Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Dorota Lisiak | czwartek, 21 lip, 2016 | komentarze 3

Toast na cześć Szekspira z balkonu nad Szwalnią

To dowód na to, że młodzież też potrafi coś zorganizować sama. Bez pieniędzy i wielkiego szumu udaje się jej przyciągnąć wyjątkowe osoby. Kosztuje to ich mnóstwo trudu i zachodu, ale czy mają się poddawać? Sądzę, że nie. Cieszę się, że jako dorośli możemy przysłużyć się i pomóc im w tym bardzo ambitnym wydarzeniu.

Tegoroczne Dni Literatury odbyły się 12 czerwca, w dzień meczu naszej reprezentacji piłkarskiej. Tak, jak z lubością przywołujemy sukces podczas Euro, tak też chciałabym wspomnieć to niecodzienne spotkanie z kulturą.

Dni Literatury w Mosinie

Dni Literatury w Mosinie

Szwalnia w Mosinie

Z balkonu nad Szwalnią na mosińskim rynku świętowaliśmy rocznicę ważną dla uczczenia pamięci wielkiego poety, dramaturga angielskiego Williama Szekspira. Po raz trzeci w historii wydarzenia znane osoby przyjęły zaproszenie by współtworzyć duchową ucztę literacką. Łatwość i lekkość, z jaką nasi goście wcielali się w prezentowane postacie odzwierciedlała bogactwo języka i doboru opisów czytanego dzieła.

Bogumiła Woroch - Szwalnia w Mosinie

Bogumiła Woroch – Szwalnia w Mosinie

W inną rzeczywistość przenieśli nas: znany aktor teatru i telewizji Aleksander Machalica, rozpoznawany przez słuchaczy Radia Eska minister, czyli Artur Klimaszewski, dyrektor Szkoły Podstawowej „Pod Lipami” Bogumiła Woroch, pisarz Dariusz Praisler, mistrzyni świata w trudnej dyscyplinie sportowej – bikejoringu – Krystyna Jasiczak, Jędrzej Wieloch z Radia Afera. W kolor słów wtapiała się muzyka Vivaldiego połączona z urokiem starych ballad angielskich i współczesnych utworów ze znanych produkcji filmowych. Działo się tak dzięki świetnemu zespołowi gitarowemu i super muzykowi Carlosowi Ramirezowi oraz mosińskiej prekursor gry na oboju, dyrektor Instytutu Via Artis Hannie Piasnej – Kaczmarek. W tym roku „toast na cześć jubilata” wzniósł Henryk Sienkiewicz, Witold Gombrowicz, Eliza Orzeszkowa, Jane Austen, Dariusz Praisler a zakończył sam zainteresowany – Wiliam Szekspir… Wydarzenie otrzymało wykrzyknik poparcia Festiwalu Wrocławskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Patronaty Radia Afera, dokąd młodzież została zaproszona na wywiad prezentujący Dni Literatury, Telewizji TTVI i Gazety Mosińsko – Puszczykowskiej. Najważniejszy jednak w przedsięwzięciu jest nie tylko udział gości i promowana literatura, ale zaangażowanie młodych ludzi.

Artur Klimaszewski

Artur Klimaszewski

To dowód na to, że młodzież też potrafi coś zorganizować sama. Bez pieniędzy i wielkiego szumu udaje się jej przyciągnąć wyjątkowe osoby. Kosztuje to ich mnóstwo trudu i zachodu, ale czy mają się poddawać? Sądzę, że nie. Cieszę się, że jako dorośli możemy przysłużyć się temu i pomóc im w tym bardzo ambitnym wydarzeniu.
W imieniu młodych ludzi ze stowarzyszenia Grupa Inicjatywna Baranówko chciałabym podziękować za pomoc wszystkim przybyłym bezinteresownie gościom: Jackowi Rogalce i firmie Video Jack, za nagłośnienie, bez którego rynek nie grzmiałby pojedynkiem Wołodyjowskiego z Bohunem (Ogniem i mieczem), Tomaszowi Olejniczakowi – firmie TOSMAK za możliwość skorzystania z balkonu idealnie pasującego do oświadczyn Różyca ( Nad Niemnem), Gminie Mosina za wydruk plakatów i pomoc w promocji między innymi dzieła opowiadającego o Mosinie, czyli „Tajemnicy Widziadeł”, Mosińskiemu Ośrodkowi Kultury, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Mosinie za leżaki i krzesła dla chcących wysłuchać „Snu nocy letniej”, Radzie Osiedla nr 6 „Za Moreną” oraz Straży Miejskiej za przyczynienie się do poprawy świadomości i przekonania widzów, że jednak „ … Słowacki wielkim poetą był”.(Ferdydurke)
W tym roku Dni Literatury przygotowywali: Jakub Troszczyński, Dawid Nowak, Bartosz Stefański, Wojciech Lisiak, Tomek Lisiak, Wiktoria Pawlicka i Weronika Banach. Projekt wspomogli także Katarzyna Moder i Michał Prusimski..

Dorota Lisiak

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko

Hanna Piasna - Kaczmarek

Hanna Piasna – Kaczmarek

Krystyna Jasiczak

Krystyna Jasiczak

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.8/10 (Głosujących: 16)
Napisano przez Dorota Lisiak opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi:

Wasze komentarze (3)

 • Gość
  niedziela, 24 lip, 2016, 18:56:46 |

  świetna inicjatywa , powinno być więcej takich pomysłów w Mosinie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)
 • Zosia
  niedziela, 24 lip, 2016, 19:00:17 |

  Uwazam że mogło być więcej o tym powiedziane. Za mało reklamy tego wydarzenia. Dowiedziałam się zbyt późno a z pewnością byśmy poszli ze znajomymi.Zgadzam sie też z tym ,że to fajny pomysł.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)
 • kaśka
  wtorek, 26 lip, 2016, 18:29:31 |

  pomysł super – szkoda tylko, że nie wiadomo nic było o nim przed wydarzeniem…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo