Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | sobota, 7 paź, 2017 |

Interaktywne lekcje wf z Moniką Pyrek w Mosinie

Któż z nas nie wspomina lekcji w-f w szkole? Uczniowie mosińskich szkół z pewnością na długo zapamiętają jedną z nich, była bowiem wyjątkowa.

5 października br. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mosinie realizowany był projekt pod nazwą Alternatywne Lekcje WF. Autorką pomysłu jest Monika Pyrek i jej fundacja, zaś cały projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przy wykorzystaniu dofinansowania zadań z zakresu Programu Sport dla Wszystkich 2017 Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Alternatywne Lekcje WF to wyjątkowy sposób edukacji poprzez rozrywkę, wykorzystujący nowoczesne technologie do stworzenia młodym ludziom możliwości doświadczenia sportu i aktywności oraz pokazujący, że sport jest dziedziną, która nie tylko służy naszemu zdrowiu, ale także daje mnóstwo radości i satysfakcji. Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego szkół podstawowych klas 6 – 7 oraz klas gimnazjalnych: w Mosinie w wyjątkowej lekcji wzięło udział pięć grup po około 50 uczestników każda, ze Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Szkół nr 2 w Mosinie oraz Szkoły Podstawowej w Krośnie.

Rzut piłką ręczną z elektronicznym pomiarem siły rzutu

Celem projektu jest odwrócenie panującej wśród uczniów tendencji do biernego uczestnictwa w sporcie (zainteresowanie nowinkami technologicznymi, gadżetami – smartfonami, grami komputerowymi, urządzeniami mobilnymi) poprzez wykorzystanie symulatorów będących w oczach uczniów interesującym i atrakcyjnym novum i pokazanie im tradycyjnych form aktywności sportowej, zachęcenie do czynnego uprawiania sportu.

Realizacja projektu odbywa się w jedenastu miejscowościach (piętnastu szkołach) na terenie całej Polski. Wśród wybranych miast znalazła się także Mosina – a to za sprawą kierownika OSiR, Waldemara Demutha i kontaktu z Fundacją Moniki Pyrek – podpisanie umowy na realizację projektu było efektem wcześniejszych rozmów, ustaleń i przekonania, że wszystko jest możliwe, jeśli się do tego z odwagą dąży. Wielkie brawa za realizację tak wspaniałego pomysłu!

rozgrzewka z Kamilem Masztakiem

Monika Pyrek podkreśla: „Przewrotnie i trochę podstępnie wykorzystamy technologię, aby dzieci od niej odciągnąć, zachęcić do zwykłej, tradycyjnej aktywności sportowej. Pokażemy, że sport to nie łatwe klikanie, że trzeba włożyć coś więcej, odpowiednią pracę, aby dotrzeć do wysokiego poziomu (…) Wyszukaliśmy takie urządzenia, które pokazują dzieciom i zabawę, i technologię, ale też aktywizują je. Nie ma nic złego w nowoczesnych technologiach, trzeba tylko wybierać takie, które powodują aktywność – dzieci spędzają na tych urządzeniach minutę czy dwie, ale wychodzą zmęczone i pełne emocji, widać, że to im daje radość” – mówi.

Monika Pyrek z uczniami

Podczas lekcji do dyspozycji uczniów było siedem interaktywnych stanowisk, na których mogli sprawdzać swoje umiejętności. Była koszykówka z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy, piłka nożna z system mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazywanie właściwego toru lotu piłki, rzut piłką ręczną na bramkę z elektronicznym pomiarem siły rzutu, test sprawnościowy z wykorzystaniem elektronicznego refleksomierza… Zaskakujące, że jako największą atrakcję dzieci zwykle wybierają klasyczny bieg 30-metrowy z profesjonalnym pomiarem czasu. „Samo przebiegnięcie i ściganie się ze samym sobą i swoim czasem sprawia im bardzo dużą radość. A to już jest nasz sukces. Dzieciom trzeba tylko pokazać dobrą drogę, ruch jest im potrzebny i sprawia dużą przyjemność. Celem naszej fundacji jest również to, żeby pokazać frajdę z uprawiania sportu, nie zmuszać, nie budować rywalizacji – chodzi o to, żeby sport był dla nich fajnym wypoczynkiem.” – mówi Monika Pyrek.

pogadanka – Monika Pyrek i uczniowie

Niewątpliwie, atrakcją było spotkanie nie tylko z Moniką Pyrek, ale także z mistrzem sportu, który przeprowadza rozgrzewkę i ćwiczy wspólnie z dziećmi. W Mosinie był nim Kamil Masztak, jeden z czołowych sprinterów ostatnich lat, znajdujący się także w kadrze polskich bobsleistów.

Projekt jest pilotażowy, w planach są kolejne edycje, zmiana urządzeń, podążanie za nowymi technologiami. Monika Pyrek dodaje: „Powtarzam dzieciom, że jeśli spotkamy się kiedyś ponownie, będą mogły sprawdzić swój wynik i porównać go z tym pierwszym. Żeby jednak tak się mogło stać, muszą na co dzień trenować, doskonalić swoje umiejętności – i o to nam chodzi.”

Refleksomierz - interaktywne lekcje wf z Moniką Pyrek w Mosinie

Refleksomierz – interaktywne lekcje wf z Moniką Pyrek w Mosinie

Mamy nadzieję, że Alternatywne Lekcje WF na długo pozostaną w pamięci uczestników i że dla niejednego z uczniów staną się inspiracją do rozwijania sportowych umiejętności, a może w przyszłości – pasją na całe życie. Jeśli uda się to choć w niewielkim stopniu – takie inicjatywy mają sens.

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Skomentuj