Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | poniedziałek, 24 kwi, 2017 | komentarze 3

„Królem Parku ten zostaje, kto się nigdy nie poddaje!”

Sobota, 22 kwietnia, była niewątpliwie dniem, który na długo zapisze się w pamięci nie tylko biegaczy. Tego dnia bowiem miała miejsce jedna z największych imprez sportowych w naszym regionie – „Król Parku”.

Impreza biegowa Król Parku

Przypomnijmy, skąd wziął się pomysł imprezy. Otóż, na początku listopada 2016 roku z inicjatywy Dyrektora WPN, Burmistrza Gminy Mosina, Pracowników OSiR w Mosinie oraz sympatyków biegania zrodził się pomysł uświetnienia obchodów 60-lecia Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zapadła decyzja, by było to „60 kilometrów na 60-lecie Parku”. Kilkutygodniowe konsultacje zaowocowały powstaniem imprezy sportowej, jakiej dotąd nie było, imprezy inaugurującej jednocześnie obchody 60-lecia Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Stoiska organizatorów - Król Parku - WPN

Stoiska organizatorów – Król Parku – WPN

WPN

Wielkopolski Park Narodowy został utworzony 16 września 1957 roku. Na jego terenie zlokalizowanych jest 11 jezior, a swoje schronienie znajduje 220 gatunków ptaków, ponad 40 gatunków ssaków i 34 gatunki ryb. Niepowtarzalna, urozmaicona konfiguracja terenu, bogactwo przyrody i dobrze oznaczone trasy różnych aktywności ruchowych (znana już „Aktywna Trójka”) spowodowały, że Wielkopolski Park Narodowy staje się miejscem ulubionym przez biegaczy, którzy niejednokrotnie trenują tutaj także przed startami w długodystansowych, górskich zawodach.

Trasy

Na uczestników biegu czekały dwie trasy: długości 60 km i 21 km, w których łącznie wystartowało ponad pięciuset zawodników. Trasy wiodły – jakżeby inaczej! – przez malownicze tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego i były doskonałą okazją do zwiedzenia tego obszaru podczas zawodów. Urozmaicony teren, liczne podbiegi, zarówno odkryte, polne przestrzenie jak i leśne ścieżki, do tego dobrze oznaczona trasa, wolontariusze i służby czuwające w newralgicznych punktach – wszystko to sprawiło, że udział w zawodach był prawdziwą przyjemnością. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło także miejsce, gdzie usytuowano start i metę zawodów – bezpośrednio przed siedzibą WPN oraz Muzeum Przyrodniczym, z widokiem na Jezioro Góreckie.

Biuro zawodów Król Parku WPN

Biuro zawodów imprezy

To nie wszystko. W planie były także dodatkowe atrakcje: animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, a także zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. Dzięki temu impreza nabrała charakteru rodzinnego pikniku i stworzyła nie tylko biegaczom okazję do wspólnego spędzenia czasu. Dla wszystkich zaś, którzy preferują inną formę sportowej rywalizacji, organizatorzy przygotowali 10-kilometrową trasę dla nordic walking – wszystko to w ramach rozpoczynającego się Grand Prix WPN w Nordic Walking. Tutaj wystartowało ponad 180 zawodników. Kolejne zawody z tej serii odbywać się będą kolejno: 11 czerwca w Puszczykowie, 3 września w Stęszewie i 15 października w Komornikach.

Przed startem

Przed startem

Podsumowując – piękne okoliczności przyrody, doskonała organizacja zawodów, niepowtarzalne medale i koszulki, urokliwe miejsce, przyjazna, sportowa atmosfera – wszystko to pozwala zaliczyć „Króla Parku” do najlepszych imprez sportowych w naszym regionie. Na koniec przedstawiamy klasyfikację zawodników na poszczególnych dystansach (odbyły się także klasyfikacje w kategoriach wiekowych i kategorii mieszkańców gminy Mosina). Każdy jednak, kto wziął udział w rywalizacji, został Królem Parku – pokonując własne słabości, czasem kryzysy na trasie, bijąc swój osobisty rekord, wygrywając ze sobą samym. Na mecie można było zauważyć hasło (wypisane na kartonie przez kibiców): „Królem Parku ten zostaje, kto się nigdy nie poddaje!”. Dlatego w zawodach każdy jest zwycięzcą. I serdecznie gratulujemy zarówno tym, którzy stanęli na podium, jak i wszystkim pozostałym. Profesor Adam Wodziczko, jeden z propagatorów powstania WPN z pewnością byłby dumny – to miejsce nie tylko chroni przyrodę, ale także stwarza niesamowite warunki dla aktywności ruchowej. Mamy nadzieję że każdy, kto choć raz przemierzał ścieżki Wielkopolskiego Parku Narodowego, wróci tu po raz kolejny.  

Uczestnicy zawodów biegowych Król Parku WPN

Uczestnicy zawodów biegowych Król Parku WPN

Wyniki

Klasyfikacja – Ultramaraton:

mężczyźni:
1 miejsce: Łukasz Wróbel (Wiry) – czas brutto: 04:21:23
2 miejsce: Łukasz Przybylski (Mosina) – 04:48:36
3 miejsce: Marek Rutka (Poznań) – 04:50:07

kobiety:
1 miejsce: Katarzyna May-Adamek (Rakownia) – 05:39:12
2 miejsce: Małgorzata Jackowiak (Poznań) – 05:50:05
3 miejsce: Edyta Biernacka (Gostyń) – 05:55:13

Klasyfikacja – Półmaraton:

mężczyźni:
1 miejsce: Grzegorz Urbańczyk (Poznań) – 01:21:56
2 miejsce: Dawid Cieślak (Komorniki) – 01:22:16
3 miejsce: Paweł Łączny (Czempiń) – 01:23:02

kobiety:
1 miejsce: Maria Wengierek (Poznań) – 01:38:02
2 miejsce: Emilia Bogucka (Mosina) – 01:43:05
3 miejsce: Katarzyna Bąk (Mosina) – 01:43:24

Klasyfikacja GP Nordic Walking:

mężczyźni:
1 miejsce: Sebastian Rajewski (Piła) – 01:04:00
2 miejsce: Piotr Orywal (Poznań) – 01:06:52
3 miejsce: Robert Adamski (Luboń) – 01:08:39

kobiety:
1 miejsce: Agnieszka Mielecka (Gąsawa) – 01:06:37
2 miejsce: Katarzyna Staszewska (Środa Wlkp.) – 01:10:31
3 miejsce: Lilianna Kasprzyk (Poznań) – 01:10:56

Król Parku – rozgrzewka przed startem

Wasze komentarze (3)

 • Polo
  poniedziałek, 24 kwi, 2017, 16:22:02 |

  Piękna impreza,sportowa i integracyjna!
  Brawo dla organizatorów!

 • Jp
  wtorek, 25 kwi, 2017, 20:31:04 |

  Wielki szacunek. Mnie jest ciężko na autobus podbiec…

 • Bibliotekarka
  czwartek, 27 kwi, 2017, 10:15:52 |

  Świetny bieg :0 Pięknie kwitła tarnina

Skomentuj