Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | poniedziałek, 18 kwi, 2016 |

Dopiero w demokratycznej, niepodległej Polsce prawda zwyciężyła

13 kwietnia odbyły się obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Oficjalne uroczystości, których gospodarzem był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego miały miejsce pod Pomnikiem Katynia i Sybiru w Poznaniu, gdzie Apelem Pamięci Wielkopolanie oddali hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie Polakom.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Mszę świętą z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie odprawił ks. Prałat Jan Stanisławski. U stóp Pomnika Katynia i Sybiru mieszkańcy Wielkopolski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych środowisk, stowarzyszeń i organizacji złożyli wiązanki kwiatów.

Marszałek Marek Woźniak zwracając się do uczestników uroczystości mówił: „Dopiero w demokratycznej, niepodległej Polsce prawda zwyciężyła. Ci, którzy skazani zostali na wieczną niepamięć, powstali, aby przemówić siłą faktów i oskarżyć. A my staliśmy się strażnikami tej prawdy i pamięci o ofiarach stalinowskiego reżimu. Przejęliśmy ten obowiązek, aby zbrodnia nie mogła się powtórzyć, a świat pamiętał, do czego prowadzi nienawiść, totalitaryzm i kłamstwo. Bo zło nie zniknęło, przyjmując  we współczesnym świecie tak różne oblicza”.

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwieńczyły Marsz Sybiraków i modlitwa, którą za pomordowanych Polaków na Wschodzie odmówił ksiądz kapitan Lucjan Pańkowski, Kapelan Rodziny Katyńskiej w Poznaniu. W gronie współorganizatorów znaleźli się: Stowarzyszenie „Katyń” w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

Anna Parzyńska – Paschke

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

„Dopiero w demokratycznej, niepodległej Polsce prawda zwyciężyła”

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj