Rogalin – tu warto przyjechać!
Wszyscy chyba znamy pałac w Rogalinie, z pięknym ogrodem i parkiem, miejscami licznych spacerów i wycieczek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Muzeum w Rogalinie oprócz możliwości „zwyczajnego” zwiedzania, ma bogatą ofertę edukacyjną.
Rogalin: projekty edukacyjne
Obejmuje ona lekcje i warsztaty adresowane do grup zorganizowanych dzieci przedszkolnych i szkolnych, na różnym poziomie nauczania oraz osób dorosłych. Lekcje podzielone zostały na kategorie: przedszkola, szkoły podstawowe – klasy I-III i IV-VI, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej postanowiła przekonać się o atrakcyjności tej oferty – o propozycji zajęć w Rogalinie rozmawialiśmy z twórcami i prowadzącymi projekt, Danutą Horoszko – kierownikiem Działu Edukacji i Patrycją Plenzler (projektem edukacyjnym zajmują się także: Patrycja Hajder i Joanna Korecka-Szulc).
Muzeum i program zajęć
Program zajęć związany jest ściśle ze zbiorami rogalińskimi i dostosowany merytorycznie do możliwości wiekowych poszczególnych grup. Idea działania edukacji muzealnej była taka, by wykorzystać miejsce i jego okolice do stworzenia propozycji zajęć o dużej różnorodności. Z pewnością można stwierdzić, że założenie to udało się zrealizować: zajęcia opracowywane są bowiem samodzielnie, co daje możliwości indywidualnego dostosowania ich do odbiorców.
Galeria obrazów
Do prowadzenia zajęć idealnie nadają się wnętrza, tworzące niepowtarzalny klimat edukacji, a także galeria obrazów (warto dodać, że galeria jest jedną z ciekawszych kolekcji i jedyną w Polsce, która ma taką formułę – od końca XIX wieku jest eksponowana w ten sam sposób). Wykorzystuje się tutaj połączenie wątku patriotycznego, miejsca, w którym się znajdujemy, jak również wyeksponowanej tutaj sztuki.
Ciekawe programy edukacyjne
Muzeum może spełniać różnorodne funkcje. Może być miejscem, gdzie dzieci oswajają się z tego typu instytucją, uczą się, jak się w niej zachować. Z drugiej strony, mają możliwość zobaczenia, że nauka może być przyjemnością. Przewagą lekcji w muzeum jest bowiem to, że nie są one prowadzone w ławkach, nie kojarzą się z odpytywaniem, sprawdzianami. Edukacja może być zatem dużo bardziej „zwariowana”, urozmaicona. Mało tego: szkoła może współpracować z muzeum w realizowaniu programu edukacji, osiągając swoje cele edukacyjne w atrakcyjny i urozmaicony sposób. Łatwiej przecież przekazać wiedzę na temat bogatej sfery barw, emocji przekazywanych przez sztukę, perspektywy w malarstwie będąc w galerii obrazów – tutaj działa sam klimat miejsca, powodując, że wiedza przyswajana jest jakby „przy okazji”. Warto pomyśleć nad nawiązaniem stałej współpracy z muzeum, polegającej na cyklicznych spotkaniach.
Różnorodny program pozwala na wielokrotne odwiedzanie muzeum – można tu przyjeżdżać cyklicznie i odnajdywać to miejsce na różne sposoby – również poprzez przyrodę (służą temu także specjalne zajęcia organizowane na terenie parku).
Zajęcia związane z patriotyzmem, warsztaty malarskie i nie tylko
Najchętniej wybierane zajęcia? W tym roku największą popularnością cieszą się warsztaty malarskie. Zauważana jest też pewna cykliczność – wybór zajęć podyktowany jest porą roku, wydarzeniami, świętami. Na przykład, około 11 listopada często wybierane są zajęcia o Edwardzie Raczyńskim, związane z patriotyzmem. Wrzesień – to zajęcia z kaligrafii (czytelność, kształtność pisma i zamiłowanie do porządku, czyli umiejętność pięknego pisania, jako cenna wartość; przedstawiane są dawne kroje pisma, uczniowie pracują z piórkiem i tuszem), wiosną natomiast przeważają zajęcia ruchowe, taneczne (np. „Bal w pałacu” – tutaj uczestnicy starają się zrozumieć czym jest taniec, jakie są jego funkcje, przekonują się o związku tańca z miejscem i czasem, uczą się krótkiego układu tanecznego opartego na kontredansie angielskim). Wiosną i jesienią popularne są także zajęcia przyrodnicze, w parku. Dla maturzystów ciekawą propozycją będą zajęcia tematyczne, związane z okresem przed maturą, z epoki Młodej Polski. Wybór zajęć zależy od potrzeb danej grupy, można je również dostosować do konkretnych oczekiwań danej szkoły, by stanowiły dopełnienie tematów omawianych w placówce.
„Tajemnicze zakamarki pałacu”
Ciekawą propozycją są także zajęcia „Tajemnicze zakamarki pałacu”, w trakcie których można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Korpus główny pałacu, a także skrzydło północne oraz powozownia dostępne są do zwiedzania przez wszystkich. Skrzydło południowe natomiast nie jest ogólnie dostępne – zwiedzenie tej części umożliwiają właśnie specjalne zajęcia. Spora przestrzeń edukacyjna znajduje się także w piwnicy – tam mieści się Muzeum Dziecięce, gdzie przyjmowane są grupy przedszkolne. Docelowo będą się tam odbywać także zajęcia dla maluchów z domkiem dla lalek. Jest to propozycja na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, gdzie podczas wspólnej zabawy z instruktorami, w otoczeniu historycznych mebli, replik dawnych zabawek, historycznych strojów i przedmiotów, najmłodsi goście muzeum mogą poznawać historię pałacu, sylwetki jego mieszkańców, w tym również mieszkających tu kiedyś dzieci, ich obowiązki i zabawy. Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć jak wyglądał dzień dzieci mieszkających w pałacu, poznać stare zabawy dziecięce, obejrzeć tradycyjne zabawki i przebrać się w historyczne stroje.
Ścieżki edukacyjne
Działania Edwarda Raczyńskiego jako przykład postawy patriotycznej
Interesujące dla osób przyjeżdżających do Rogalina może być zwiedzanie – niejako przy okazji – także najbliższej okolicy: pałacu w Rogalinie, zamku w Kórniku i dworu w Koszutach. W przestrzeni około 50 kilometrów można zatem zobaczyć przykłady wszystkich typów budownictwa dworskiego. Jest to jedna z propozycji, możliwych do realizowania ścieżek edukacyjnych. Druga związana jest bezpośrednio z Rogalinem i osobami, które tu mieszkały, czyli z rodziną Raczyńskich – stąd zrodził się pomysł na zajęcia o tematyce patriotycznej. Działania dokonane przez Edwarda Raczyńskiego służą jako przykład postawy patriotycznej i obywatelskiej.
Do Rogalina przyjeżdżają ludzie z całej Polski, jednak dopiero od niedawna zaczęły odkrywać to miejsce także okoliczne szkoły. To, co najbliższe, jest mało znane – by jak najbardziej zachęcić do odwiedzania Muzeum w Rogalinie w celach zarówno edukacyjnych jak i rekreacji, już w ubiegłym roku odbyło się spotkanie edukacyjne z przedstawicielami gminnych szkół i radnymi. Przedstawiona została wówczas oferta edukacyjna muzeum, propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta jest wciąż wzbogacana o nowe pomysły, a skorzystać z niej może każdy, niezależnie od wieku.
Różnorodność miejsca jest ogromna i możliwości poznawania go bardzo szerokie. Istnieje jednak druga strona, związana z problemem dojazdu do Rogalina. Zorganizowanie takiego wyjazdu wymaga nakładów finansowych ze strony szkoły – potrzebny jest specjalny transport, co pociąga za sobą niemałe koszty. Stąd trudności w organizowaniu cyklicznych wyjazdów na lekcje muzealne. Muzeum wykorzystuje możliwości dotacji z zewnątrz, by dostęp do edukacji miał jak najszerszy zasięg. Wciąż jednak potrzebne jest wsparcie – również ze strony gminy – i znalezienie optymalnych rozwiązań, by jak najwięcej grup szkolnych mogło korzystać z rogalińskiej oferty.
Pamiętajmy, że im większą ilością bodźców dzieci poznają świat, tym lepsze osiągamy efekty edukacji i kształcimy otwartych na świat dorosłych. Chodzi o to, by nieustannie wzbudzać ciekawość, inspirować, zachwycać, zaskakiwać, otwierać na świat, wiedzę, ludzi. A to dotyczy nas wszystkich, w każdym wieku – serdecznie zapraszamy zatem do Rogalina!
Muzeum Pałac w Rogalinie
ul. Arciszewskiego 2,
62-022 Rogalin
Godziny otwarcia Pałacu w Rogalinie:
piątek | 09:30–16:00 |
sobota | 09:30–16:00 |
niedziela | 09:30–16:00 |
poniedziałek | Zamknięte |
wtorek | 09:30–16:00 |
środa | 09:30–16:00 |
czwartek | 09:30–16:00 |
Rogalin na mapie – dojazd:
Tagi: atrakcje turystyczne, gmina Mosina, muzeum, Pałac w Rogalinie, Rogalin, Rogaliński Park Krajobrazowy, turystyka
Wasze komentarze (5)
Przepiękne miejsce, nie ma się co dziwić, że Raczyński wybrał je na swój dom. Sam pałac po remoncie prezentuje się naprawdę godnie, taka wielka perła regionu. A do tego te nadwarciańskie dęby rogalińskie i okolice mhmm… Zawsze miło wspominam to miejsce.
– Pałac w stylu neogotyckim, angielskim w Kórniku z arboretum i promenadą nad jeziorem. Możliwe pływanie stateczkiem po jeziorze lub wypożyczenie kajaku, roweru wodnego.
– Pałac w stylu francuskim w Gołuchowie wraz z pałacykiem myśliwski, muzeum leśnictwa
– Rydzyna – olbrzymi pałac w stylu barokowym,
– Dobrzyca – pałac i muzeum ziemiaństwa
– Śmiełów – pałac barokowy pamiętający wizyty Mickiewicza
– Antonin – pałacyk myśliwski nad jeziorem cały z drewna, gdzie urządzane są koncerty chopinowskie
mały pałacyk klasycystyczny w Uzarzewie z muzeum łowiectwa, niedaleko, w Lednogórze, Muzeum Pierwszych Piastów i park etnograficzny
– Będlewo – pałacyk w stylu neogotyckim, romantycznym
– Czerniejewo – duży, piękny pałac w rękach prywatnych
– Turew – pałac Chłapowskich w stylu angielskim, eklektycznym, na co dzień siedziba PAN
– Jaszkowo – pałac Chłapowskich, duża stadnina, ujeżdżalnie
– Dworek barokowy średniej szlachty w Koszutach
Po remoncie Pałac w Rogalinie jest jeszcze piękniejszy niż wiele bardziej popularny w Poznaniu Kórnik. Dodatkowego uroku dodają tworzące niepowtarzalny klimat dęby rogalińskie. Miło jest znów przyjeżdżać do tego zaczarowanego miejsca.
Jak widać tyle jest interesujących obiektów w naszej okolicy, tymczasem tylko Kórnik, Kórnik, Kórnik. Może to i dobrze. Przynajmniej nie są one aż tak zatłoczone :)
Pozdrawiamy z supernowoczesnego Dubaju.
Nastepny wyjazd w kwietniu tylko do odnowionego Rogalina. Dzieki za aktualne informacje.