Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | poniedziałek, 6 mar, 2017 | komentarze 2

Ostatni pociąg ewakuacyjny – spotkanie z historią w Łęczycy

W sobotę, 4 marca br., w Domu Kultury „Nad Wirenką” w Łęczycy odbyło się ciekawe spotkanie z historią. Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Klub Miłośników Historii Lokalnej w Łęczycy zorganizowało pięćdziesiąty drugi Wieczór Historyczny, poświęcony 72. rocznicy zakończenia walk o Poznań. Spotkanie dotyczyło zbrojnego zatrzymania – właśnie w Łęczycy – niemieckiego pociągu ewakuacyjnego, jadącego w styczniu 1945 r. w kierunku Wrocławia.

Łęczyca: Ostatni pociąg ewakuacyjny

Zatrzymanie w podpoznańskiej Łęczycy niemieckiego pociągu ewakuacyjnego, zaatakowanego przez wojska radzieckie w nocy z 22 na 23 stycznia 1945 r., stanowi z pewnością jeden z ciekawszych epizodów związanych z początkowym okresem walk o Festung Posen. Pociąg jechał z Dworca Głównego w kierunku Wrocławia – zginęły kobiety, dzieci, kolejarze i ranni niemieccy żołnierze. Badania oparte na materiałach archiwalnych oraz relacjach świadków pozwoliły na rekonstrukcję prawdopodobnego przebiegu wydarzeń i rozwianie wielu wątpliwości i niedomówień.

otwarcie wystawy w Domu Kultury „Nad Wirenką”

Spotkanie zostało przygotowane w taki sposób, by jak najbardziej obrazowo przedstawić wydarzenia związane z zatrzymaniem pociągu. Organizatorzy zaprosili uczestników na spacer, podczas którego pokazali ważne strategicznie miejsca w okolicy, w tym – miejsce zatrzymania pociągu. W Domu Kultury natomiast można było obejrzeć okolicznościową wystawę „W 72. rocznicę zakończenia walk o Luboń i Łęczycę”. Przedstawiono na niej między innymi wybrane obiekty związane z działaniami wojennymi w 1945 roku, w tym budynki, w których funkcjonowały polowe szpitale wojsk radzieckich. Podczas spotkania nie zabrakło też rekonstruktorów odtwarzających sylwetki żołnierzy obu walczących stron konfliktu.

Przemysław Maćkowiak, Prezes Zarządu TMMLSH, opowiada o historii zatrzymanego pociągu

Interesujące przedstawienie tematu przez Przemysława Maćkowiaka (Prezesa Zarządu TMMLSH), piękna pogoda sprzyjająca zwiedzaniu okolicy oraz wystawa, stroje i rekwizyty sprawiły, że spotkanie można zaliczyć do bardzo udanych. Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej z przyjemnością uczestniczyła w tym wydarzeniu i mamy nadzieję, że wzmianka o nim zachęci Czytelników do zgłębiania historii w naszym regionie.

Ostatni pociąg ewakuacyjny – wspólna fotografia uczestników spotkania

wspólna fotografia uczestników spotkania

(Źródło: www.tmmlsh.pl. Informacje na temat pociągu można znaleźć także w publikacji: P. Maćkowiak: „Ostatni pociąg ewakuacyjny. Kronika Wielkopolski”, 1/2005, s. 33-48)

Napisano przez Marta Mrowińska opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: , ,

Wasze komentarze (2)

  • M182
    poniedziałek, 6 mar, 2017, 13:45:19 |

    Fajnie, że gazeta angażuje się także w lokalną historię regionu. Spotkanie (połączone z wyjściem na miejsce zdarzenia) przedstawione było w sposób niezwykle obrazowy. Wiele wątpliwości i niedomówień zostało wyjaśnionych. Rekonstruktorzy ubrani byli w mundury wojsk radzieckich i wehrmachtu przedstawili wydarzenia bardzo rzetelnie.

  • Jm
    wtorek, 7 mar, 2017, 8:15:14 |

    O historii nie powinniśmy zapominac.

Skomentuj