Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | środa, 28 cze, 2017 |

Artyści mają wrażliwe dusze

Galeria Lokalnych Twórców, mimo, że niewielkich rozmiarów, kryje w sobie ogromne bogactwo różnorodnych dzieł. Tym razem przedstawiamy artystę, który nie tylko tworzy piękne obrazy, ale także potrafi w sposób niezwykle ciekawy opowiadać o sztuce.

Pan Andrzej Hamera pochodzi z Sosnowca, lecz od wielu lat mieszka w okolicach Mosiny. W ostatnich klasach szkoły podstawowej zastanawiał się nad wyborem zawodu związanego ze zwierzętami, ale ostatecznie zdawał do liceum plastycznego, a potem do Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Jego fascynacja sztuką trwa niezmiennie aż do tej pory.

Wśród prac pana Andrzeja znajdują się w większości obrazy malowane farbą olejną na płótnie. W jego dorobku jest też grafika, malarstwo ścienne, rzeźba. Zajmuje się także projektowaniem graficznym, projektami wnętrz, robi ilustracje do książek. Równie bogata jest też tematyka jego prac: pejzaże, portrety, kopie dzieł starych mistrzów, zwierzęta (dominują konie).

konie – jeden z częstych tematów prac pana Andrzeja

Przyznaje, że jest miłośnikiem tradycyjnej, starej sztuki – uważa, że została ona w pewnym sensie zdewastowana przez sztukę współczesną, która dziełem czyni niemal wszystko. Na ścianach pracowni pana Andrzeja można przeczytać sentencję: „Sztuka współczesna gra na niemożlwości określenia jej wartości i spekuluje na kompleksie niższości tych (odbiorców), którzy nie zrozumieli, że nie ma w niej nic do zrozumienia” (Jean Baudrillard). Tymczasem sztuka wpływa na całe nasze życie, ma za zadanie sprawiać przyjemność, radość z obcowania z nią, uwrażliwiać – w kontakcie ze sztuką zmieniamy się my sami i nasza codzienność. Z tego powodu pan Andrzej chętnie odwiedza muzea, podziwiając dzieła znanych artystów – tylko sztuka widziana „na żywo”, w oryginale jest w stanie nas zachwycić, wpłynąć na nas, wzruszyć.

Artystą może zostać każdy. Ale według pana Andrzeja ważne jest rzemiosło, warsztat, by potrafić zarówno odtworzyć jak i przetworzyć rzeczywistość, właściwie ją pokazać; trzeba być wirtuozem. Artyści: malarze, poeci, muzycy – to ludzie o wrażliwych duszach. Sam maluje obrazy niekiedy przez kilka lat, przerywa pracę nad nimi po to, by za jakiś czas do nich wrócić… W ten sposób dzieła dojrzewają, zyskują pożądaną formę, nabierają treści.

Andrzej Hamera w pracowni

Andrzej Hamera w pracowni

Na co dzień pan Andrzej stara się aktywnie uczestniczyć w życiu artystycznym (od lat jest członkiem Związku Artystów Plastyków). Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że sztuka jest nie tylko jego fascynacją, ale wypełnia całe życie pana Andrzeja. Spotkanie z tym artystą jest prawdziwą przyjemnością. Równie ciekawy jest kontakt z jego pracami – serdecznie zapraszamy zatem do Galerii Lokalnych Twórców.

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności, Galeria Lokalnych Twórców, Mosina

Tagi:

Skomentuj