Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 12 lip, 2017 | komentarzy 7

Kanał Mosiński – do niedawna zaniedbany szlak kajakowy

Kanał mosiński charakteryzuje się w swoim dolnym odcinku urozmaiconym ukształtowaniem terenu i zalesionymi brzegami. Liczne zakręty, urokliwe plaże, wysokie klify, naturalne piękno to tylko niektóre walory jakie oferuje nam nasza rodzima rzeka. Mateusz i Michał z Puszczykowa to pasjonaci kajakarstwa, którzy podjęli się inicjatywy udrożnienia tej rzeki, aby umożliwić bezpieczne dopłynięcie kajakiem do Warty.

Kanał Mosiński, na wysokości Puszczykowa położony wśród bogatej flory jest dowodem na to, że rzeka ta jest bezcennym skarbem przyrody. Więcej na temat kanału mosińskiego dowiedzieliśmy się ostatnio na łamach GMP w artykule Pana Tomasza Kaczmarka pt. “Trzy rzeki” – wielka przygoda bez wyjeżdżania z Mosiny.

Według wielu pasjonatów najpiękniejszym szlakiem dla kajakarzy są rzeki mniejsze o takich właśnie charakterystykach jak Kanał Mosiński. Jego ostatni odcinek wymaga już zaawansowanych umiejętności. Wiele powalonych drzew wymusza uciążliwe przenoski, które nie zawsze są proste, gdyż w wielu miejscach brzegi rzeki potrafią być naprawdę strome. A wywrotka kajaka w tak trudnym terenie może stać się nawet przyczyną utraty zdrowia.

Jak dobrze byłoby w miarę łatwo pokonać go kajakiem i dotrzeć do Warty, a później wrócić do Mosiny, płynąc pod prąd bez potrzeby transportu sprzętu samochodem? Taki cel postawili przed sobą Mateusz z Michałem.

Aby to umożliwić należy oczyścić kanał i udrożnić odcinek umożliwiając tym sposobem łatwiejsze i bezpieczniejsze dotarcie do Warty a później powrót tą samą trasą  w okresie, w którym stan rzeki jest wysoki.

11 lipca po raz kolejny ruszyli do pracy.

– Obecnie udrożniony został już odcinek sięgający aż do piaszczystej plaży w okolicach ulicy Obrzańskiej.  Udało się udrożnić kolejny odcinek. Tempo prac nie zwalnia, chociaż przed nami jeszcze dużo pracy.

przeszkoda umożliwiająca przepływ kajakiem

Do udrożnienia zostały jeszcze trzy duże przeszkody. Po ich usunięciu przepłynięcie kajakiem całego szlaku może okazać się bardzo ciekawym doświadczeniem, w dalszym ciągu wymagającym jednak pewnych umiejętności kajakarskich.

Pamiętajmy że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny.

Wielkie rzeczy zaczynają się od małych inicjatyw. A Kanał Mosiński niewątpliwie takich inicjatyw potrzebuje. Niestety w rzece znajduje się też duża ilość śmieci pozostawionych przez nieodpowiedzialnych turystów, kajakarzy i wędkarzy. Duża część z tych śmieci, stanowią też rzeczy wyrzucane przez mieszkańców okolicznych miast i wsi. Aby zmienić ten stan wędkarze i kajakarze powinni podjąć wspólne działania, by poprawić czystość i drożność rzek. Zjednoczmy więc swoje siły, byśmy mogli wspólnie spotykać się nad piękną i czystą rzeką. Osoby zainteresowane oczyszczaniem Kanału Mosińskiego i dostosowania go do celów rekreacyjnych zapraszamy do kontaktu z redakcją. Wspólnie uda się więcej.

Kanał Mosiński - powalone drzewa na rzece

Kanał Mosiński – powalone drzewo na rzece

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi: , , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (7)

 • Jp
  czwartek, 13 lip, 2017, 13:57:26 |

  Super inicjatywa. Tylko pogratulować

 • jarek
  czwartek, 13 lip, 2017, 21:20:24 |

  Przy takich pożytecznych i bezinteresownych akcjach można też spotkać wspaniałych ludzi z sąsiedztwa.

 • Gość
  piątek, 14 lip, 2017, 12:06:47 |

  Byłem się przejść i już zdecydowanie lepiej wygląda. Brawa Panowie za inicjatywę.

 • spławik
  niedziela, 16 lip, 2017, 19:25:30 |

  Kajaki są tanie,dobre dla zdrowia i coraz popularniejsze.

 • Kajakarz
  czwartek, 7 lis, 2019, 17:46:36 |

  Banda kretynów psuje świetny, zwałkowy kawek rzeki, a ludzie poklepują ich za to po plecach. Jak nie macie umiejętności pływania zwałkowego, pływajcie po Warcie a nie psujecie piękny kawałek wody.
  Do tego wszystkie ze względu na sytuację hydrologiczną, należy spowalniać odpływ wody, nie go przyspieszać.

  • mieszkaniec
   piątek, 8 lis, 2019, 14:02:59 |

   Dupa z Ciebie na nie Kajakarz… Znajdź sobie inne miejsce, a mieszkańcom daj się cieszyć tym kawałkiem rzeki tak jak w innych miejscowościach przez które takowe przepływają…

   • Gość
    piątek, 8 lis, 2019, 20:48:14 |

    mieszkaniec idź pod obraz się pożalić. fakt Kajakarz to trochę niefortunnie napisał, ale zapobieganie odpływowi wody jest szalenie istotne. co nie zmienia faktu że sprzątający zrobili też dobrą robotę. Problem leży w zarządzaniu urządzeniami wodnymi.

Skomentuj