Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Willma | niedziela, 4 cze, 2017 | komentarze 4

Pokrzywa i jej właściwości lecznicze

Ałaaa! Parzy!”, czyli parę słów o pokrzywie.

Każdy z nas nie raz poparzył się pokrzywą podczas spacerów, zbioru innych ziół czy też podczas porządkowania ogrodu. I oczywiście nie jest to zbyt przyjemne, ale za to zdrowe. W dzisiejszym odcinku chciałabym przybliżyć Państwu zalety tej nielubianej rośliny, jaką jest pokrzywa. A zatem do rzeczy…

Pokrzywa

Pokrzywa (łac. URTICA DIOICA) to roślina wieloletnia i można ją znaleźć przy zabudowaniach, w ogrodach, pod płotami, przy drogach, rowach, na łąkach, w zaroślach, lasach, a zatem prawie wszędzie. Materiałem leczniczym są liście pokrzywy oraz jej korzeń. Zbioru pokrzywy dokonujemy w suchy i słoneczny dzień przed jej kwitnieniem. Ścinamy roślinę prawie przy ziemi i usuwamy pożółkłe i zwiędłe liście. Nie zapomnijmy o rękawiczkach, bo bez nich zbór pokrzywy będzie bardzo parzący.

Są dwa sposoby suszenia rośliny. Pierwszy sposób to pozostawienie pokrzywy po ścięciu, żeby przywiędła; następnie obrywamy liście i rozkładamy na papierze w przewiewnym i zacienionym miejscu. Drugi sposób to suszenie roślin w całości. Dopiero kiedy pokrzywa jest wysuszona, odrywamy (osmykujemy) liście z łodyg. Za każdym razem pamiętajmy o rękawiczkach.

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Pokrzywa zawiera całe bogactwo substancji. Nie każdy wie, że liście oraz wyciśnięty z nich sok zawiera 10 razy więcej witaminy C niż cytryna. Ale to oczywiście nie wszystko. Pokrzywa zawiera również witaminę K oraz witaminy z grupy B, liczne sole mineralne (wapń, potas, żelazo, krzem, magnez, siarkę, fosfor oraz cynk. Poza tym mikroelementy (miedź, molibden, kobalt, mangan), kwasy organiczne, fenolokwasy, garbniki, fitosterole, aminy oraz karotenoidy. Bogaty skład pokrzywy powoduje, że ma ona wielostronne działanie lecznicze. Już od czasów starożytnych stosowano jej ziele w celu leczenia owrzodzeń i hamowania krwawień czy też biczowania w dolegliwościach związanych z reumatyzmem, artretyzmem oraz stanem zwyrodnieniowym stawów. Pokrzywa dostarcza nam łatwo przyswajalnego żelaza pobudzając produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Oprócz tego oczyszcza organizm z kwasu moczowego i toksyn, wzmacnia odporność, poprawia przemianę materii. Ta parząca królowa ma również działanie przeciwnowotworowe, moczopędne, rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i przeciwcukrzycowe. Pokrzywę stosujemy także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w bólach reumatycznych, w chorobach wątroby, śledziony i trzustki oraz w przypadku tworzenia się piasku w nerkach. Pokrzywa znakomicie wzmacnia włosy i paznokcie. Uwaga! Pokrzywy nie należy stosować tuż przed i po zabiegach chirurgicznych, a także w przypadku nowotworu macicy oraz ciężkich chorób nerek.

pokrzywa

Pokrzywa – sposoby wykorzystania – przepisy

Poniżej, jak zwykle przedstawiam Państwu kilka sposobów na wykorzystanie pokrzywy.

Odwar z liści pokrzywy
Łyżkę ususzonych liści zalewamy szklanką wody i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut, a następnie odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut. Przecedzamy odwar i pijemy po pół szklanki 2 – 3 razy dziennie. Taka herbatka działa moczopędnie, poprawia trawienie, działa odtruwająco, zwiększa wydzielanie soku trzustkowego oraz pomaga w leczeniu anemii.

Napar z liści pokrzywy
Łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia na 15 minut. Następnie przecedzamy i pijemy szklankę 3 razy dziennie. Napar działa oczyszczająco i moczopędnie, poprawia przemianę materii, pomaga w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz zmniejsza bóle reumatyczne i gośćcowe.

Sok z pokrzywy
Kilogram świeżej pokrzywy płuczemy, a następnie zalewamy w misce zimną wodą i odstawiamy na godzinkę. Po tym czasie kroimy pokrzywę na małe kawałki i mielimy w maszynce do mielenia mięsa lub w mikserze. Powstałą masę wyciskamy przez gazę lub płótno, a powstały sok przelewamy do wyparzonych słoiczków. Niestety, taki niezakonserwowany sok można przechowywać w lodówce maksymalnie trzy dni. Dlatego, jeśli chcielibyśmy przedłużyć jego trwałość, musimy go zakonserwować. Możemy to zrobić dodając do soku spirytus, w proporcji: 4 części soku plus 1 część spirytusu. Tak zakonserwowany sok można przechowywać do następnych zbiorów. Drugim sposobem jest dodanie płynnego miodu, najlepiej lipowego, akacjowego, mniszkowego lub wielokwiatowego leśnego. Mieszamy sok z miodem w proporcji: na szklankę soku dwie szklanki miodu. Tak zakonserwowany sok przechowujemy w małych, dobrze wyparzonych i szczelnych słoiczkach w lodówce. Przed każdym użyciem należy masę dobrze wymieszać. Trzecim sposobem jest pasteryzacja. Sok wlewamy do emaliowanego garnka, doprowadzamy do delikatnego wrzenia, a następnie dodajemy cukier i sok z cytryny w proporcji: na litr soku 30 – 50 gram cukru oraz sok z jednej cytryny. Cukier możemy również zastąpić syropem z aronii czy czarnej porzeczki (na litr soku około 300 ml syropu). Powstały płyn przelewamy do małych, wyparzonych słoiczków lub butelek i pasteryzujemy przez 20 – 25 minut. Przechowujemy w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu, a po otwarciu koniecznie w lodówce.
Przygotowanie takiego soku wymaga trochę pracy, ale korzyści za to są ogromne. Kuracja sokiem z pokrzywy powinna wyglądać następująco. Przez pierwszy tydzień pijemy po łyżeczce 3 razy dziennie, a po tygodniu zwiększamy dawkę do łyżki 3 razy dziennie. Leczniczy sok stosujemy przez 4 – 5 tygodni, a następnie robimy dwa tygodnie przerwy. Działanie pokrzywowego soku jest wielostronne. Wzmacnia system immunologiczny, pomaga odzyskać siłę i kondycję oraz pomaga zregenerować organizm po chemioterapii i radioterapii, likwiduje obrzęki nóg spowodowane niewydolnością nerek, pomaga skutecznie leczyć anemię, przyspiesza zrastanie kości po złamaniach, działa przeciwzakrzepowo, ułatwia chudnięcie, leczy trądzik, wzmacnia włosy oraz odtruwa organizm z toksyn.

Proszek przeciw osteoporozie
Dobrze umyte i wysuszone skorupki jaj prażymy nad palnikiem lub w piekarniku, a po wystygnięciu mielimy w młynku do kawy lub dokładnie miażdżymy w moździerzu. Powstały proszek mieszamy z ususzoną i sproszkowaną pokrzywą w proporcji 1:1. Taki preparat przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku w suchym miejscu. Profilaktycznie przyjmujemy szczyptę proszku 1 – 2 razy dziennie (ilość mieszcząca się na czubku noża). W przypadku zaawansowanej osteoporozy dawkę zwiększamy do ¼ łyżeczki 2 – 3 razy dziennie. Proszek popijamy dużą ilością wody.
Tak przygotowany preparat nie tylko wzmacnia nasze kości, ale także włosy, paznokcie i zęby. Oprócz tego poprawia stan naszych naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym, jak również nadmiernym krwawieniom podczas miesiączkowania. Jest również dobrodziejstwem dla chorych na anemię i osób po przebytym zawale serca.

liście pokrzywy

Z pokrzywy można przygotować jeszcze inne przetwory i preparaty, dlatego w przyszłości na pewno wrócę jeszcze do tej rośliny. Pokrzywa nadaje sie również jako składnik sałatek, ziołowych zup czy potraw typu szpinak. Jeśli chcemy spożywać ją na surowo (w sałatkach), należy ją przelać gorącą wodą, aby przestała parzyć.

Mam nadzieję, że to wszystko o czym napisałam spowoduje, że pokrzywa nie będzie kojarzyła się Państwu wyłącznie z parzącym chwastem.
Na koniec życzę Państwu samych słonecznych i radosnych dni oraz dużo zdrowia.
Pozdrawiam wiosennie

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina, Puszczykowo

Tagi:

Wasze komentarze (4)

  • TerapiaSokami
    poniedziałek, 5 cze, 2017, 9:40:55 |

    Zapraszam do rozszerzenia wiedzy o pokrzywie, jej właściwości powalają!
    terapiasokami.pl/sok-z-pokrzywy-wlasciwosci

  • czarna kawa
    wtorek, 6 cze, 2017, 16:57:20 |

    niby pospolity chwast a jak mało człowiek o niej wie. Super artykuł !

  • środa, 21 lis, 2018, 16:05:05 |

    Bardzo fajny artykuł! Dzieki niemu dowiedzialem sie przynajmniej czegos co mi sie przyda.

  • Willma
    czwartek, 22 lis, 2018, 9:10:51 |

    Dziękuję bardzo za wszystkie komentrze i zapraszam do lektury pozostałych artykułów :)

Skomentuj