Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | wtorek, 4 kwi, 2017 | komentarzy 7

Gitarowa uczta muzyczna w Mosinie – Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą

Pierwsze dni kwietnia upłynęły w Mosinie w muzycznym klimacie na wysokim poziomie. Już po raz jedenasty odbyły się tutaj Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą – choć, patrząc na występujących artystów, impreza zdecydowanie miała charakter międzynarodowy.

Twórcy i organizatorzy

Organizatorami festiwalu byli: Mosińskie Towarzystwo Gitarowe i Mosiński Ośrodek Kultury. Honorowy patronat objął Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jerzy Ryś – Burmistrz Gminy Mosina. Wsparcia finansowego udzieliły: Województwo Wielkopolskie, Powiat Poznański oraz Gmina Mosina.

W tym momencie warto wspomnieć, że pomysłodawcą i inicjatorem imprezy był przed laty Remigiusz Szuman – mieszkaniec Mosiny, muzyk, specjalizujący się w grze na gitarze klasycznej. To z jego inicjatywy w 2007 roku odbył się Ogólnopolski Festiwal Gitary „Bez Barier” – funkcjonując jako muzyk w branży muzycznej i uczestnicząc w festiwalach i koncertach w całej Polsce uznał, że czas zorganizować taki festiwal u nas (polecamy również materiał opublikowany przed laty na łamach naszej gazety: https://www.gazeta-mosina.pl/2007/remigiusz-szuman/). Udało się – mało tego, jest kontynuowany i wpisuje się już na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń w naszej gminie.

warsztaty gitarowe

warsztaty gitarowe

Warsztaty, prezentacje i Jam Session

Podczas trzech festiwalowych dni uczestnicy z różnych krajów wzięli udział w proponowanych formach muzycznych. Ciekawą propozycja okazał się jak zawsze cykl warsztatów – otwarte warsztaty szkoły gitary, prowadzone przez Carlosa Ramirez (Kolumbia/Polska) oraz Manfreda Flathe i CoverCraft (Niemcy), a także Dawida Kostkę, Mikołaja Sikorskiego oraz członków zespołu Saxofresh, były okazją do szlifowania umiejętności oraz przygotowania do wieczornych Jam Sessions. Każdego dnia odbywała się ciekawa prezentacja instrumentów muzycznych oraz techniki estradowej. Ponadto, dla miłośników jazzu (i nie tylko) prawdziwą gratką była wystawa „Z archiwum polskiego jazzu Jerzego Reicha. Autografy muzyków”, którą można oglądać w Sali Kolumnowej Mosińskiego Ośrodka Kultury, oraz wystawa Cigar Box Guitar.

wystawa "Z archiwum polskiego jazzu Jerzego Reicha. Autografy muzyków"

wystawa „Z archiwum polskiego jazzu Jerzego Reicha. Autografy muzyków”

Koncerty

Muzycznym rarytasem okazały się koncerty. Pierwszego dnia wystąpił zespół Strachy na Lachy, licznie gromadząc publiczność przed sceną i dając popisowy, energetyczny występ.

Sobota – to uczta dla miłośników saksofonu – zespól Saxofresh z Niemiec dał prawdziwy popis muzyczno – rozrywkowy, zabawiając publiczność nie tylko doskonała grą, ale także dowcipem i ciekawymi układami choreograficznymi (na marginesie – mam nadzieję, że zespół ten jeszcze zagości na mosińskiej scenie).

Zespół Saxofresh

Zespół Saxofresh

Po nim nadszedł czas na zmianę muzycznego klimatu – na scenie pojawiła się Kasia Kowalska z zespołem, dając piękny, subtelny, nastrojowy koncert, podczas którego można było usłyszeć zarówno dawne, jak i najnowsze utwory artystki.

koncert Kasi Kowalskiej

koncert Kasi Kowalskiej

Niedziela natomiast – to występ zwycięzcy Przeglądu Kapel Gitarowych (o tym za chwilę) oraz Roba Tognoni z Australii i mocne, gitarowe dźwięki. Artysta – mam wrażenie – mało znany naszej publiczności, a z pewnością wart tego, by sięgnąć do jego utworów. A już koniecznie – pójść na koncert z jego udziałem!

Rob Tognoni

Rob Tognoni (fot. – GCI)

Wielkopolski Przegląd Kapel Gitarowych

Niedzielne popołudnie to także ogłoszenie wyników odbywającego się wcześniej VIII Wielkopolskiego Przeglądu Kapel Gitarowych. Zwycięzcą okazał się zespół Omni mOdO, wyróżnienia zaś otrzymały zespoły: Przed Wschodem Słońca i Camping Hill. Poza tym, najlepszym wokalista okazal się Daniel Moszczyński, najlepszym gitarzystą – Marcin Kaźmierczak, basistą – Adam Majewski, a najlepsza perkusistka – Agnieszka Majewska (wszyscy z zespołu Omni mOdO). Wyróżnienia indywidualne otrzymali: wokalista – Michał Pilas (Przed Wschodem Słońca), gitarzyści – Piotr Kleinschmidt (Yellow Snow), Kuba Kleinschmidt (Yellow Snow) oraz Maciej Syroczyński (Obcy).

zwycięzcy VIII Wielkopolskiego Przeglądu Kapel Gitarowych (fot. - Mosińskie Towarzystwo Gitarowe)

zwycięzcy VIII Wielkopolskiego Przeglądu Kapel Gitarowych (fot. – Mosińskie Towarzystwo Gitarowe)

Wydarzenie muzyczne z ugruntowaną pozycją

Organizowane co roku Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie posiadają wyjątkową rangę oraz ugruntowaną już pozycję na muzycznym rynku nie tylko w naszej gminie, ale w całej Polsce. Są niewątpliwie jednym z większych i ciekawszych wydarzeń muzycznych w roku, doskonale przygotowanym, z dobrą muzyką i niepowtarzalną atmosferą. Pozostaje mi pogratulować zwycięzcom, podziękować organizatorom i już dziś czekać na kolejną tego typu muzyczną ucztę w przyszłym roku.

Przegląd Kapel Gitarowych

Przegląd Kapel Gitarowych

Remigiusz Szuman z klasyczną gitarą

Remigiusz Szuman

Wasze komentarze (7)

 • ;)
  wtorek, 4 kwi, 2017, 18:38:11 |

  Najlepsza impreza w Mosinie jaka istnieje. Bardzo wysoki poziom, wykonawcy naprawdę z najwyższej półki. Mosina gitarą stoi!

 • Jm
  wtorek, 4 kwi, 2017, 18:49:23 |

  Chciałam iść na koncert: strachy na Lachy ale niestety szybko bilety się skończyły

 • Anonimka
  wtorek, 4 kwi, 2017, 18:52:44 |

  Zdecydowanie najlepsza impreza jaka jest organizowana w Mosinie. Wielki szacunek dla Remigiusza za rewelacyjny pomysł.

 • Mili
  wtorek, 4 kwi, 2017, 18:54:17 |

  Szkoda, że to tylko raz w roku…

  • Fan
   środa, 5 kwi, 2017, 11:35:41 |

   I szkoda dla mnie,ze nie nagłośniono jej wcześniej .Tak wiec czekamy na kolejna imprezę w przyszłym roku.

 • Janusz
  środa, 5 kwi, 2017, 12:19:46 |

  Wielki szacunek za organizacje tej imprezy należy się ekipie z MOK – ze szczegółnym uwzględnieniem Pana Marka Dudka, który od wielu lat stara się skupić wokół całej imprezy młodych ludzi zafascynowanych muzyką. WIELKIE DZIĘKI!!!!

 • Kinga
  sobota, 8 kwi, 2017, 10:53:22 |

  Miałam po raz pierwszy szansę być drobniutką częścią tego przedsięwzięcia, nie tylko jako widz, ale też z drugiej strony. Ogromne gratulacje dla wszystkich organizatorów, wspaniale zorganizowany festiwal, świetna, przyjazna atmosfera, kapelusz z głowy! Oby więcej takich imprez.

Skomentuj