Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc WGN Nieruchomości
Redakcja GMP | sobota, 14 sty, 2017 | komentarzy 7

Atak hakerów na gminę Mosina

W czwartek 12 stycznia w godzinach wieczornych Urząd Miasta wydał specjalny komunikat w sprawie domniemanego ataku hakerskiego na portal gminny.

Opublikowany bez wiedzy pracowników UM wpis dotyczył manifestacji przeciwko obecności wojsk USA w Polsce („NIE dla wojsk USA w Polsce!”) i atakował rząd PiS.

„14 stycznia Polska na życzenie rządu PiS utraci resztki suwerenności. Wojska amerykańskie podbiły Rzeczpospolitą bez wystrzału, wystarczyła zdrada elit. Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski, a przede wszystkim Jarosław Kaczyński – to oni ściągnęli tu nowych Krzyżaków!” – oto fragment nieautoryzowanego wpisu.

nielegalny wpis

Gmina Mosina wydala w tej sprawie specjalny komunikat:

W związku z ukazaniem się na stronie mosina.pl aktualności pt: ” Serdecznie zapraszamy na marsz patriotów”, na który zaprasza Burmistrz Żagania, informujemy że Gmina Mosina nie ma żadnego związku publikacją niniejszej informacji. Została ona opublikowana na stronie mosina.pl bez naszej wiedzy i przyzwolenia prawdopodobnie w wyniku ataku hakerów. Za zaistniały incydent przepraszamy. Jednocześnie informujemy, że Gmina Mosina podejmie odpowiednie działania w kierunku wyjaśnienia tej sytuacji. Redakcja mosina.pl

Redakcja GMP dowiedziała się, że podobne ataki miały miejsce w innych gminach i dotyczyły tego samego wpisu.

Niestety uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do gminnego portalu może mieć bardzo przykre konsekwencje. Jeśli hakerom uda się uzyskać dostęp do serwera, na którym znajdują się pliki strony, to oprócz samego portalu zagrożone są np. finanse czy dane dotyczące wszystkich mieszkańców gminy.

Jeśli uda się się otrzymać jakiekolwiek informacje w tej sprawie będziemy informować o tym Państwa na naszych łamach.

Aktualizacja:

Otrzymaliśmy nowe informacje z UM w tej sprawie:

Burmistrz Gminy Mosina natychmiast po uzyskaniu informacji o takim zdarzenia podjął przewidziane prawem działania. O nieuprawnionym wejściu na stronę internetową zostały powiadomione firma zapewniającej hosting strony, służby Wojewody Wielkopolskiego oraz Policji, do której zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Firma obsługująca stronę została poproszona o zabezpieczenie dowodów włamania.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.2/10 (Głosujących: 17)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • Czarna kawa
  sobota, 14 sty, 2017, 14:42:28 |

  Walka w tym kraju z cyberprzestepczoscia to jak walka z wiatrakami, zeby naprawde zabezpieczyc sie przed takimi incydentami trzeba by przeznaczyc ogromne srodki na zatrudnienie super speców a nasz rzad na pewno nie przeznaczy na to wiecej niz musi

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 4)
 • Realista
  sobota, 14 sty, 2017, 14:45:57 |

  A moim zdaniem ważniejsze niż środki finansowe jest budowanie świadomości użytkowników komputerów. To tak naprawdę od przestrzegania kilkunastu ważnych zasad zależy nasze bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Tak więc bardziej wiedza, niż pieniądze.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 4)
 • Gość
  sobota, 14 sty, 2017, 14:59:19 |

  Najpierw wylaczali nam telewizję Polską a teraz taka akcja. Opozycja nie śpi.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 5)
 • Mili
  sobota, 14 sty, 2017, 16:10:44 |

  Ciekawe co na ten temat odpisze redakcji UM.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +3 (Głosujących: 3)
 • Cold
  sobota, 14 sty, 2017, 16:27:37 |

  Miasto mosina nie ma wlasnejinformatyki tylko zewnetrzna. Byle jaka. Strone gminy jak rowniez ich siec mozna przrjac w ok 10 minut.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 3)
 • M182
  sobota, 14 sty, 2017, 16:58:59 |

  Przecież to jest olbrzymie zagrożenie kiedy ktoś może publikować w imieniu gminy fałszywe informacje. Myślę, że niektórzy nawet nie wyobrażają sobie jak wielkie. Sam mam newsletter włączony. Przesłanie wirusa i zainfekowanie komputerów odbiorców wiadomości nie stanowiłoby w tym momencie żadnego problemu. Mam nadzieję, że temat ten zostanie potraktowany bardziej serio niż np. tunel.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)
 • poniedziałek, 16 sty, 2017, 15:08:41 |

  Aktualizacja: Otrzymaliśmy w tej sprawie nowe informacje z UM w Mosinie.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo