nowy id.3 elektryczny - salon Berdychowski Projekty mistrza mody na retrospektywnej wystawie w Starym Browarze w Poznaniu Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen
Redakcja GMP | niedziela, 18 cze, 2017 | 1 Komentarz

Poszukiwani opiekunowie medyczni dla chorych na Alzheimera

Około pół miliona Polaków według Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej może cierpieć na Alzheimera. To podstępne, trudne do wczesnego zdiagnozowania schorzenie, które wywołuje poważne szkody w psychice pacjenta. Koszty leczenia i opieki nad chorymi z roku na rok wzrastają. Brakuje też wykwalifikowanych opiekunów medycznych, którzy mogliby taką opiekę sprawować.

Alzheimer atakuje na całym świecie

Z opracowania World Alzheimer Report 2016 wynika, że na całym świecie w 2016 roku żyło 47,5 mln osób cierpiących na demencję, z których od 28,5 do 33,3 mln to chorzy właśnie na Alzheimera. Światowa Organizacja Zdrowia WHO prognozuje, że w 2030 roku liczba osób dotkniętych Alzheimerem ulegnie potrojeniu.

W grupie ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera znajdują się osoby starsze, w wieku 65+. Co drugi senior mający powyżej 85 lat cierpi na demencję. W Polsce corocznie notowany jest wzrost liczby dotkniętych Alzheimerem, ale może mieć to związek również ze starzeniem się społeczeństwa.

opiekun medyczny

Opiekunowie medyczni mają zapewnioną pracę

Choroba Alzheimera według różnych opracowań medycznych jest jedną z najbardziej kosztownych schorzeń współczesnej Europy. Cierpiący na nią wymagają bowiem nie tylko bezpośredniego leczenia, ale i profesjonalnej opieki, nawet przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dlatego rodziny pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera często poszukują do pracy opiekunów medycznych lub pielęgniarek. Muszą sobie radzić w tym zakresie sami, ponieważ w Polsce nie ma w systemie opieki zdrowotnej narzędzi do skutecznego i efektywnego rozwiązywania problemów pacjentów chorujących na to schorzenie. Korzystają oni wyłącznie z zasobów standardowo stosowanych wobec osób starszych i niedołężnych.

Profesja opiekuna medycznego jest popularna, a można przypuszczać, że w perspektywie kolejnych lat zapotrzebowanie na nią będzie się zwiększało.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Rynek pracy dla opiekunów medycznych jest bardzo pojemny, tak w Polsce, jak i w całej Europie. Poszukiwane są osoby wykwalifikowane w takim zawodzie. Dzięki edukacji w szkole policealnej, m.in. w Poznaniu, można uzyskać niezbędne wykształcenie na kierunku opiekun medyczny. Ośrodki edukacyjne powinny przy tym realizować podstawę programową zgodną z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 2011 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: asystent osoby niepełnosprawnej, florysta, dietetyka, kucharz małej gastronomii, operator maszyn leśnych, opiekun medyczny, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, sprzedawca, technik handlowiec, technik organizacji usług gastronomicznych, technik przetwórstwa mleczarskiego i technik weterynarii.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Mili
    poniedziałek, 19 cze, 2017, 21:23:20 |

    Opiekowałam się kiedyś starsza kobieta cierpiąca na Alzheimera. Była osobą przesympatyczna, pomocną i opiekuńcza. Pamiętała jeszcze czasy wojny. Bardzo wiele się od Niej dowiedziałam, ponieważ swoje młode lata pamiętała jak by były „wczoraj”. To jest straszna choroba. Na końcu nie pamiętała nawet, że pięć minut wcześniej zjadła obiad. Jednak to są tacy sami ludzie jak My i możemy się od nich nie jednego nauczyć lub usłyszeć jakieś ciekawostki. Ten czas spędzony z Nią będzie mi się zawsze dobrze kojarzyć.

Skomentuj