Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | środa, 3 sie, 2016 |

Pies dla człowieka

Podczas tegorocznych Dni Mosiny oficjalnie zaprezentowała się Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie. W jej skład wchodzą przede wszystkim psy, które mogą brać udział w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. Po raz pierwszy psy z Mosiny zadysponowane zostały do poszukiwań w Mosinie dokładnie 3 czerwca. Akcja zakończyła się wspólnym sukcesem wszystkich służb biorących udział w poszukiwaniach zaginionej osoby, dzięki trafnemu określeniu miejsca jej przebywania przez psa tropiącego z SPR OSP Mosina.

Głównym instruktorem wyszkolenia psów jest Renata Jęchorek, która posiada bogate doświadczenie w pracy z psami ratowniczymi i jest aktywnym egzaminatorem podczas egzaminów psów ratowniczych, (organizowanych przez PSP).

Ratowniczka z psem niedaleko wieży widokowej

Ratowniczka z psem niedaleko wieży widokowej

W strukturach Sekcji szkolonych jest pięć psów w specjalizacjach: tropienie, poszukiwanie, w tym szukanie zwłok. Sekcja obsługuje całą gminę Mosina oraz wszystkie gminy ościenne. Według statystyk, na terenie Mosiny rocznie służby wzywane są do 10 zaginięć. Podobnie jest w każdej z gmin sąsiadujących z naszą gminą. Najczęściej wychodzą z domów i są poszukiwane osoby starsze (demencja, choroby), a także turyści, których w okresie letnim w naszym regionie, głównie leśnym, przebywa bardzo dużo. Część poszukiwań dotyczy osób młodych, niektóre z nich chcą targnąć się na swoje życie. Zdarza się też, że ofiary wypadków drogowych na skutek szoku oddalają się z miejsca wypadku – przy ich poszukiwaniu liczy się każda minuta. Dlatego Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza z psami jest tak bardzo potrzebna. Wytrenowany psi nos jest w stanie szybciej odnaleźć zaginioną osobę i uratować jej życie.
Ponieważ Sekcja działa bezpłatnie, potrzebuje pomocy i finansowej, i materialnej. Aby działała prężnie i rozwijała się potrzebny jest sprzęt, na zakup którego Sekcja nie ma odpowiednich środków. Potrzebny jest samochód do przewożenia psów na miejsce akcji. Obecnie dowożone są one wozami OSP Mosina lub prywatnymi samochodami przewodników psów. Potrzeb jest naprawdę dużo. Dlatego Sekcja prosi o pomoc mieszkańców Mosiny, w tym przedsiębiorców, którzy zechcieliby wesprzeć ją czy to finansowo, czy rzeczowo.

Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie z psem

Sekcja Poszukiwawczo Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Mosinie z psem

Główne zalety utrzymania Sekcji Poszukiwawczo – Ratowniczej:

– skrócenie czasu trwania akcji poszukiwawczych

– obniżenie kosztów akcji poszukiwawczych

– promocja dla gminy.

Sekcja nie powstałaby bez pomocy spółdzielni socjalnej Psarvard, która umożliwia dostęp do instruktorów psów pracujących w Sekcji. Psarvard w marcu 2016 roku zorganizował pierwsze warsztaty NOS W NOS, które stały się impulsem do prac nad powołaniem mosińskiej Sekcji w ramach OSP Mosina. Warsztaty NOS W NOS na dobre zagościły już na mapie Mosiny. Przyjeżdżają na nie właściciele psów z całej Polski. Psarvard zaraża ideą ratownictwa wielu uczestników warsztatów. Najpierw zasilają oniTreningową Grupę Tropieniową, po testach predyspozycji psa zasilać mogą szeregi Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Mosina. Imprezy organizowane przez Psarvard są też możliwością spotkania z innymi sekcjami psów pracujących – gościliśmy już Warszawską Grupę Tropiąco – Poszukiwawczą oraz Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą OSP Klebark Wielki (woj. warmińsko-mazurskie).
Psarvard dba też o najmłodszych – „Dziecko + Pies = Bezpieczeństwo” to projekt edukacyjny kierowany do grup przedszkolnych i nauczania początkowego szkół podstawowych. W jego ramach dzieci uczone są prawidłowych postaw kontaktów z psami: co wolno, czego nie wolno robić psom, jak reagować, gdy pies atakuje. W trakcie zajęć uczymy przede wszystkim zasad bezpieczeństwa.
Psarvard jest też organizacją, która aktywnie włącza się w pracę z osobami niepełnosprawnymi. Szkolimy psy w rodzinach z osobą, w tym z dzieckiem niepełnosprawnym tak, by pies spełniał funkcję towarzysząco – asystującą. Uczymy psa współpracy z osobą niepełnosprawną, by pomagał jej w codziennym życiu.

Informacje o Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Mosina: (https://www.facebook.com/sekcjaposzukiwawczoratowniczaospmosina)

Informacje o Psarvard (www.facebook.com/Psarvard)

Aneta Drzażdżyńska

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj