, że od początku jedno wielkie zero.

 • Gość
  niedziela, 17 sty, 2016, 16:16:21 |

  Basen w Mosinie? A to co, wybory się zbliżają? :)

 • Jan
  poniedziałek, 18 sty, 2016, 9:28:00 |

  A to TAK wygląda ten Mieloch – jeszcze nie miałem okazji go widzieć – bo jakoś na imprezach gminnych nie bywa. Chyba się boi pokazywać.

 • Gość
  poniedziałek, 18 sty, 2016, 12:22:36 |

  Z takimi rezultatami w pracy nad rozwojem gminy, a programem wyborczym to nawet się nie dziwię.

 • Ty
  czwartek, 21 sty, 2016, 16:48:14 |

  Pływalnia to dobry pomysł, wszystkie szanujące się gminy już taką mają. Gdyby była w niej chociaż jedna zjeżdżalnia byłoby idealnie. Ale pewnie będzie tak samo jak z obiecywaną od lat drugą stacją benzynową, czy zero konkretnych działań.

 • kierowca
  czwartek, 21 sty, 2016, 18:00:03 |

  Oj przydałaby się nowa stacja w Mosinie, przydała. Na Mocka jest najdroższą stacja jaką znam, a kolejki na niej, ho ho. PB95 – 4,22, tymczasem kolejna stacj paliw w Komornikach-auchan 3,78, gdzie paliwo dostarcza ten sam dostawca, jak sądzę. Złodziejskie ceny.

 • Ja
  czwartek, 21 sty, 2016, 19:46:06 |

  zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami.Jeśli chodzi o basen to pewnością wyznaczona pod tą inwestycję działka nie będzie oprotestowana tak jak w przypadku nie do końca przemyślana lokalizacja stacji benzynowej.
  http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/1050958,mosina-problemy-z-budowa-nowej-stacji-paliw-inwestycja-oprotestowana,id,t.html

 • Wielki sukces! lol
  środa, 27 sty, 2016, 14:56:47 |

  Właśnie przeczytałem w informatorze mośińskim, że najwspnialsza władza mosińska odtrąbiła wielki sukces, tj dzięki pomocy Rady Miesjkiej i urzędników wspólnymi siłami, razem z mieszkańcami udało się odstąpić od realizacji budowy kopalni na terenie WPN i gminy Mosina!!! Brawo! Ciekaw jestem czy ktoś oprócz paru dzieciaków z feja i naszych włodarzy brał to na poważnie…
  No ale cóż, po jednym sukcesie kolej na następny – prosimy z równie dużym zaangażowaniem doprowadzić do otworzenia przejazdu na śremskiej! Mieszkańcy są już równie bardzo zaangażowani. Temat ciągnie się 3 x dłużej niż budowa kopalni, więc skoro wielka kryzys kopalniany został już zażegnany proszę teraz całą swoją energię skupić właśnie na tym nieszczęsnym przejeździe.

 • boki zrywać
  środa, 27 sty, 2016, 16:14:29 |

  Haha boki zrywać, dawno się tak nie uśmiałem…
  Nasz samorząd z walecznym Rysiem na czele. Haha Wielki sukces! po co przejazd robić po takim wielkim sukcesie :)
  Jakby ktoś nie wierzył link (1-wsza strona)
  http://www.mosina.pl/asp/pliki/00000000aktualnosci_2016/mosina_01.pdf

 • sceptyk
  sobota, 27 maj, 2017, 8:20:59 |

  Doskonały pomysł świata finansowego na skubanie naiwnych samorządów. W roku 2012 w Polsce(wy)budowano 150 tego rodzaju obiektów, czyli jeden na dwa powiaty. Koszt budowy kompleksów basenowych to 50-100 mln zł. Ponieważ są to inwestycje trwale nierentowne, więc po wybudowaniu samorząd musi do takiej antyinwestycji dokładać średnio 1 mln zł rocznie. W efekcie coraz więcej miast bierze pod uwagę zamykanie aquaparków. Przez aquaparki polskie samorządy zadłużyły się na kilka miliardów złotych, w efekcie wiele z nich na lata zablokowało sobie możliwość realizacji inwestycji rentownych i potrzebnych gospodarczo. Jak to się ma do basenu w Mosinie? Obyśmy nie zobaczyli.

Skomentuj