Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Redakcja GMP | wtorek, 7 cze, 2016 |

Krzyżowy ogień pytań

Pisarka Wiesława Szubarga na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki – 1.06.2016 r.

Pani Wiesława, dobrze znana mieszkańcom Mosiny polonistka z Zespołu Szkół, tym razem mówiła nie o projektach edukacyjnych, a o swojej twórczości. Na spotkaniu DKK w Mosińskiej Bibliotece została wzięta w krzyżowy ogień pytań czytelniczek.

Autorka może poszczycić się już kilkoma pozycjami: „To, co najważniejsze. Opowiadania dla dzieci i rodziców”, „Pelargonie. Opowiadania” oraz „Zataczając koło”, nie licząc drobniejszych utworów zamieszczonych w antologiach. Wszystkie pozycje ukazały się nakładem Wydawnictwa św. Macieja Apostoła, które zwróciło się do pani Wiesławy z propozycją współpracy. W prozie mosińskiej nauczycielki uderza przede wszystkim optymizm, moc w uzdrawiające relacje międzyludzkie, wrażliwość na drugiego człowieka i piękno przyrody, która ma na nas większy wpływ, niż gdybyśmy chcieli to przyznać.

Wiesława Szubarga w mosińskiej bibliotece

Wiesława Szubarga w mosińskiej bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki w Mosinie

Dyskusyjny Klub Książki w Mosinie

Czytając o życiu mieszkańców urokliwej, starej kamienicy ze skrzypiącymi drewnianymi schodami, słyszymy muzykę wiolonczeli, ulubionego instrumentu pani Wiesławy oraz czujemy zapach świeżo zmielonej kawy i domowego ciasta. Sąsiedzi, borykający się z licznymi kłopotami, mogą liczyć na opiekę i mądrość starszej mieszkanki, pani Basi, której postać była wzorowana na babci pisarki. Dyskusja, która wywiązała się na spotkaniu, wychodząc od analizy literackich wątków, nieoczekiwanie przerodziła się w poważną, szczerą rozmowę o różnych problemach: alkoholizmie, zdradzie małżeńskiej, braku akceptacji dzieci przez rodziców. Byłyśmy też bardzo ciekawe, jak wygląda pisanie i sam akt twórczy „od kuchni”, więc zasypywałyśmy autorkę rozlicznymi pytaniami na temat choćby motywacji, natchnienia i czasu wygospodarowywanego na pisanie, planach na przyszłość, ulubionych autorów. Pani Wiesława była zaskoczona tym, że tak wnikliwie zagłębiłyśmy się w lekturę, znając najdrobniejsze szczegóły powieści, ja mogę dopowiedzieć, że zupełnie inaczej czyta się książkę, znając choć trochę autorkę. Zdecydowanie lepiej! Pisarka na zakończenie spotkania zgotowała nam niespodziankę: przeczytała wiersz z ciekawym zabiegiem poetyckim – utwór właśnie ukazał się w zbiorze „Matka. Antologia literacka”, który biblioteka otrzymała w darze. Bardzo dziękujemy pani Szubardze za ciekawe spotkanie!

Zofia Staniszewska

Pisarka Wiesława Szubarga na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

Pisarka Wiesława Szubarga na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.5/10 (Głosujących: 16)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo