Black Friday - Stary Browar Poznań Sprzedaż nieruchomości z wolnej ręki - Grupa Rolnik Berdychowski Volkswagen - id5
Redakcja GMP | poniedziałek, 30 paź, 2017 | komentarzy 9

Otwarcie tunelu na Śremskiej!

30 października 2017 r. to z pewnością jeden z ważniejszych dni dla mieszkańców Mosiny – długo oczekiwany przejazd wiaduktem na ul. Śremskiej od dzisiaj jest już możliwy.

Dwupoziomowe skrzyżowanie zapewnia bezkolizyjny przejazd pociągów i samochodów w Mosinie, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Długość wiaduktu – 48 m i wysokość 4,6 m umożliwia przejazd również samochodów ciężarowych.

Wiadukt w Mosinie został wybudowany w ramach przebudowy linii E 59 między Czempiniem a Poznaniem. Przypomnijmy, że można już korzystać z wiaduktów w Poznaniu – Dębcu i Łęczycy, a w ramach modernizacji linii E 59 na trasie z Poznania do Czempinia zostały gruntownie przebudowane tory, osiem stacji i przystanków osobowych, zamontowano nową sieć trakcyjną i nowy system sterowania ruchem pociągów. Finał wszystkich prac zaplanowano na koniec listopada 2017 r., a po ich zakończeniu pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h, co skróci czas przejazdu z Poznania do Czempinia do 35 minut.

oficjalne otwarcie wiaduktu na ul. Śremskiej – wypowiedź Burmistrza Gminy Mosina, Jerzego Rysia

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu POIiŚ „Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław – Poznań, Etap III, odcinek Czempiń – Poznań” (Faza II). Koszt modernizacji odcinka Poznań – Czempiń to ok. 808,9 mln, z czego ponad 586,6 mln to fundusze unijne.

Od dzisiaj możliwy jest ruch kołowy. Piesi mogą pokonywać tę trasę już od pewnego czasu. Chodnik znajduje się po lewej stronie, prawa strona – to przejście techniczne. Brakuje ścieżki czy pasa ruchu dla rowerów. Jak twierdzi inwestor, wszelkie udogodnienia będą leżały już w gestii zarządcy drogi. Ponadto, trzeba poczekać jeszcze miesiąc na zakończenie prac związanych z odwodnieniem – ulica Śremska jest częściowo zamknięta, dojazd do tunelu możliwy jest od ul. Kolejowej.

symboliczne usunięcie barierek

Jak przyznaje inwestor, przedłużające się prace spowodowane były tym, iż w 2015 roku PKP PLK zmuszone było rozwiązać umowę z poprzednim wykonawcą. Wprowadziło to wiele zawirowań, udało się jednak je pokonać i w ciągu dwóch ostatnich lat prace nabrały tempa.

Na uroczystym otwarciu głos zabrał także poseł Bartłomiej Wróblewski: „Wiemy, że mieszkańcy Mosiny bardzo na tę inwestycję czekali (…) serdecznie dziękuję zarządowi PLK a także dyrektorowi Pawłowi Neumannowi”. Burmistrz Jerzy Ryś powiedział na koniec: „Jestem wzruszony momentem, że dochodzimy do tej chwili – ponad trzy lata (…) wreszcie dobiegają końca. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie, a przede wszystkim mieszkańcom za to, że byli cierpliwi i byli w stanie doczekać do tego momentu”.

część ul. Śremskiej nadal jest nieprzejezdna

Rzeczywiście – mieszkańcy Mosiny są chyba najbardziej zadowoleni z dobiegającego końca inwestycji, jednocześnie jednak – najbardziej nią zmęczeni. Wielu z nich wciąż jeszcze czeka na zakończenie robót i rozwiązanie problemów, z którymi muszą się borykać wskutek trwającej budowy. Mamy nadzieję, że wszelkie niedogodności zakończą się już niebawem i wszyscy będziemy mogli podróżować szybko, bezpiecznie i mieszkać komfortowo. Wszak takie było założenie całej inwestycji…

wiadukt kolejowy Mosina

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.1/10 (Głosujących: 23)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • Many
  poniedziałek, 30 paź, 2017, 12:20:06 |

  Lepiej późno niż wcale :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +9 (Głosujących: 9)
 • SandJoe
  poniedziałek, 30 paź, 2017, 12:43:08 |

  Nie za bardzo rozumiem, z czego wynika ten entuzjazm. Jeszcze dużo wody w kanale upłynie zanim odcinek ten będzie spełniał swoje zadanie tj. odciążał Mosinę z ruchu pojazdów. Miejmy nadzieję, że remont ulicy śremskiej i budowa odwodnienia to nie będzie kolejne kilka lat.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: -1 (Głosujących: 11)
 • Xd
  poniedziałek, 30 paź, 2017, 23:17:19 |

  O proszę, już zapomniałem, że tam była droga :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +5 (Głosujących: 13)
 • kmieć
  środa, 22 lis, 2017, 13:45:33 |

  Ponad 3 lata, a otwarcie z taką pompą jakby było się czym chwalić, już nie mówiąc o zamkniętej ul. śremskiej … dno

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: -3 (Głosujących: 9)
 • Maniek
  czwartek, 23 lis, 2017, 20:06:39 |

  Co poniektórzy mają bardzo słabą pamięć. Problem z tunelem jest wynikiem złego planu zatwierdzonego przez ekipę Springer – Krzyżanowski.Obecny burmistrz dostał sprawę w spadku i tyle. No ale i tak wszyscy krytykują , bo jak zwykle jest źle.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +4 (Głosujących: 6)
  • zom
   czwartek, 23 lis, 2017, 20:10:54 |

   zgadzam się. to jak zwykle źle w tyłkach. Patrzcie jak wyglądają fakty a nie obrzucajcie wszystkich błotem. Może taki artykuł na łamach GMP na temat – dlaczego z tunelem na Śremskiej jest taki problem?
   Sięgnijmy do korzeni.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +5 (Głosujących: 5)
  • Bartosz
   piątek, 24 lis, 2017, 1:22:41 |

   Możesz podać konkrety co do tego planu? w międzyczasie PKP PLK wyrzuciło firmę FCC. Czy to też szło przewidzieć wcześniej? budowa tunelu ciążyła wszystkim, a w szczególności mieszkańcom i przedsiębiorcom.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +2 (Głosujących: 2)
  • Bartosz
   piątek, 24 lis, 2017, 1:25:31 |

   Podasz konkrety tego planu? chętnie się z nim zapoznam. Maniek przewidziałeś wyrzucenie przez inwestora firmy FCC? Przecież PKP PLK nie miało połowy planów co do budowy tego tunelu jak i innych obiektów. Jedna wielka improwizacja.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +2 (Głosujących: 2)
  • mosiniak
   piątek, 24 lis, 2017, 11:48:30 |

   @Maniek
   Proszę zatem opowiedzieć, kto i kiedy opiniował i zatwierdzał koncepcje oraz projekty wiaduktu kolejowego na ul. Śremskiej. Może jeszcze jakieś linki do dokumentacji projektowej, jeśli takowe z tamtych lat jeszcze istnieją…

   VA:F [1.9.22_1171]
   Popularność: +6 (Głosujących: 6)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo