Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Marta Mrowińska | środa, 28 wrz, 2016 | 1 Komentarz

Pomagać skuteczniej

W ciągu ostatnich lat dużo mówi się na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizowane są liczne kursy i szkolenia, mające na celu przekazanie podstawowej wiedzy i umiejętności niezbędnych w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Dostępnych jest także wiele publikacji na ten temat. Wskutek tych działań poziom naszej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy znacznie wzrósł.

Coraz więcej osób wie, jak zachować się w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkami wypadku drogowego, omdlenia, poparzenia, w wielu miejscach użyteczności publicznej dostępne są już Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne, które ułatwiają udzielenie pomocy w przypadku zatrzymania krążenia. Wciąż jednak wiele osób pragnie zdobywać i pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Gminne Centrum Informacji w Mosinie organizuje cykl warsztatów pn. „Pierwsza pomoc w praktyce”.

uczestnicy zapoznają się ze sposobem użycia AED

Do dyspozycji uczestników został udostępniony Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny

Do dyspozycji uczestników został udostępniony Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny oraz fantomy – sprzęt niezbędny do ćwiczeń, wypożyczony od jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Mosinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzewicach. Ćwiczenia odbywają się w małych grupach, co pozwala na dokładne sprawdzenie w praktyce wiedzy, która wcześniej przekazywana jest w części teoretycznej. Podczas warsztatów poruszane są takie zagadnienia jak resuscytacja krążeniowo – oddechowa (u niemowląt, dzieci, osób dorosłych), postępowanie w przypadku złamań, skręceń, zadławień, krwotoków z nosa, a także istotne czynności w sytuacji wypadku komunikacyjnego. Uczestnicy zapoznają się także ze sposobem użycia Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED) i procedurą konieczną przy wzywaniu pomocy.

Każdy z nas może stać się świadkiem wydarzenia, gdzie potrzebne będzie podjęcie czynności ratunkowych

Każdy z nas może stać się świadkiem wydarzenia, gdzie potrzebne będzie podjęcie czynności ratunkowych

Każdy z nas może stać się świadkiem wydarzenia, gdzie potrzebne będzie podjęcie czynności ratunkowych, koniecznych do utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej. W chwili obecnej polskie prawo (Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, Kodeks Karny) nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych (straż pożarna, policja), a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu. Wiadomym jest, że bycie świadkiem wypadku czy innego zdarzenia, gdzie poszkodowani są ludzie, jest sytuacją wywołującą wysoki poziom stresu, co może powodować chaos w myśleniu i działaniu. Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, cenna jest każda minuta. Jeśli wiemy jak działać – jesteśmy pewni i skuteczni, unikamy zbędnych czynności, działamy konkretnie i szybko. Żeby tak mogło być, trzeba doskonalenia umiejętności. Kursy i warsztaty – jak chociażby te organizowane przez Gminne Centrum Informacji – są doskonałą okazją, by poprzez trening nabrać pewności siebie i w sytuacji kryzysowej podjąć konkretne działania. Eliminujemy wówczas lub przynajmniej zmniejszamy poziom lęku, który zwykle pojawia się przed czymś nieznanym, niepewnym. Wówczas z pewnością będziemy mogli pomagać skuteczniej.

Ćwiczenia na fantomie

Ćwiczenia na fantomie

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Wasze komentarze (1)

  • Gość
    niedziela, 2 paź, 2016, 19:16:27 |

    Takie warsztaty to bardzo dobra inicjatywa. Czesto ludzie wpadaja w panike i przez niewiedze moga zaszkodzic, a kazdemu z Nas kiedys taka pomoc moze byc potrzebna. WARTO WIEDZIEC!!!

Skomentuj