Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 15 lip, 2016 | komentarze 2

Sezon teatralny 2015/2016 zamknięty

Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu, Pani Anna Balcerek – Kałek, która zaszczyciła nas swoją obecnością podczas spektaklu, z uznaniem odniosła się do umiejętności aktorskich młodzieży. Podkreśliła też, że nie po raz pierwszy miała okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez zespół teatralny „Igła”.

„Mały Książę” to książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, która należy do klasyki światowej literatury. Utwór został przetłumaczony na ponad 170 języków, a sprzedano go w ponad 60 milionach egzemplarzy.

spektakl przygotowany przez zespół teatralny „Igła”

spektakl przygotowany przez zespół teatralny „Igła”

Dzieło francuskiego pisarza znane jest na całym świecie. Losy „Małego Księcia” zafascynowały także aktorów z grupy teatralnej „Igła”, działającej przy ZS w Mosinie, którzy przedstawieniem opartym na jego motywach postanowili w uroczysty sposób zamknąć sezon teatralny w roku szkolnym 2015/2016. Reżyser spektaklu, Pani Grażyna Koralewska, już po raz kolejny zdecydowała się na wystawienie „Małego Księcia”. Po raz pierwszy, obok tytułowego bohatera znaczącą rolę odegrał Pilot, tym razem jednym z ważnych bohaterów stał się Lis.

W obu spektaklach najistotniejszą kwestią stało się przypomnienie młodej publiczności, na czym polega stwarzanie więzów i pobudzenie jej do refleksji, zastanowienia się nad tym, czy człowiek z przełomu wieków potrafi jeszcze je stwarzać?

Aktorzy włożyli wiele wysiłku, twórczej pasji i umiejętności, by zachęcić nas do gotowości brania odpowiedzialności za drugiego człowieka. Zarówno reżyserowi jak i aktorom zależało na tym, byśmy w żadnym razie nie przeoczyli faktu, że obok nas może znaleźć się człowiek czekający na zainteresowanie, dobre słowo lub chociażby uśmiech.

Wśród ludzi można być bardzo samotnym i bywa się bardzo samotnym. Warto spróbować wyrwać zarówno siebie jak i innych z izolacji, oderwać się od wirtualnego świata, który człowiekowi żyjącemu w XXI wieku coraz częściej zastępuje świat realny i wrócić do świata rzeczywistego, nauczyć się patrzeć sercem zawsze wówczas, gdy oczy nas zawodzą lub fałszywie postrzegają rzeczywistość.

Aktorzy zabrali widzów na pustynię, w miejsce, gdzie człowiek staje twarzą w twarz ze śmiercią, ze swoimi słabościami i wszystkimi lękami. To miejsce odosobnienia sprzyja stawianiu pytań o sens życia, sens poznania i dojrzewania.

Ponieważ podczas całego przedstawienia na widowni panowała niezwykła cisza, świadcząca o tym, że publiczność uległa czarowi teatralnego świata, można przypuszczać, że przedstawienie stało się przyczynkiem do stawiania pytań, na które warto szukać odpowiedzi.

Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu, Pani Anna Balcerek – Kałek, która zaszczyciła nas swoją obecnością podczas spektaklu, z uznaniem odniosła się do umiejętności aktorskich młodzieży. Podkreśliła też, że nie po raz pierwszy miała okazję obejrzeć spektakl przygotowany przez zespół teatralny „Igła”. Zwróciła uwagę na to, że „Mały Książę” to książka, którą można czytać ciągle od nowa i za każdym razem odnieść wrażenie, że czyta się ją po raz pierwszy. Także Dyrektor ZS, Pani Alicja Trybus, zwróciła uwagę na wartości wychowawcze „Małego Księcia”, dziękując reżyserowi i aktorom, przede wszystkim tym, którzy opuszczają mury naszej szkoły, za całoroczny aktorski trud.

Wiesława Szubarga

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • mosiniak
    poniedziałek, 18 lip, 2016, 15:11:02 |

    Piękne przeżycia!!!!!!!!!!

  • .::Latający Holender::.
    poniedziałek, 18 lip, 2016, 15:42:31 |

    Mały Książę – super spektakl

Skomentuj