T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | czwartek, 12 sty, 2017 | komentarzy 30

Ksiądz pedofil w Puszczykowie

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od Towarzystwa Chrystusowego w Puszczykowie został wszczęty kanoniczny proces karno-administracyjny w sprawie księdza Romana, który został skazany przez sąd karny za gwałt na 13 letniej dziewczynce.

Ksiądz Roman został skazany za „co najmniej kilkadziesiąt” stosunków seksualnych z uczennicą i w 2009 r. trafił na osiem lat do więzienia. Po odbyciu kary zamieszkał w domu Chrystusowców w Puszczykowie. Dziś nadal jest księdzem.

Proces kanoniczny

Proces karno-administracyjny – zgodnie z poleceniem Stolicy Apostolskiej – został wszczęty i jest w toku. Trybunał został powołany i trwają czynności procesowe. Przełożony Generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Ryszard Głowacki zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby sprawę zakończyć jak najszybciej zachowując przy tym wymagania stawiane przez prawo kanoniczne.

Więcej na temat w artykułach:

Ksiądz – pedofil w Puszczykowie

Ksiądz Roman od czasu zakończenia odbywania zasądzonej kary więzienia przebywa w domu zakonnym zgromadzenia w Puszczykowie. Jest to dom księży emerytów i ks. Roman pomaga tam starszym współbraciom spełniając codzienne posługi.

Oczywiście ks. Roman został zawieszony we wszystkich czynnościach duszpasterskich i tego zakazu przestrzega nie prowadząc żadnej działalności kapłańskiej w parafiach, nie katechizuje, ani nie ma kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Pozostawiono mu możliwość sprawowania Mszy Świętej w kaplicy tylko tego jednego domu zakonnego. Kaplica w domu w Puszczykowie nie jest kaplicą publiczną, parafialną. Wierni, którzy sporadycznie pojawiają się tam na Eucharystii są w różny sposób związani ze zgromadzeniem.

Wyrażam szczery ból i żal wobec Przewielebnego Księdza Arcybiskupa. Za zaistniałą sytuację popełnienia przez naszego kapłana przestępstwa i jego konsekwencje serdecznie przepraszam pokrzywdzonych oraz wszystkich wiernych Kościoła, którzy poczuli się zgorszeni, a ich chrześcijańska wiara została wystawiona na próbę. W Towarzystwie Chrystusowym nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na tego typu działania, bądź ukrywanie czynów przestępczych tak bardzo sprzeniewierzających się powołaniu kapłańskiemu i zakonnemu. Mamy nadzieję, że nigdy więcej taka sytuacja się u nas nie powtórzy. – ks. Ryszard Głowacki Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego

Apel Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego

W ostatnim czasie ukazały się w mediach informacje nt. ks. Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zamieszkałego w domu zakonnym w Puszczykowie i skazanego w procesie karnym za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich. Tego rodzaju czyny – jak mówił papież Franciszek – to coś więcej niż czyny niegodziwe; grzechy nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich ze strony duchowieństwa są wstrząsem dla wiary w Boga i pokładanej w Nim nadziei.”

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej w Puszczykowie

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej w Puszczykowie

Ksiądz Roman B.

Ksiądz Roman uczył religii w jednej z parafii w woj. zachodniopomorskim. Udzielał się podczas pielgrzymek i był prefektem w szkole katolickiej. Tam poznał swoją przyszłą ofiarę. Przez wiele miesięcy byli w intymnej relacji. W latach 2006-2007 doszło między nimi do co najmniej kilkudziesięciu stosunków. Dziewczynka miała wtedy 13-14 lat. Po wyjściu sprawy na jaw, w 2008 roku ksiądz Roman planował wyjechać do Anglii. Po odprawieniu pożegnalnej mszy trafił jednak do aresztu. W lutym 2009 roku ofiara molestowania podjęła próbę samobójczą. Lekarze zdiagnozowali u niej zespół stresu pourazowego oraz zespół depresyjny z objawami psychotycznymi.


Redakcja GMP otrzymuje także listy od mieszkańców naszego regionu, którzy wyrażają swoje zaniepokojenie. Oto jeden z nich:

Listy do redakcji

Kieruję do Państwa mój pełen niepokoju list w głośnej i niezwykle bulwersującej sprawie jaką jest sprawa ks. Romana B, zakonnika Chrystusowców, który to przebywa obecnie na terenie Naszego Kochanego Puszczykowa.

Pomimo, iż sąd skazał go wyrokiem prawomocnym za czyny pedofilskie (które to noszą znamiona sadystycznego znęcania się nad swoją małoletnią ofiarą) w dalszym ciągu nie usunięto go z Kościoła, dzięki czemu może to on spokojnie nabierać sił, do być może kolejnych karygodnych czynów, w Naszym Puszczykowie.

Wiedza ta jest dla mnie ogromnym ciężarem, dlatego też postanowiłam podzielić się moją obawą z Szanowną Redakcją.

Ja po prostu boję się, że bezpieczeństwo dzieci zamieszkałych w Puszczykowie i okolic, jest zagrożone. Przecież za rogiem czyha na ich niewinność, nie boję się tego określenia, przebrzydły diabeł w sutannie. Sama jestem mamą dwójki dzieci i nie mogę sobie wprost wyobrazić, jak można dalej żyć po tak traumatycznych przeżyciach, jakie to przyszło doświadczyć tej biednej dziewczynce, ofierze chorej chuci ks. Romana B.

A żyć z takim bagażem, jak się okazuje, jest przytłaczająco ciężko, świadczą o tym wielokrotne próby samobójcze jego ofiary…

Moją obawę niestety potęguje fakt, iż przestępstwa seksualne księży na nieletnich są tematem niewygodnym dla Kościoła. A już najbardziej plugawe w tym wszystkim jest to, że Ci, którzy powołani są do tego, aby roztaczać opiekę nad niewinnymi i krzywdzonymi, w rzeczywistością całą swoją energię poświęcają temu, aby przestępstwa pedofilskie księży nie wychodziły na światło dzienne. Robią wszystko, aby były zamiecione pod watykański dywan i uznane, bez najmniejszej litości dla ofiar, za „niebyłe”.

Jak Szanowana Redakcja zapewne zdążyła już zauważyć, sprawa ks. Romana B. poruszyła mnie do głębi. Moim listem do Państwa wyrażam swój sprzeciw wobec przemocy i zła, które jest ucieleśnieniem księdza, o zgrozo nadal księdza, Romana B.

Katarzyna Papierska

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (30)

 • Willma
  czwartek, 12 sty, 2017, 15:45:16 |

  Nic dodać, nic ująć. Jak to dobrze, że gazeta podjęła ten temat.

 • Jm
  piątek, 13 sty, 2017, 8:51:56 |

  W dzisiejszych czasach gdyby nie media to wszystko byłoby zamiatane pod dywan

 • Puszczyk
  piątek, 13 sty, 2017, 21:19:12 |

  Profesjonalne podejście do tematu, brawo redakcja GMP

 • Gość
  niedziela, 15 sty, 2017, 18:44:09 |

  Czemu tak się dzieje, dlaczego tak wielu księży to pedofile? „Księża używają koloratki do gwałcenia dzieci. Dziewczynek i chłopców. Jeśli wychowywałeś się w biedzie, religia ma dla ciebie duże znaczenie. Zainteresowanie księdza to coś pożądanego. Gdy poprosi cię o zebranie śpiewników lub wyniesienie śmieci, czujesz się wybrany. Jakby sam Bóg prosił cię o pomoc. Gdy pada sprośny żart,czujesz lekkie zdziwienie, ale teraz łączy was tajemnica,więc nie zrażasz się. Potem pokazuje ci świerszczyk i też wszystko gra.I tak to trwa, aż pewnego dnia prosi cię, żebyś mu zwalił lub zrobił laskę. Z tym też się godzisz, bo czujesz się w potrzasku. Jak można odmówić Bogu, prawda? Zrozumcie, że to nie tylko fizyczna przemoc, ale także duchowa. Kiedy ksiądz cię molestuje, okrada cię z wiary. Sięgasz po alkohol lub narkotyki i jeśli one nie pomogą, skaczesz z mostu.” – fragment z filmu Spotlight.

 • Gość
  poniedziałek, 16 sty, 2017, 23:26:30 |

  Znam go od lat, jako niepełnoletnia dziewczyna wyjeżdżałam z nim niejednokrotnie – nigdy nie spotkało mnie nic złego, nigdy też nie zachował się niewłaściwie.
  Dzisiaj jestem dorosłą kobietą i matką – nadal darzę go zaufaniem, a wy spójrzcie w lustro i zastanówcie się nad sobą…

  • o.Misjonarz
   czwartek, 19 sty, 2017, 21:04:38 |

   Widocznie nie byłaś na tyle atrakcyjna – czyli nie w jego guście. Pedofile też maja podwyższone kryteria estetyki.

  • szok
   piątek, 16 mar, 2018, 10:51:14 |

   Kobieto zastanów się co piszesz, szok !!!!!!!!!!!!!!

 • M
  wtorek, 17 sty, 2017, 12:53:53 |

  Jeżeli uważasz całą sprawę za np. prowokację to podziel się swoją wiedzą. Ksiądz skazany został przez sąd i przyznał się do winy. Więc podejrzana wydaje mi się taka wypowiedź ba wydaje mi się, że pisana przez kogoś z związanego z kościołem.

 • Gość
  czwartek, 19 sty, 2017, 15:17:18 |

  Cepie podpisujący się M nie rozróżniasz proboszcza Romana P. zbieżnośc imion od Romana B.który był skazany, odsiedział swoje i przebywa w zakonie Chrystusowców w Puszczykowie.W twoim tępym łebku zakodowała się jedyna słuszna wiadomość z niepolskiej Gazety Wybiórczej.

 • M
  czwartek, 19 sty, 2017, 15:38:10 |

  Zaczynasz się pogrążać. Nie jestem czytelnikiem GW.Dla Twojej wiadomości, to nie jedyna gazeta, która pisała o tej sprawie. I nie mam problemów z rozróżnianiem tych dwóch Romanów. Pedofil to Roman Behrendt, i stosowanie przez media skrótów nie ma tutaj już żadnego sensu. Daruj sobie docinki, jeśli już chcesz się wypowiedzieć, to przedstaw jakieś fakty, skoro tak bronisz tego księdza i zależy Ci na jego dobrej reputacji.

 • Welter
  czwartek, 19 sty, 2017, 21:06:04 |

  Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat (1J.4:1).

  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  – godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki” (Ap 18. 4).

 • parafianka
  piątek, 27 sty, 2017, 15:22:19 |

  W naszym kościele katolickim zakonnice są”siostrami”,a nawet „matkami przełożonymi” ,księża są „ojcami” ,zakonnicy to „bracia” , papież jest „Ojcem Swiętym”.
  „Ojcu” łatwiej jest nakłonić ,a klerykowi lub dziecku trudniej odmówić.
  Do tego tolerancja przełożonych,a nawet wsparcie jak w Puszczykowie.
  I tak to często się zaczyna!
  A najgorsze na koniec,że kler zamiast grzmieć upaja się aktualnie w Polsce władzą.

  • z Krosna
   wtorek, 21 maj, 2019, 13:51:41 |

   Kościół upaja się władzą i wciąż rozbudowuje Lawendową Mafię. To śmieszne, że walczą z tęczą, podczas gdy sami tworzą nieformalne struktury homo. Skłonność do lawendy przeszła na niektórych lektorów i szafarzy, a nawet dojrzałych całkiem ministrantów. Kasa, arogancja i prostactwo nikogo już wokół tej instytucji nie dziwi. Najgorsze jest to, że ta lawendowa ośmiornica wylała się już do świeckiego świata i buszuje na salonach władzy niejednej gminy…

   • Gość
    środa, 22 maj, 2019, 10:01:43 |

    Kościół katolicki to najbardziej dochodowa i bezkarna instytucja świata.

 • S
  sobota, 4 mar, 2017, 22:35:16 |

  Jesli nie chodziło by o księdza, osobnik zostałby wydany szerokiej opinii publicznej. W kościele najpierw zamiatamy, a jak nadal wystaje spod dywanu to zamykamy w odosobnieniu. Najlepsze, ze jego ofiara podobnie jak inne płaca ZUS za swoich oprawców… mam nadzieje ze wszyscy przejrzymy ba oczy

 • Rozzalona
  niedziela, 19 maj, 2019, 20:42:28 |

  Zniesmy cylibat dla ksiezy ,zobaczycie jak wiele sie zmieni, ksiadz zrozumie I doswiadczy co to rodzina ,dzieci zona co znaczy utrzymanie rodziny I pozna tajniki dnia codziennego

 • Rozzalona
  niedziela, 19 maj, 2019, 20:43:37 |

  Zniesmy cylibat dla ksiezy ,zobaczycie jak wiele sie zmieni, ksiadz zrozumie I doswiadczy co to rodzina ,dzieci zona co znaczy utrzymanie rodziny I pozna tajniki dnia codziennego ,czemu tak jest

  • tomek
   wtorek, 21 maj, 2019, 8:30:37 |

   To nie takie proste. Celibat ma nie tylko na celu ograniczenie seksualności, rzekłbym że to najmniej ważny aspekt. Problemem jest godzenie funkcji kapłana z funkcją głowy domu/rodziny. Sami wiemy, że druga funkcja jest zajęciem 24/7 i nie ma tutaj taryfy ulgowej, a funkcja kapłana to też nie 8 godzin odbębnienia roboty i do domu.
   Poza tym jak traktować np. słowa kapłana o wierności lub ogólnie o wychowaniu skoro np. zaistniałaby sytuacja w której kapłan rozszedł się z żoną (niezależnie czy to rozwód czy separacja czy np. wieczne ciche dni) lub miał problemy z własnymi dziećmi? Sytuacje są różne i nie wiadomo jak by na to reagował Kościół. Poza tym celibat został wprowadzony w celu rozwiązania dość prozaicznego problemu – dziedziczenia majątków. Tak więc sprawa nie jest taka prosta i jednoznaczna.

   • Gość
    wtorek, 21 maj, 2019, 12:30:30 |

    Celibat dotyczy hetero,a kler katolicki jest w dużym stopniu lub w większości homoseksualny.

    • janusz
     czwartek, 23 maj, 2019, 19:34:13 |

     Gość: A masz jakieś doświadczenie w tym temacie? Bo ja nie i nie jestem w stanie takich wniosków formułować.

     • Gość
      sobota, 25 maj, 2019, 9:21:10 |

      Według wiarygodnych szacunków, można przyjąć, że około 30-40% księży oraz 40-50% biskupów USA ma skłonności homoseksualne – stwierdził ksiądz prof. Dariusz Oko.

     • Gość
      sobota, 25 maj, 2019, 10:38:29 |

      Moje doświadczenie mówi,że ziemia jest płaska.
      Jednak cytuję „- Według wiarygodnych szacunków, można przyjąć, że około 30-40% księży oraz 40-50% biskupów USA ma skłonności homoseksualne – stwierdził ks. prof. Dariusz Oko.

     • Janusz
      poniedziałek, 27 maj, 2019, 13:28:20 |

      A wg statystyki jak człowiek wyprowadza psa na spacer to mają po trzy nogi…

   • lol
    wtorek, 21 maj, 2019, 13:32:57 |

    Oto fragment tekstu z linka:
    https://natemat.pl/171743,w-kosciele-katolickim-sa-ksieza-ktorzy-legalnie-posiadaja-zony-i-dzieci-celibat-nie-jest-dogmatem-jest-kwestia-dyscypliny
    „Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że celibat w Kościele katolickim nie obowiązuje wszystkich księży. Są tacy, którzy całkiem legalnie mają żony i dzieci. Choć fakty te są mało znane, kwestia ta dotyczy sporej ilości duchownych.
    100 000. Tyle jest na świecie żonatych księży katolickich, jeżeli wierzyć informacjom jednego z chrześcijańskich portali. Nie wszyscy mają takie same prawa, ale znaczna część z nich normalnie pełni posługę kapłańską. Sprawuje czynności liturgiczne, udziela sakramentów…
    To księża, którzy wcześniej byli pastorami protestanckimi i stali się konwertytami na wiarę katolicką (czyli uznali, że to ten odłam chrześcijaństwa jest właściwą drogą do Boga), w którego Kościele teraz pełnią posługę wobec wiernych.
    Od pewnego czasu tego rodzaju konwersja nie wymaga od nich porzucenia swej rodziny. Taką możliwość dały im reformy zapoczątkowane przez Piusa XII. Papieża tego wielu obserwatorów postrzegało jako germanofila. Miał on duże kontakty z protestantami.”

    A majątki? Nie rozśmieszaj mnie…

    • tomek
     czwartek, 23 maj, 2019, 19:30:17 |

     lol: Ale żeś Amerykę odkrył… :/
     Jeśli natomiast uważasz że nie chodzi o majątki, to wskaż mi w dokumentach lub źródłach przedsoborowych informacje o celibacie. Tak jak sam napisałeś nie jest on dogmatem, a powstał z przyczyn prozaicznych, zresztą tak samo jak i np. spowiedź w obecnie znanej nam formie.

     • lol
      czwartek, 23 maj, 2019, 19:50:10 |

      I według Ciebie przeciętny moher ma tę wiedzę?
      ie rozśmieszaj mnie…

     • Tomek
      poniedziałek, 27 maj, 2019, 13:30:34 |

      A zdefiniuj pojęcie „przeciętny moher”? Czasami mógłbyś się zdziwić jak wyobrażenie o czymś może się rozmijać ze stanem faktycznym.

 • lol
  wtorek, 21 maj, 2019, 13:33:54 |

  Oto fragment tekstu z linka:
  https://natemat.pl/171743,w-kosciele-katolickim-sa-ksieza-ktorzy-legalnie-posiadaja-zony-i-dzieci-celibat-nie-jest-dogmatem-jest-kwestia-dyscypliny
  „Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że celibat w Kościele katolickim nie obowiązuje wszystkich księży. Są tacy, którzy całkiem legalnie mają żony i dzieci. Choć fakty te są mało znane, kwestia ta dotyczy sporej ilości duchownych.
  100 000. Tyle jest na świecie żonatych księży katolickich, jeżeli wierzyć informacjom jednego z chrześcijańskich portali. Nie wszyscy mają takie same prawa, ale znaczna część z nich normalnie pełni posługę kapłańską. Sprawuje czynności liturgiczne, udziela sakramentów…
  To księża, którzy wcześniej byli pastorami protestanckimi i stali się konwertytami na wiarę katolicką (czyli uznali, że to ten odłam chrześcijaństwa jest właściwą drogą do Boga), w którego Kościele teraz pełnią posługę wobec wiernych.
  Od pewnego czasu tego rodzaju konwersja nie wymaga od nich porzucenia swej rodziny. Taką możliwość dały im reformy zapoczątkowane przez Piusa XII. Papieża tego wielu obserwatorów postrzegało jako germanofila. Miał on duże kontakty z protestantami.”

  A majątki? Nie rozśmieszaj mnie…

 • Myslenie nie boli
  piątek, 24 maj, 2019, 0:41:44 |

  A może zająć się też LGBT i zacząć prześwietlać te „organizacje”? Kto będzie teraz w majestacie (bez)prawia deprawował wasze dzieci?

 • jojo
  piątek, 24 maj, 2019, 0:44:43 |

  A gazeta zajmie się też seks edukatorami spod znaku LBT+? tak dla równowagi … psychicznej.

Skomentuj