Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 3 lis, 2016 |

„W imię dobra wspólnego” – wspominamy wybitnych Wielkopolan

Prezentujemy Państwu materiał, będący jednocześnie zaproszeniem na kolejne ze spotkań przybliżających sylwetki wybitnych osób zasłużonych dla Wielkopolski. Zapraszamy także do udziału mieszkańców gminy Mosina, Puszczykowa i okolic.

W tym roku już po raz czwarty w ramach cyklu „W imię dobra wspólnego – sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski” mamy okazję spotkać się w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu, by uczcić kolejną wybitną postać zasłużoną dla naszego regionu.

Pomysł cyklu narodził się w 2013 roku przy okazji uczczenia 55. rocznicy śmierci Profesora Stanisława Kasznicy, rektora Uniwersytetu, posła na Sejm Krajowy, Senatora II RP, legendarnego wykładowcy i wychowawcy młodzieży. Wtedy przedstawiono sylwetkę Profesora oraz wybrane utwory z jego dzieła pt. „Rozważania’’. W roku 2014 bohaterem spotkania był Profesor Heliodor Święcicki, a zaprezentowano jego słynny „Wykład o estetyce w medycynie” z 1911 roku. W 2015 roku spotkaliśmy się w 200. rocznicę urodzin Maksymiliana Jackowskiego. Po raz trzeci usłyszeliśmy Zbigniewa Grochala, aktora Teatru Nowego w Poznaniu, który przeczytał nam fragmenty wyjątkowego dzieła Maksymiliana Jackowskiego pt. „Ułomności nasze narodowe i społeczne oraz środki ku sprostowaniu tychże” z 1870 roku.

Karol Marcinkowski

Tym razem w 170. rocznicę śmierci Karola Marcinkowskiego wspominać będziemy tego niezwykłego lekarza, społecznika, filantropa oraz orędownika pracy organicznej. Jego pogrzeb, który miał miejsce 11 listopada 1846 roku, przerodził się w wielką, narodową manifestację. Żegnały Go tysiące Wielkopolan, dla których był niedoścignionym wzorem wszelkich cnót. Ten doskonale wykształcony lekarz, znakomity organizator w sposób bezprzykładny poświęcił swe życie w służbie ludziom i Ojczyźnie.

W 2019 roku Liceum i Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego będzie obchodziło swoje stulecie. To właśnie tu, przed jego gmachem, w 2005 roku stanął pierwszy w Poznaniu pomnik Doktora Marcina. Jako społeczność „Marcinka” jesteśmy dumni z dokonań naszej Szkoły i z naszego patrona, dlatego już dzisiaj przygotowując się do obchodów jubileuszu chcemy przybliżyć tę postać – znaną i cenioną z uwagi na niezwykłe dokonania oraz przymioty charakteru.

W programie tegorocznego spotkania, oprócz Mszy Św., przewidziana jest również chwila refleksji nad życiem Karola Marcinkowskiego, opracowana na podstawie książki Hipolita Cegielskiego z 1866 roku pt. „Życie i zasługi Karola Marcinkowskiego”. W ubiegłych latach sylwetki wybitnych postaci prezentowali kolejno: prof. Stefan Jurga – były rektor UAM, prof. Jacek Wiesiołowski – były prezes PTPN, prof. Janusz Karwat, natomiast w tym roku sylwetkę Doktora Marcina przedstawi nam prof. Przemysław Matusik. Uroczystościom zawsze towarzyszy staranna oprawa muzyczna. W poprzednich latach gościliśmy profesora Krzysztofa Szydzisza wraz z Chórem Kameralnym UAM oraz Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Katarzyny Matelskiej, który będziemy mieli okazję posłuchać również w tym roku.

Udział w naszej uroczystości to okazja do niecodziennych spotkań przyjaciół i znajomych w pięknie odrestaurowanym wnętrzu kościoła przy Grobli. Dzięki obecności Zbigniewa Grochala mamy możliwość posłuchania znakomitej interpretacji fragmentów dzieł prezentowanych postaci oraz kontemplowania zasłyszanego słowa przy akompaniamencie odrestaurowanych 68-głosowych organów. To pozwala przenieść się nam w te tak odległe, a jednocześnie tak bardzo bliskie i aktualne czasy.

Z każdym rokiem przybywa uczestników i entuzjastów naszych spotkań. Odzew, z jakim spotkała się ta inicjatywa, utwierdził nas w przekonaniu, że warto sięgać do historii, aby przypominać tych, którzy bez reszty oddali się Polsce i ludziom. Śledząc ich losy oraz twórczość poznajemy jak oni rozumieli swoje poczucie odpowiedzialności za sprawy narodowe, uniwersyteckie, a także religijne.

Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest postać Karola Marcinkowskiego i sprawy dobra wspólnego, by dołączyli do nas i wzięli udział we Mszy Świętej oraz w spotkaniu dnia 13 listopada 2016 roku o godzinie 12.00.

Szczegóły na plakacie

Opracowanie: Teresa Krokowicz i Katarzyna Banaszak

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj