Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | środa, 14 gru, 2016 | komentarze 2

Razem możemy więcej, niż nam się wydaje

O projekcie Szlachetnej Paczki pisaliśmy już w listopadowym wydaniu naszej gazety. W miniony weekend, 10 i 11 grudnia, odbył się finał – moment, kiedy darczyńcy przekazywali do magazynu swoje paczki, a te rozwożone były do poszczególnych rodzin.

Magazyn Szlachetnej Paczki mieścił się, jak w latach ubiegłych, w Zespole Szkół imienia A. Wodziczki w Mosinie. Dzięki uprzejmości dyrektora szkoły, Pawła Zawiei, zaangażowaniu uczniów i personelu szkoły powstało przestronne, wyposażone we wszystkie potrzebne elementy zaplecze: pomieszczenia do składowania paczek, kuchnię, termosy, stoły, przy których odbywały się spotkania z darczyńcami przywożącymi paczki, filiżanki, talerze, słowem – wszystko, co ułatwiło stworzenie w siedzibie ciepłego, niepowtarzalnego klimatu.

Szlachetna Paczka w Mosinie, paczki na biurku

Szlachetna Paczka w Mosinie, paczki na biurku

Tę atmosferę dobra i serdeczności tworzyli jednak przede wszystkim wolontariusze – czternastu ochotników przez dwa dni czuwało nad procesem przekazywania paczek, pomagając w ich przenoszeniu, pakowaniu, spotykając się z darczyńcami, przekazując im drobne upominki i dyplomy. Wiele osób przyczyniło się do tego, że weekend ten można było z powodzeniem nazwać Weekendem Cudów. Dzięki zaangażowaniu pani Agnieszki Kordylewskiej i restauracji Działkowiec, wszyscy wolontariusze mogli skorzystać z obiadów, co stanowiło duże wsparcie podczas dwóch dni „magazynowego” dyżuru. Dużym zaangażowaniem wykazał się Automobilklub Wielkopolski z prezesem Norbertem Frydrychowiczem – zadbał on o całą logistykę transportu paczek do rodzin. Swoje towary przekazał Paczce także sklep Arturo w Puszczykowie. Wsparcie i pomoc okazały również gminne instytucje, szczególnie w osobie zastępcy Burmistrza Gminy Mosina, p. Przemysława Mielocha, a także Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie.

Pakowanie szlachetnych paczek

Podsumowując, pomoc otrzymało 30 rodzin z Mosiny, Puszczykowa i okolic. W przygotowanie paczek dla rodzin zaangażowały się łącznie 782 osoby, zaś jedną paczkę robiło średnio 28 osób. Średnia wartość paczki to ponad trzy tysiące złotych, zaś wartość wszystkich paczek – 90 850 zł. Wiele osób wsparło działania Szlachetnej Paczki w różny sposób – wszystkim należą się ogromne podziękowania, bowiem właśnie dzięki działaniom wszystkich ludzi zarówno finał, jak i cały projekt Szlachetnej Paczki mógł być po raz kolejny realizowany.

Wolontariusze pakują paczki do samochodu dostawczego - szlachetna paczka

Wolontariusze pakują paczki do samochodu dostawczego

To oczywiście nie koniec. Przed wolontariuszami wciąż wiele pracy – cały czas trwa uzupełnianie zawartości paczek – wolontariusze starają się dostrzec dodatkowe, szczególne potrzeby rodzin, przekazują informacje o nich darczyńcom, a następnie kompletują potrzebne artykuły (w chwili obecnej wciąż zbierane są środki na zakup węgla dla rodzin, potrzebne są sprzęty gospodarstwa domowego, drewno, obuwie itp.). Styczeń to czas na podsumowanie projektu, wpisywanie w system sprawozdań z przekazywania poszczególnych paczek, opisywanie reakcji rodzin na otrzymanie paczki (z tego powstaje dokument, który jest swego rodzaju „prezentem” dla darczyńcy), kompletowanie dokumentacji i wysyłanie jej do archiwum. To także moment świętowania podczas gali wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Młoda kobieta i zakonnica przed komputerem - Szlachetna Paczka

Warto dodać, że w ramach Szlachetnej Paczki działa także kilka innych projektów. Jednym z nich jest Paczka Biznesu – tutaj specjalnie przeszkoleni wolontariusze pracują z rodzinami mającymi trudności w gospodarowaniu domowym budżetem, przekazując im wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, by racjonalnie wydawać pieniądze i z większym powodzeniem je zarabiać. W innym projekcie z kolei, Paczce Seniorów, celem jest aktywizacja społeczna osób starszych i samotnych, pomoc w przełamywaniu barier prowadzących do wykluczenia społecznego. Projekty branżowe z kolei – Paczka Prawników i Paczka Lekarzy – umożliwią korzystanie z pomocy prawnej i medycznej osobom i rodzinom, które znalazły się w trudnej dla siebie sytuacji i jednocześnie nie mają możliwości otrzymania potrzebnej pomocy gdzie indziej.

Pracy jest zatem sporo i mimo zakończenia finału wolontariusze Szlachetnej Paczki wciąż działają na wielu płaszczyznach. Bardzo cieszy fakt, że tak wiele osób aktywnie włącza się w pomaganie innym. Razem możemy więcej niż nam się wydaje – to przesłanie wciąż jest aktualne, a zmienianie świata najlepiej wychodzi właśnie wtedy, kiedy połączymy swoje siły we wspólnym działaniu. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tegorocznego projektu i oczywiście w dalszym ciągu zapraszamy do włączenia się w pomaganie.

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Wasze komentarze (2)

  • Czytelnik
    czwartek, 15 gru, 2016, 13:56:42 |

    Projekt naprawdę świetny, prowadzony na szeroką skalę, dużo osób zaangażowanych i sporo pożytecznych działań.

  • Wolontariusz
    czwartek, 15 gru, 2016, 14:12:16 |

    Weekend cudów – zgadza się :)

Skomentuj