Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 27 gru, 2017 |

Jak najskuteczniej spalić świąteczne kalorie?

Święta to często czas, kiedy z przyjemnością oddajemy się próbowaniu łakoci, jakie pojawiają się na świątecznym stole, zastanawiając się potem, jak najskuteczniej pozbyć się nadmiaru spożytych kalorii. My mamy dla naszych Czytelników propozycję nie tylko na spalenie kalorii, ale przede wszystkim – zachowanie zdrowia i dobrej formy bez narażania się na kontuzje. Dziś przedstawiamy propozycję LOFT Fitness w Mosinie.

CrossFit – bo o nim mowa – to jeden z najszybciej rozwijających się programów treningowych na świecie. To system treningowy będący połączeniem lekkoatletyki, gimnastyki i podnoszenia ciężarów stworzony, by poruszać się i trenować efektywnie i bez ryzyka kontuzji. Jego pomysłodawcą jest Greg Glassman.

Ciężar, dystans, szybkość

„Przepisem” na CrossFit jest nic innego jak bardzo intensywny, zróżnicowany tzw. „ruch funkcjonalny” czyli pewien schemat złożonych ruchów wykonywanych przy stałym napięciu mięśni. Ruchy funkcjonalne są naturalne i efektywne, siła, dynamika, elastyczność i sprężystość ciała tworzą tutaj ruch w sposób harmonijny, z udziałem świadomości, aktywizując wszystkie funkcje życiowe organizmu. Jednakże żaden aspekt ruchów funkcjonalnych nie jest ważniejszy niż jego zdolność do przenoszenia ciężarów na długim dystansie w szybkim tempie. Te trzy atrybuty (ciężar, dystans i szybkość) pozwalają na produkcję dużej siły, potrzebnej do wykonywania ruchów funkcjonalnych. Intensywność jest najczęściej definiowana jako siła i jest niezależną wartością często uważaną z najbardziej korzystną w ćwiczeniach. CrossFit to system wzmacniający siłę oraz kondycję. Zaprojektowany w ten sposób, aby pozwolił wydobyć z siebie 100% przy każdym treningu.

Optymalna sprawność fizyczna

CrossFit nie jest wyspecjalizowanym programem fitnessowym, lecz próbą zoptymalizowania sprawności fizycznej, na którą składa się dziesięć elementów: wytrzymałość sercowo-naczyniowa oraz oddechowa, siła, wytrzymałość, gibkość, moc, szybkość, koordynacja, zwinność, równowaga i dokładność. CrossFit został stworzony, aby zwiększyć kompetencję w wykonywaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Nasi sportowcy są uczeni radzenia sobie z wieloma różnorodnymi wyzwaniami. Ten rodzaj sprawności fizycznej jest wymagany przez wojsko, policję , straż pożarną oraz większość dyscyplin sportowych. Udowodniono, że CrossFit jest efektywny w każdej z tych dziedzin. CrossFit nie tylko wpływa na polepszenie szeroko pojętej kondycji fizycznej. Ten system jest indywidualny, unikalny w swoim skupianiu się na zwiększaniu siły, trenowaniu tak naprawdę kilku dyscyplin na raz oraz w tworzeniu skutecznych diet.

Nasi zawodnicy są trenowani w bieganiu, wioślarstwie, kolarstwie na krótkich, średnich i długich dystansach gwarantując kompetencję w każdej z trzech ścieżek metabolicznych. Trenujemy naszych sportowców w gimnastyce w zarówno podstawowych, jak i bardzo zaawansowanych ćwiczeniach, uzyskując ogromną wydajność w kontrolowaniu ciała zarówno dynamicznie jak i statycznie, równocześnie maksymalizując siłę proporcjonalnie do wagi i gibkości. Kładziemy także duży nacisk na olimpijskie podnoszenie ciężarów, ponieważ dzięki temu są oni w stanie osiągnąć ogromną siłę oraz kontrolę nad przedmiotami zewnętrznymi.

Nie chcę być sportowcem, chcę być po prostu zdrowy

Według CrossFitu dobra kondycja i zdrowie to jedno i to samo. W siłowniach i klubach fitness na całym świecie typowy trening składa się z odizolowanych ćwiczeń, długich sesji aerobowych. „Społeczność fitness” od trenerów po czasopisma, jest przekonana i próbuje przekonać ludzi, że brzuszki w połączeniu z 20 minutami na rowerze stacjonarnym lub bieżni są w stanie doprowadzić do osiągnięcia nie wiadomo jakiej formy. W CrossFit za każdy jeden długodystansowy wysiłek nasi sportowcy są w stanie wykonać 5-6 krótkodystansowych, z lepszym efektem. Dlaczego? Ponieważ ruch funkcjonalny i duża intensywność ćwiczeń aerobowych jest o wiele bardziej efektywna. Nasze podejście jest zgodne z tym co jest praktykowane w profesjonalnych klubach i drużynach sportowych. CrossFit stara się przedstawić techniki nie wymagające dostępu do najnowszej technologii, badań czy planów treningowych, tak aby był powszechnie dostępny.

Jeśli twój obecny trening wygląda mniej więcej tak jak opisaliśmy to czym karmi nas większość czasopism sportowych, nie rozpaczaj. Każda forma aktywności fizycznej jest lepsza niż żadna, więc nie zmarnowałeś swojego czasu. Właściwie ćwiczenia aerobowe, które wykonywałeś, są niezbędną podstawą do osiągnięcia kondycji fizycznej. Jesteś w dobrych rękach.

Czy CrossFit jest dla mnie?

Tak! Zwiększona moc, siła, wydolność sercowo-oddechowa, gibkość, wytrzymałość koordynacja, zwinność, równowaga i koordynacja są ważne zarówno dla najlepszych sportowców na świecie jak i naszych dziadków. Oczywiście nie możemy założyć takiego samego obciążenia Twojej babci przy przysiadach, jak profesjonalnemu sportowcowi, ale oboje powinni robić przysiady, które są niezbędne, aby osiągnąć funkcjonalną niezależność i poprawić kondycję.

Przysiady są jednym z wielu przykładów ćwiczeń, które są uniwersalne i niezbędne, jednakże rzadko nauczane. Poprzez pieczołowite trenowanie CrossFit jest w stanie nauczyć każdego, kto chce i jest w stanie zadbać o siebie, jak bezpiecznie i efektywnie wykonywać te same ćwiczenia wykorzystywane przez profesjonalnych trenerów w elitarnych i ekskluzywnych środowiskach na całym świecie.

Uprawianie CrossFitu to po prostu uprawianie sportu – „sportu fitness”. Nauczyliśmy się, że opanowanie naturalnego koleżeństwa, rywalizacji i zabawy nadaje intensywność, której nie da się określić w inny sposób.

Zapisując wyniki i rekordy, dokładnie definiując zasady i standardy dla najlepszej wydajności treningów, nie tylko motywujemy, ale czerpiemy korzyści przy każdym treningu. Te dane mają ważne znaczenie dla motywacji.

Już niedługo w Mosinie powstanie licencjonowane miejsce, gdzie będzie można na własnej skórze doświadczyć, czym jest Crossfit. Więcej informacji w LOFT Fitness, ul Farbiarska 30, Mosina.

(tekst i zdjęcia – LOFT Fitness Mosina)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj