Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 27 wrz, 2017 |

Na czym NIE można oszczędzać posiadając samochód

Lato za nami, pojawia się coraz więcej deszczowych, chłodnych, wietrznych dni. Większość z nas w taką pogodę rezygnuje z roweru czy marszu wybierając samochód jako środek transportu. Dziś w „Kąciku motoryzacyjnym” zwracamy uwagę na kilka ważnych kwestii.

Opony

Pierwszą rzeczą, która powinna nas interesować są nasze opony. W poprzednich numerach gazety mogliście przeczytać, dlaczego warto dbać o stan naszego ogumienia. Podsumowując, jest to jedyny system bezpieczeństwa, który ma styczność bezpośrednio z drogą. Warto odpowiednio „ubrać” nasz samochód; idąc w góry nie zakładamy sandałów, bo możemy się poślizgnąć. Tak samo działa to w przypadku opon, słabe opony zwiększają ryzyko poślizgu.

Lampy

Wbrew pozorom lampy nie są tak bezobsługowe jak mogłoby się nam wydawać.
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest zmatowienie kloszy lamp. Warto o nie zadbać i zrobić potocznie zwaną polerkę lamp. Często zmatowienie jest tylko powierzchowne, a taki zabieg może zwiększyć moc lamp nawet o kilkadziesiąt procent. Warto również sprawdzić stan odbłyśników, które z biegiem czasu wypalają się. Koszt regeneracji odbłyśników w jednej lampie oscyluje w granicach 100zł.

Płyny eksploatacyjne

Najważniejszą kwestią jest kupowanie płynów eksploatacyjnych dedykowanych do Waszych samochodów. Płyny, a w szczególności oleje, powinny być kupowane w sprawdzonych źródłach, gdyż jest to towar bardzo często podrabiany. Pamiętajmy, że olej usuwa osad i produkty spalania, a im lepszy olej, tym mniej „syfu” w silniku.

Duży Fiat 125 P

Duży Fiat 125 P

Rozrząd

Coś, czego boi się każdy kierowca. Nie warto oszczędzać na serwisowaniu rozrządu w myśl filozofii „nic nie trzeszczy, to jeszcze pojeździ”. Często pozorna oszczędność może spowodować wymianę całego silnika. Rozrząd należy wymieniać według zaleceń producenta, które łatwo można znaleźć w Internecie.

Układ hamulcowy

Kiedy ostatnio zaglądaliście do swoich hamulców? Jeżeli nie pamiętacie, warto zobaczyć co tam się dzieje. Starcie całej okładziny ściernej z klocków hamulcowych powoduje zakleszczenie się klocków na tarczy hamulcowej co prowadzi do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Warto dodać także, że płyn hamulcowy też się wymienia. Zużyty płyn hamulcowy znacznie wydłuża drogę hamowania.

Chemia samochodowa

Wyznaję zasadę, że lepiej dbać czymkolwiek niż nie dbać w ogóle.
Stosowanie kosmetyków samochodowych przedłuża żywotność nie tylko lakieru ale również elementów plastikowych, gumowych czy foteli. Kosmetyki samochodowe dostępne są w każdym markecie, a dla bardziej wymagających istnieje kilka sklepów w naszej okolicy mających w swoim asortymencie przeróżne preparaty. Warto zagłębić się w ten temat, gdyż istnieje kilka rodzajów kosmetyków i nieumiejętne ich stosowanie może zniszczyć elementy naszego samochodu.

Oczywistym jest, że swój samochód trzeba traktować jak członka rodziny. Dlatego warto robić okresowe przeglądy stanu technicznego pojazdu. Jeżeli sami nie mamy chęci bądź umiejętności, warto takie zlecenie oddać do specjalisty, który z należytą starannością sprawdzi nasz pojazd.

Przemysław Raźny

Stowarzyszenie Mosińskie Spoty Samochodowe

(zdjęcie: Top Car Photo, ze strony fb Mosińskich Spotów Samochodowych)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj