Nowa Dacia Jogger Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | środa, 19 lip, 2017 |

Perspektywa zatrudnienia w zawodzie higienistki stomatologicznej

W gabinetach stomatologicznych zatrudniany jest wyłącznie wykwalifikowany personel, którego trzon stanowią lekarze dentyści, chirurdzy szczękowi czy protetycy. Ich praca wspierana jest przez higienistki stomatologiczne, zaliczane do średniego personelu stomatologicznego profilu zabiegowego, instruktorsko-administracyjnego i profilaktyczno-oświatowego. Jakie są perspektywy zdobycia pracy w tym zawodzie?

Jak zdobyć uprawnienia higienistki stomatologicznej?

Zgodnie z prawem obowiązki zawodowe asystentki stomatologicznej mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające państwowe uprawnienia, które uzyskuje się po ukończeniu np. dwuletniego kształcenia w szkole policealnej, m.in. w Poznaniu. W tym czasie przyszła higienistka stomatologiczna nabywa wiedzę dotyczącą wykonywania zabiegów profilaktycznych, wspierania dentysty w jego codziennej pracy oraz praktycznych umiejętności ważnych dla takiej profesji. Po ukończeniu kierunku zawodowego higienistka stomatologiczna powinna zdać państwowy egzamin. Otwiera on możliwość zatrudnienia jej w dowolnym gabinecie stomatologicznym, ale nie tylko.

higienistka stomatologiczna

Kandydat lub kandydatka na higienistkę stomatologiczną może ewentualnie pójść na studia wyższe o specjalności higiena stomatologiczna na kierunku zdrowie publiczne. W Poznaniu takie trzyletnie studia oferuje Uniwersytet im. Karola Marcinkiewicza. Co ważne, obejmują one 320 godzin praktyk w wybranym gabinecie dentystycznym.

Gdzie może pracować higienistka stomatologiczna?

Głównym miejscem, w którym świeżo upieczone higienistki stomatologiczne powinny poszukiwać zatrudnienia, jest gabinet dentystyczny, m.in. w Poznaniu. W takich miejscach higienistka będzie współpracowała z lekarzem dentystą w zakresie wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych. Ma również prawo świadczyć na zlecenie, ale bez nadzoru lekarza, proste usługi profilaktyczne, takie jak polerowanie, piaskowanie, lakierowanie i lakowanie uzębienia pacjenta. Może także dobierać środki do prawidłowej higieny jamy ustnej, samodzielnie robić wstępne badania diagnostyczne oraz realizować profilaktykę zdrowia jamy ustnej w różnych ośrodkach – szkolnych i zdrowotnych.

Dla osób uprawiających ten zawód bardzo korzystny jest fakt, że zgodnie z wydanym przez Ministra Zdrowia rozporządzeniem każdy punkt stomatologiczny ma obowiązek zatrudnienia higienistki stomatologicznej.

Higienistka może też pracować w pracowniach protetycznych, gabinetach lekarskich i ośrodkach zdrowia, także tych znajdujących się w placówkach edukacyjnych.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj