Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 12 lut, 2016 | komentarzy 8

Pacjenci Vis Medica wypłynęli

Pacjenci przychodni Vis Medica – 2 500 osób – zostali wbrew swej woli przeniesieni do Medikompleksu.

Na początku lutego pacjenci przychodni Vis Medica zgłosili nam, że doszło do naruszenia dóbr osobistych przez przeniesienie ich danych osobowych i deklaracji wyboru lekarza do przychodni Medicomplex w Mosinie. Twierdzili, że nie zmieniali lekarza rodzinnego i nie składali w Medicompleksie deklaracji. Poprosili gazetę o interwencję.

Mało tego, niezgodnie z wolą przeniesiono również całe rodziny tych pacjentów. Poszkodowani pacjenci stwierdzili, że to kradzież danych osobowych, bowiem nazwisko, imię, PESEL i adres to dane wrażliwe, które umożliwiają wszelkiego typu malwersacje, np. zaciąganie kredytów, naciąganie na umowy itp. Pacjenci interweniowali również w NFZ i u Rzecznika Praw Pacjenta, ale bez skutku.

W przychodni Vis Medica natomiast trwało już wtedy zamieszanie – pacjenci stali w kolejkach – w ciągu dwóch dni specjalnie oddelegowani pracownicy przyjęli 700 osób, które chciały w przychodni pozostać. Placówka pomimo, że oficjalnie nie miała już tych pacjentów u siebie, przyjmowała ich i udzielała im świadczeń.

Vis Medica w Mosinie

Vis Medica w Mosinie

Rozmowa z dyrektorem spółki Vis Medica – Piotrem Łąckim

Redakcja:W naszym systemie zdrowotnym pieniądze idą za pacjentem do przychodni bez względu na to czy są oni chorzy, czy nie. Za jedną osobę, która wypełni deklarację na leczenie firma otrzymuje od 8 do 11 zł. Czy nie powinno być tak, że dopiero kiedy pacjent zachoruje państwo za niego zapłaci, tyle ile trzeba, zgodnie z ceną za wykonane świadczenia? Nie byłoby w Polsce tak powszechnej walki o „dusze” i zabieranie sobie pacjentów. Dla firm medycznych łakomy to kąsek – mieć jak najwięcej na swoim stanie młodych i zdrowych mieszkańców, którzy latami nie korzystają z leczenia, a pieniądze za nimi i tak z Funduszu płyną.

Piotr Łącki: – Jest to moje prywatne zdanie – absolutnie się z panią zgadzam. Takie rozdzielanie pieniędzy zawsze będzie pociągało za sobą niebezpieczeństwo korupcji czy matactwa. Gdyby to pacjent decydował gdzie, za ile i jak się leczy, i bezpośrednio pieniądze docierałyby do tego, kto to leczenie wykonuje, według mnie byłby to najlepszy system.

Najgorzej się leczy społeczeństwo, w którym dużo jest osób chorych, bo wtedy do tego worka świadczeń otrzymywanych z Funduszu musimy dokładać. Ludzie myślą, że 11 zł, które co miesiąc za osobę otrzymujemy to dużo. W skali roku jest to ok. 140 zł.

Płacimy duże składki co miesiąc do ZUS…

Z tego my otrzymujemy 11 zł i gdyby nie daj Boże zachorowała pani i trzeba było zrobić badania – rtg za 50 zł, krew, mocz po 10 zł, zapłacić pensję lekarza, pielęgniarki to tak naprawdę średni interes…

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

Pamiętam naszą pierwszą rozmowę kilka lat temu, kiedy Vis Medica zaczynała w Mosinie na Dworcowej swoją działalność. Był Pan pełen zapału i optymizmu, dzisiaj tego u Pana nie widzę.

Chęć do pracy nadal pozostała, natomiast mam momenty, takie jak dzisiaj, kiedy zastanawiam się, czy jestem gotowy na Mosinę… To, czym mnie Mosina od kilku lat obdarza to są sprawy, na które nie byłem i nie jestem gotowy, bo ich sobie kiedyś nawet nie wyobrażałem.

Jakie to są sprawy?!

Nigdy nie myślałem, że jako osoba kierująca placówką zdrowia będę musiał barykadować się w gabinecie, walczyć, żeby nie usunięto mnie i lekarzy z budynku. Że będę musiał wymieniać zamki w drzwiach, albo, że u mnie będą zamki wymieniane. Albo będę miał do czynienia z faktem, że tak jak teraz jedna trzecia – 2500 osób – moich pacjentów w magiczny sposób migruje do innej przychodni. Płynność finansowa naszej firmy też uległa zaburzeniu, bo nie wiem, jaki będzie rezultat finansowy tej sytuacji. No i w grę wchodzą kolejne perturbacje z organami dochodzeniowymi. Wiem, że może to być błąd albo oszustwo, lecz zgodnie z literą prawa mam informacje od płatnika NFZ, że te 2500 osób należy do Medicompleksu. Na pewno nie tym chcieliśmy się zajmować, nie o to chodziło.

A może komuś chodzi po prostu o pozbycie się konkurencji?

– …

Przychodnia na dworcowej w Mosinie

Przychodnia na dworcowej w Mosinie

Jakich pacjentów ma Vis Medica?

Każdy lekarz ma swoich pacjentów, z personelu medycznego jestem bardzo zadowolony. Lekarze i pielęgniarki są bardzo dobrze przygotowani merytorycznie, a to jest podstawa. Każdy lekarz ma swoich pacjentów, którzy go uwielbiają i cenią za wiele cech. I bardzo często do nich przychodzą. Nieraz zastanawiałem się, czy leczenie nie jest częścią rytuału w Mosinie. Najpierw idzie się rano zarejestrować do lekarza, potem na targowisko, następnie w drodze powrotnej przychodzi się do doktora, a po południu wraca do specjalisty albo na ekg…

A propos specjalistów, kiedyś Vis Medica miała ich wielu.

Mieliśmy 11 specjalistów.

A teraz ilu ich jest?

Zero… Było 11 specjalistów na Narodowy Fundusz Zdrowia, ale w momencie usunięcia nas z budynku na Dworcowej straciliśmy wszystkich.

Jak to się stało, że zostaliście usunięci? Przez nowego dzierżawcę firmę Medicomplex?

Mówiąc najogólniej wystawiono nas za drzwi, wymieniono zamki i poinformowano NFZ, że nie mamy lokalu. Fundusz natychmiast odebrał nam kontrakt, bo nie mieliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy ten kontrakt realizować. W tej chwili w Mosinie nie ma ani jednego ginekologa na Fundusz, są tylko prywatne gabinety. Pamiętam, że kiedy mieliśmy czterech ginekologów na Dworcowej, przyjmowali oni po 30 kobiet dziennie. Świadczy to o tym, że było ogromne zapotrzebowanie na leczenie ginekologiczne kobiet w Mosinie. Dopiero w tym roku, po przeniesieniu do lokalu na placu 20 Października Fundusz zadecyduje o nowych kontraktach dla nas na specjalistów.

Czy Medicomplex ma u siebie tych specjalistów?

Ta firma ma tylko lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, natomiast inna firma w tym budynku (wynajmująca pomieszczenia obok Medicomplexu) ma czterech specjalistów.

Z tego, co wiem Medicompex zrezygnował i wypowiedział Gminie umowę dzierżawy na budynek przy ul. Dworcowej, czyli korzysta teraz z niego bezumownie, jak twierdzą władze Mosiny. Sprawa jest w sądzie i ma być eksmisja. Teraz także Medikomplex nie ma lokalu do wykonywania świadczeń?

2500 osób przeszło do nich, na dokumencie, który otrzymałem z NFZ jest informacja, że złożono te deklaracje na adres firmy przy ul. Konopnickiej, ale do NFZ podano lekarza rodzinnego leczącego pod adresem przy ul. Dworcowej. To kolejna niejasność, bo w budynku przy Konopnickiej (nad Tesco) nie może być lekarza rodzinnego z powodu braku windy i gabinetów.

Budynek przychodni na Dworcowej firma ta zajmuje bezumownie, czyli go nie posiada. Czy można mieć kontrakt z Funduszu na lokal, którego prawnie się nie ma?

Nie mogę tego komentować.

Tą informację, o której teraz powiem uzyskałam od osób zajmujących ważne stanowiska w Gminie. Czy prawdą jest to, że Vis Medica także zabrała pacjentów Medikompleksowi i płaciła z tego tytułu karę?

To nieprawda. Były plotki propagowane, że doszło do takiego przejęcia. Poddaliśmy się kontroli, przeprowadzono dochodzenie, które nie potwierdziło tych zarzutów.

Czy przychodnia przy pl. 20 Października to docelowa siedziba firmy Vis Medica?

Nie. Kupiliśmy działkę między Tesco a budynkiem Straży Miejskiej i tam wybudujemy do końca tego roku przychodnię.

Oświadczenie Vis Mediki

W dniu 8.02.2016 NFZ „wgrał do systemu” nową listę pacjentów i prawie wszyscy „wrócili” do Vis Mediki, jednak znalazło się sporo osób, które nadal bez swej zgody „odeszli” – zatem sprawa nadal w toku. Po drugie – jeśli dane osobowe były raz wykazane w innej placówce to nadal pozostają w jej posiadaniu. Teraz lub za kilka lat mogą się komuś „przydać”. Oby nie …

budynek przy dworcowej - przychodnia zimą

budynek przy dworcowej – przychodnia zimą

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Lokalni przedsiębiorcy, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (8)

 • ogień w szopie
  piątek, 12 lut, 2016, 20:12:38 |

  (…)”To, czym mnie Mosina od kilku lat obdarza to są sprawy, na które nie byłem i nie jestem gotowy, bo ich sobie kiedyś nawet nie wyobrażałem.

  Jakie to są sprawy?!

  Nigdy nie myślałem, że jako osoba kierująca placówką zdrowia będę musiał barykadować się w gabinecie, walczyć, żeby nie usunięto mnie i lekarzy z budynku. Że będę musiał wymieniać zamki w drzwiach, albo, że u mnie będą zamki wymieniane. Albo będę miał do czynienia z faktem, że tak jak teraz jedna trzecia – 2500 osób – moich pacjentów w magiczny sposób migruje do innej przychodni.” lol

 • kiwi
  piątek, 12 lut, 2016, 20:17:02 |

  Bo w Polsce Zamiast walczyć o klienta, walczy się z konkurencją

 • Gość
  piątek, 12 lut, 2016, 20:31:56 |

  Jak takie coś jest możliwe? Atak hackerski – pytanie czy zdalny, czy opłacony pracownik przez konkurencję wykradł dane. Swoją drogą, z tego co czytałem wygląda to na akcję odwetową. Konkurencja w mosińskich przychodniach już od dawna walczy na noże, a jak zawsze traci pacjent. Szkoda, że jeszcze tego nie zrozumieli.

 • Mama
  piątek, 12 lut, 2016, 21:17:38 |

  W vis Medica pytanie na wejście chorego dziecka z temperatura prawie 39 a rejestrowała się Pani o 8 rano Medicomplex-lekarz woła bez kolejki do gabinetu mierzy temperaturę zajmuję się stara się zabawić chore dziecko bez komentarza i dodam że z właśnie z tego powodu przeniosłam się do Medicomplexu ponieważ powtarzając odesłano mnie z chorym dzieckiem do domu

 • Mary
  piątek, 12 lut, 2016, 21:53:00 |

  Ja tam nie wiem..ale wszyscy szukają dziury w całym..nie chcę należeć tu to idę gdzie indziej..a że kiedyś w vis ..potraktowali mnie jak zło konieczne przeszłam do Medi..i wiem że jak tam zadzwonię to zawsze mnie przyjmą, nigdy nie miałam problemu..a i lekarze ok…

 • Gość
  piątek, 12 lut, 2016, 22:18:27 |

  Poczekaj jak za kilka lat znajdziesz dziurę w swoim koncie

 • nik
  wtorek, 23 lut, 2016, 21:34:28 |

  w Wis Medice jedna z rejestratorek strasznie wredna i dlatego pacjenci uciekają tam gdzie jest lepsza obsługa

Skomentuj