Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Marta Mrowińska | piątek, 17 mar, 2017 | komentarzy 5

Rogalin – tu warto przyjechać!

Wszyscy chyba znamy pałac w Rogalinie, z pięknym ogrodem i parkiem, miejscami licznych spacerów i wycieczek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Muzeum w Rogalinie oprócz możliwości „zwyczajnego” zwiedzania, ma bogatą ofertę edukacyjną.

Rogalin: projekty edukacyjne

Obejmuje ona lekcje i warsztaty adresowane do grup zorganizowanych dzieci przedszkolnych i szkolnych, na różnym poziomie nauczania oraz osób dorosłych. Lekcje podzielone zostały na kategorie: przedszkola, szkoły podstawowe – klasy I-III i IV-VI, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej postanowiła przekonać się o atrakcyjności tej oferty – o propozycji zajęć w Rogalinie rozmawialiśmy z twórcami i prowadzącymi projekt, Danutą Horoszko – kierownikiem Działu Edukacji i Patrycją Plenzler (projektem edukacyjnym zajmują się także: Patrycja Hajder i Joanna Korecka-Szulc).

Muzeum i program zajęć

Program zajęć związany jest ściśle ze zbiorami rogalińskimi i dostosowany merytorycznie do możliwości wiekowych poszczególnych grup. Idea działania edukacji muzealnej była taka, by wykorzystać miejsce i jego okolice do stworzenia propozycji zajęć o dużej różnorodności. Z pewnością można stwierdzić, że założenie to udało się zrealizować: zajęcia opracowywane są bowiem samodzielnie, co daje możliwości indywidualnego dostosowania ich do odbiorców.

Galeria obrazów

Do prowadzenia zajęć idealnie nadają się wnętrza, tworzące niepowtarzalny klimat edukacji, a także galeria obrazów (warto dodać, że galeria jest jedną z ciekawszych kolekcji i jedyną w Polsce, która ma taką formułę – od końca XIX wieku jest eksponowana w ten sam sposób). Wykorzystuje się tutaj połączenie wątku patriotycznego, miejsca, w którym się znajdujemy, jak również wyeksponowanej tutaj sztuki.

pałac w Rogalinie zimą

pałac w Rogalinie zimą

Pałac w Rogalinie zimową porą

Pałac w Rogalinie zimową porą

Ciekawe programy edukacyjne

Muzeum może spełniać różnorodne funkcje. Może być miejscem, gdzie dzieci oswajają się z tego typu instytucją, uczą się, jak się w niej zachować. Z drugiej strony, mają możliwość zobaczenia, że nauka może być przyjemnością. Przewagą lekcji w muzeum jest bowiem to, że nie są one prowadzone w ławkach, nie kojarzą się z odpytywaniem, sprawdzianami. Edukacja może być zatem dużo bardziej „zwariowana”, urozmaicona. Mało tego: szkoła może współpracować z muzeum w realizowaniu programu edukacji, osiągając swoje cele edukacyjne w atrakcyjny i urozmaicony sposób. Łatwiej przecież przekazać wiedzę na temat bogatej sfery barw, emocji przekazywanych przez sztukę, perspektywy w malarstwie będąc w galerii obrazów – tutaj działa sam klimat miejsca, powodując, że wiedza przyswajana jest jakby „przy okazji”. Warto pomyśleć nad nawiązaniem stałej współpracy z muzeum, polegającej na cyklicznych spotkaniach.

Różnorodny program pozwala na wielokrotne odwiedzanie muzeum – można tu przyjeżdżać cyklicznie i odnajdywać to miejsce na różne sposoby – również poprzez przyrodę (służą temu także specjalne zajęcia organizowane na terenie parku).

makieta pałacu w Rogalinie wykorzystywana podczas zajęć

makieta pałacu wykorzystywana podczas zajęć

Zajęcia związane z patriotyzmem, warsztaty malarskie i nie tylko

Najchętniej wybierane zajęcia? W tym roku największą popularnością cieszą się warsztaty malarskie. Zauważana jest też pewna cykliczność – wybór zajęć podyktowany jest porą roku, wydarzeniami, świętami. Na przykład, około 11 listopada często wybierane są zajęcia o Edwardzie Raczyńskim, związane z patriotyzmem. Wrzesień – to zajęcia z kaligrafii (czytelność, kształtność pisma i zamiłowanie do porządku, czyli umiejętność pięknego pisania, jako cenna wartość; przedstawiane są dawne kroje pisma, uczniowie pracują z piórkiem i tuszem), wiosną natomiast przeważają zajęcia ruchowe, taneczne (np. „Bal w pałacu” – tutaj uczestnicy starają się zrozumieć czym jest taniec, jakie są jego funkcje, przekonują się o związku tańca z miejscem i czasem, uczą się krótkiego układu tanecznego opartego na kontredansie angielskim). Wiosną i jesienią popularne są także zajęcia przyrodnicze, w parku. Dla maturzystów ciekawą propozycją będą zajęcia tematyczne, związane z okresem przed maturą, z epoki Młodej Polski. Wybór zajęć zależy od potrzeb danej grupy, można je również dostosować do konkretnych oczekiwań danej szkoły, by stanowiły dopełnienie tematów omawianych w placówce.

Pałac w Rogalinie latem – widok z lotu ptaka

„Tajemnicze zakamarki pałacu”

Ciekawą propozycją są także zajęcia „Tajemnicze zakamarki pałacu”, w trakcie których można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Korpus główny pałacu, a także skrzydło północne oraz powozownia dostępne są do zwiedzania przez wszystkich. Skrzydło południowe natomiast nie jest ogólnie dostępne – zwiedzenie tej części umożliwiają właśnie specjalne zajęcia. Spora przestrzeń edukacyjna znajduje się także w piwnicy – tam mieści się Muzeum Dziecięce, gdzie przyjmowane są grupy przedszkolne. Docelowo będą się tam odbywać także zajęcia dla maluchów z domkiem dla lalek. Jest to propozycja na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, gdzie podczas wspólnej zabawy z instruktorami, w otoczeniu historycznych mebli, replik dawnych zabawek, historycznych strojów i przedmiotów, najmłodsi goście muzeum mogą poznawać historię pałacu, sylwetki jego mieszkańców, w tym również mieszkających tu kiedyś dzieci, ich obowiązki i zabawy. Jest to miejsce, gdzie można zobaczyć jak wyglądał dzień dzieci mieszkających w pałacu, poznać stare zabawy dziecięce, obejrzeć tradycyjne zabawki i przebrać się w historyczne stroje.

wnętrze Muzeum Dziecięcego

Ścieżki edukacyjne

Działania Edwarda Raczyńskiego jako przykład postawy patriotycznej

Interesujące dla osób przyjeżdżających do Rogalina może być zwiedzanie – niejako przy okazji – także najbliższej okolicy: pałacu w Rogalinie, zamku w Kórniku i dworu w Koszutach. W przestrzeni około 50 kilometrów można zatem zobaczyć przykłady wszystkich typów budownictwa dworskiego. Jest to jedna z propozycji, możliwych do realizowania ścieżek edukacyjnych. Druga związana jest bezpośrednio z Rogalinem i osobami, które tu mieszkały, czyli z rodziną Raczyńskich – stąd zrodził się pomysł na zajęcia o tematyce patriotycznej. Działania dokonane przez Edwarda Raczyńskiego służą jako przykład postawy patriotycznej i obywatelskiej.

Do Rogalina przyjeżdżają ludzie z całej Polski, jednak dopiero od niedawna zaczęły odkrywać to miejsce także okoliczne szkoły. To, co najbliższe, jest mało znane – by jak najbardziej zachęcić do odwiedzania Muzeum w Rogalinie w celach zarówno edukacyjnych jak i rekreacji, już w ubiegłym roku odbyło się spotkanie edukacyjne z przedstawicielami gminnych szkół i radnymi. Przedstawiona została wówczas oferta edukacyjna muzeum, propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferta jest wciąż wzbogacana o nowe pomysły, a skorzystać z niej może każdy, niezależnie od wieku.

dąb w Rogalinie - jeden z dębów rogalińskich

jeden z dębów rogalińskich

Różnorodność miejsca jest ogromna i możliwości poznawania go bardzo szerokie. Istnieje jednak druga strona, związana z problemem dojazdu do Rogalina. Zorganizowanie takiego wyjazdu wymaga nakładów finansowych ze strony szkoły – potrzebny jest specjalny transport, co pociąga za sobą niemałe koszty. Stąd trudności w organizowaniu cyklicznych wyjazdów na lekcje muzealne. Muzeum wykorzystuje możliwości dotacji z zewnątrz, by dostęp do edukacji miał jak najszerszy zasięg. Wciąż jednak potrzebne jest wsparcie – również ze strony gminy – i znalezienie optymalnych rozwiązań, by jak najwięcej grup szkolnych mogło korzystać z rogalińskiej oferty.

Pamiętajmy, że im większą ilością bodźców dzieci poznają świat, tym lepsze osiągamy efekty edukacji i kształcimy otwartych na świat dorosłych. Chodzi o to, by nieustannie wzbudzać ciekawość, inspirować, zachwycać, zaskakiwać, otwierać na świat, wiedzę, ludzi. A to dotyczy nas wszystkich, w każdym wieku – serdecznie zapraszamy zatem do Rogalina!

Pałac w Rogalinie latem - od frontu

Pałac w Rogalinie latem- od frontu

Muzeum Pałac w Rogalinie

ul. Arciszewskiego 2,
62-022 Rogalin

Godziny otwarcia Pałacu w Rogalinie:

piątek 09:30–16:00
sobota 09:30–16:00
niedziela 09:30–16:00
poniedziałek Zamknięte
wtorek 09:30–16:00
środa 09:30–16:00
czwartek 09:30–16:00

Rogalin na mapie – dojazd:

Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie

Dęby Szypułkowe - Rogaliński Park Krajobrazowy - łęgi Rogalińskie

Dęby Szypułkowe – Rogaliński Park Krajobrazowy – łęgi Rogalińskie

Rogaliński Park Krajobrazowy - deby na łęgach rogalińskich

Rogaliński Park Krajobrazowy – deby na łęgach rogalińskich

Rogaliński Park Krajobrazowy - dęby

Rogaliński Park Krajobrazowy – dęby

Wasze komentarze (5)

 • turysta
  piątek, 17 mar, 2017, 10:48:46 |

  Przepiękne miejsce, nie ma się co dziwić, że Raczyński wybrał je na swój dom. Sam pałac po remoncie prezentuje się naprawdę godnie, taka wielka perła regionu. A do tego te nadwarciańskie dęby rogalińskie i okolice mhmm… Zawsze miło wspominam to miejsce.

 • Okolice
  piątek, 17 mar, 2017, 10:57:09 |

  – Pałac w stylu neogotyckim, angielskim w Kórniku z arboretum i promenadą nad jeziorem. Możliwe pływanie stateczkiem po jeziorze lub wypożyczenie kajaku, roweru wodnego.
  – Pałac w stylu francuskim w Gołuchowie wraz z pałacykiem myśliwski, muzeum leśnictwa
  – Rydzyna – olbrzymi pałac w stylu barokowym,
  – Dobrzyca – pałac i muzeum ziemiaństwa
  – Śmiełów – pałac barokowy pamiętający wizyty Mickiewicza
  – Antonin – pałacyk myśliwski nad jeziorem cały z drewna, gdzie urządzane są koncerty chopinowskie
  mały pałacyk klasycystyczny w Uzarzewie z muzeum łowiectwa, niedaleko, w Lednogórze, Muzeum Pierwszych Piastów i park etnograficzny
  – Będlewo – pałacyk w stylu neogotyckim, romantycznym
  – Czerniejewo – duży, piękny pałac w rękach prywatnych
  – Turew – pałac Chłapowskich w stylu angielskim, eklektycznym, na co dzień siedziba PAN
  – Jaszkowo – pałac Chłapowskich, duża stadnina, ujeżdżalnie
  – Dworek barokowy średniej szlachty w Koszutach

 • pyrka
  piątek, 17 mar, 2017, 11:03:21 |

  Po remoncie Pałac w Rogalinie jest jeszcze piękniejszy niż wiele bardziej popularny w Poznaniu Kórnik. Dodatkowego uroku dodają tworzące niepowtarzalny klimat dęby rogalińskie. Miło jest znów przyjeżdżać do tego zaczarowanego miejsca.

 • Many
  piątek, 17 mar, 2017, 11:09:47 |

  Jak widać tyle jest interesujących obiektów w naszej okolicy, tymczasem tylko Kórnik, Kórnik, Kórnik. Może to i dobrze. Przynajmniej nie są one aż tak zatłoczone :)

 • JzR
  piątek, 24 mar, 2017, 13:03:50 |

  Pozdrawiamy z supernowoczesnego Dubaju.
  Nastepny wyjazd w kwietniu tylko do odnowionego Rogalina. Dzieki za aktualne informacje.

Skomentuj