Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Dorota Lisiak | czwartek, 21 lip, 2016 | komentarze 3

Toast na cześć Szekspira z balkonu nad Szwalnią

To dowód na to, że młodzież też potrafi coś zorganizować sama. Bez pieniędzy i wielkiego szumu udaje się jej przyciągnąć wyjątkowe osoby. Kosztuje to ich mnóstwo trudu i zachodu, ale czy mają się poddawać? Sądzę, że nie. Cieszę się, że jako dorośli możemy przysłużyć się i pomóc im w tym bardzo ambitnym wydarzeniu.

Tegoroczne Dni Literatury odbyły się 12 czerwca, w dzień meczu naszej reprezentacji piłkarskiej. Tak, jak z lubością przywołujemy sukces podczas Euro, tak też chciałabym wspomnieć to niecodzienne spotkanie z kulturą.

Dni Literatury na balkonie Szwalni w Mosinie

Dni Literatury na balkonie Szwalni w Mosinie

Szwalnia w Mosinie

Z balkonu nad Szwalnią na mosińskim rynku świętowaliśmy rocznicę ważną dla uczczenia pamięci wielkiego poety, dramaturga angielskiego Williama Szekspira. Po raz trzeci w historii wydarzenia znane osoby przyjęły zaproszenie by współtworzyć duchową ucztę literacką. Łatwość i lekkość, z jaką nasi goście wcielali się w prezentowane postacie odzwierciedlała bogactwo języka i doboru opisów czytanego dzieła.

Bogumiła Woroch - Szwalnia w Mosinie

Bogumiła Woroch – Szwalnia w Mosinie

W inną rzeczywistość przenieśli nas: znany aktor teatru i telewizji Aleksander Machalica, rozpoznawany przez słuchaczy Radia Eska minister, czyli Artur Klimaszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej „Pod Lipami” Bogumiła Woroch, pisarz Dariusz Praisler, mistrzyni świata w trudnej dyscyplinie sportowej – bikejoringu – Krystyna Jasiczak, Jędrzej Wieloch z Radia Afera. W kolor słów wtapiała się muzyka Vivaldiego połączona z urokiem starych ballad angielskich i współczesnych utworów ze znanych produkcji filmowych. Działo się tak dzięki świetnemu zespołowi gitarowemu i super muzykowi Carlosowi Ramirezowi oraz mosińskiej prekursor gry na oboju, dyrektor Instytutu Via Artis Hannie Piasnej – Kaczmarek. W tym roku „toast na cześć jubilata” wzniósł Henryk Sienkiewicz, Witold Gombrowicz, Eliza Orzeszkowa, Jane Austen, Dariusz Praisler a zakończył sam zainteresowany – Wiliam Szekspir… Wydarzenie otrzymało wykrzyknik poparcia Festiwalu Wrocławskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Patronaty Radia Afera, dokąd młodzież została zaproszona na wywiad prezentujący Dni Literatury, Telewizji TTVI i Gazety Mosińsko – Puszczykowskiej. Najważniejszy jednak w przedsięwzięciu jest nie tylko udział gości i promowana literatura, ale zaangażowanie młodych ludzi.

Artur Klimaszewski na balkonie mosińskiej Szwalni

Artur Klimaszewski na balkonie mosińskiej Szwalni

To dowód na to, że młodzież też potrafi coś zorganizować sama. Bez pieniędzy i wielkiego szumu udaje się jej przyciągnąć wyjątkowe osoby. Kosztuje to ich mnóstwo trudu i zachodu, ale czy mają się poddawać? Sądzę, że nie. Cieszę się, że jako dorośli możemy przysłużyć się temu i pomóc im w tym bardzo ambitnym wydarzeniu.
W imieniu młodych ludzi ze stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko chciałabym podziękować za pomoc wszystkim przybyłym bezinteresownie gościom: Jackowi Rogalce i firmie Video Jack, za nagłośnienie, bez którego rynek nie grzmiałby pojedynkiem Wołodyjowskiego z Bohunem (Ogniem i mieczem), Tomaszowi Olejniczakowi – firmie TOSMAK za możliwość skorzystania z balkonu idealnie pasującego do oświadczyn Różyca ( Nad Niemnem), Gminie Mosina za wydruk plakatów i pomoc w promocji między innymi dzieła opowiadającego o Mosinie, czyli „Tajemnicy Widziadeł”, Mosińskiemu Ośrodkowi Kultury, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Mosinie za leżaki i krzesła dla chcących wysłuchać „Snu nocy letniej”, Radzie Osiedla nr 6 „Za Moreną” oraz Straży Miejskiej za przyczynienie się do poprawy świadomości i przekonania widzów, że jednak „ … Słowacki wielkim poetą był”.(Ferdydurke)
W tym roku Dni Literatury przygotowywali: Jakub Troszczyński, Dawid Nowak, Bartosz Stefański, Wojciech Lisiak, Tomek Lisiak, Wiktoria Pawlicka i Weronika Banach. Projekt wspomogli także Katarzyna Moder i Michał Prusimski..

Dorota Lisiak

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Hanna Piasna - Kaczmarek - Dni Literatury w Mosinie

Hanna Piasna – Kaczmarek – Dni Literatury w Mosinie

Krystyna Jasiczak w trakcie Dni Literatury w Mosinie

Krystyna Jasiczak

Napisano przez Dorota Lisiak opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi: ,

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  niedziela, 24 lip, 2016, 18:56:46 |

  świetna inicjatywa , powinno być więcej takich pomysłów w Mosinie

 • Zosia
  niedziela, 24 lip, 2016, 19:00:17 |

  Uwazam że mogło być więcej o tym powiedziane. Za mało reklamy tego wydarzenia. Dowiedziałam się zbyt późno a z pewnością byśmy poszli ze znajomymi.Zgadzam sie też z tym ,że to fajny pomysł.

 • kaśka
  wtorek, 26 lip, 2016, 18:29:31 |

  pomysł super – szkoda tylko, że nie wiadomo nic było o nim przed wydarzeniem…

Skomentuj